verkeer bergen het gevaar in zich de stads- structuur ernstig aan te tasten. De raad meent, dat elke ter wille van het verkeer wenselijk geachte wijziging in het stads beeld, duidelijk dient te worden getoetst aan de eisen, welke het behoud van de structuur der stad stelt. Nu het principe-besluit om een geheel metronet volgens het plan-1968 te verwezenlijken door de Gemeenteraad is ingetrokken, is het gewenst, zo spoedig mogelijk inzicht te krijgen in de plannen, die bestaan voorde inrichting van het gebied bij het Centraal Station in het algemeen en de rehabilitatie van het Open Havenfront in het bijzonder. Het is onaanvaardbaar, dat een generatie Amsterdammers met de ordeloze toestand aldaar geconfronteerd blijft." Een ander gevolg van de metro-aanleg: kaalslag en verwaarloosde kademuren in de Nieuwmarktbuurt, een plaatje dat aan de gevolgen van een bombardement doet den ken. „Tijdelijke dempingen (dienen) weer zo spoedig mogelijk ontgraven te worden en de bebouwing in dit gebied passend aange vuld." Verpest stadssilhouet Uit de categorie: disharmoniërende schaal van nieuwbouw kiezen wij het voorbeeld van de niet zo lang geleden gerealiseerde opbouw van het AMRO-hoofdkantoor aan het Rembrandtsplein. Deze verpest van ver schillende kanten het stadsbeeld, daar die te hoog boven de historische straatwanden uit steekt. De vormgeving die sterk aan over kokende melk doet denken heeft allerminst een „speels" effect zoals sommige deskun digen vinden. 238 Verwaarlozing Alle lof voor de Gemeente voor haar zorg voor de belangrijke monumenten die haar eigendom zijn (met name kerktorens), maar dit kan allerminst gezegd worden ten aan zien van de vele gemeentelijke woonhuis monumenten. Verschillende voorbeelden worden gegeven van de nog steeds voort gaande verwaarlozing, afbraak en vermin king van monumenten, waarvoor volgens de Raad zelden valide argumenten bestaan. Natuurlijk wordt in dit verband de verwaar lozing van de grote 19de-eeuwse monumen tale kerken genoemd, waarvoor vaak niet tijdig een nieuwe passende bestemming kan worden gevonden. Een probleem voor de oplossing waarvan in het rapport een aanbe veling wordt gedaan. Aan „onwaarachtig" restaureren dient een einde te komen. Zo wordt kritiek geleverd op het plan van de Universiteit om twee - na jaren verwaarlozing - afgebroken monu menten op deze wijze te „herstellen": Ach ter deze prachtige gevels zal een deel van één veel groter nieuw gebouw worden ge realiseerd! De Raad acht het de plicht van de gemeente, dat zij de Universiteit wijst op haar verantwoordelijkheden ten opzichte van de stad en vindt het onbegrijpelijk en onaanvaardbaar, dat zij zelfs, zoals onlangs nog het geval was, voor deze instelling zelf een sloopvergunning voor een kunsthisto risch belangrijk monument probeert te krij gen, zo lezen we in het rapport. Met dit laatste wordt Het Witte Huis bedoeld, een uniek Art Nouveau-gebouw op de hoek van het Singel en de Raadhuisstraat, dat zal blij- 3 ven staan dankzij vele protesten, ook van Heemschut. Het aantal monumentale gebouwen in Am sterdam is veel en veel groter dan in de monumentenlijst is opgenomen. Met name de „jongere" monumenten uit de late 19de en vroege 20ste eeuw zijn vogelvrij. Am sterdam heeft ook nog vele „vergeten" monumenten van vroeger datum, indertijd met opzet uit de lijst gehouden, omdat de Gemeente andere plannen had met de grond. Zo ziet de Bakkersstraat, die ver breed zou worden volgens een vooroorlogs plan, er thans troosteloos uit. Hopelijk helpt de recente plaatsing op de monumentenlijst deze huisjes weer op hun eigen benen. Gaten Langzamerhand zijn de honderden grote en kleinere gaten in de stadswanden een ver trouwd beeld geworden. „Een groot pro bleem op het gebied van handhaving van de architectuur vormen de verschillende pro jecten, waarvoor weliswaar aankoop van gronden en opstallen heeft plaatsgevonden, maar ten aanzien waarvan nadere uitwer king van de plannen geen toestemming voor de bouw blijkt te kunnen verwerven of wel ker financiële basis te wankel is voor de uitvoering". Het zg. Gat aan de Amstel tus sen Prinsengracht en Utrechtsedwarsstraat, waar jaren geleden goede architectuur en zelfs monumenten zijn afgebroken vooreen te ambitieus plan is een bekend voorbeeld. „Stoffering" Verschillende elementen van de detaillering of stoffering van het stadsbeeld verzorgt de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 18