nader onderzoek slechts verschillen in het tempo en de mate van verandering. In het tempo van verandering kan een element van gewenning besloten zitten: sommige ele menten die aanvankelijk als dissonant erva ren worden, kunnen mettertijd een dierbare vertrouwdheid krijgen. Deze relativeringen kunnen echter de stelling niet ontkrachten, dat men wèl kan spreken van luister op de Keizersgracht en niet in de Bijlmer, of om een voorbeeld buiten Amsterdam te kiezen, wel in Delft en niet in het Botlekgebied." In de beleving van de Amsterdamse binnen stad speelt de luister die deze al sinds vele eeuwen heeft een grote rol. Die luister ziet de Raad voor de Stedebouw opgebouwd uit de volgende architectonisch-stedebouw- kundige elementen: - de harmonische plattegrond, vastge legd in rooilijnen, perceelsbegrenzingen, wegen en waterlopen, verhoudingen tus sen bebouwd en onbebouwd enz. Hoewel sinds ca. honderd jaar op vele punten gewijzigd, is de plattegrond nog altijd Amsterdams „eerste" monument; - de schaal van de historische stadshui- Typisch Amsterdams Alvorens tot een opsomming van de veel soortige vormen van de ontluistering over te gaan, vraagt het rapport de aandacht voor „tijdelijke" vormen daarvan. Inderdaad een typisch Amsterdamse gewoonte. Ver schillende dempingen van stadswater, op richting van noodgebouwen en andere maatregelen waren tijdelijk, maar niemand schijnt dat na enige tijd nog te weten. Zo'n dichtgegooide plek leent zich trouwens uit stekend voor een parkeerplaats en de be hoefte aan parkeerruimte is toch groter dan die aan grachtenwater? In het rapport wordt dan ook gesteld: „Het bekende gezegde Niets is bestendiger dan het tijdelijke' blijkt, treurig genoeg, ook met betrekking tot ontluistering van toepassing. De erva ring leert, dat tijdelijke oplossingen om ve lerlei redenen permanent kunnen worden, de oorspronkelijke goede bedoelingen naar de vergetelheid verwijzend. Ook voor de onaanvaardbare duur van sommige van deze verschijnselen zal de aandacht moeten worden gevraagd, Een der eerstgenoemde voorbeelden in de si t r-jSsJ 1 ring op de Amsterdamse binnenstad worden gepleegd, waarvan de voortreffelijke foto's van Maarten Brinkgreve een belangrijk on derdeel vormen. Dissonant Luister is een ouderwets klinkend woord en bij „luister van Amsterdam" denkt men al gauw aan het 17de- of 18de-eeuwse stads beeld. De Raad voor de Stedebouw stelt echter, dat hij deze luister allerminst als een onveranderlijk historisch gegeven ziet: „Het stadsbeeld van 1975 verschilt van dat van 1875 en verder terug. In dit verande ringsproceskan men onderscheid maken tus sen variabelen en constanten, welke vaak bij zen met de weloverwogen contrastpun- ten van de grote monumenten, de ma ten en verhoudingen van de bebouwing die tot het begin van de 20ste eeuw ge handhaafd bleven; - de harmonie en de rijkdom van de ar chitectuur, monumenten en andere beeldbepalende gebouwen, evenals de beeldondersteunende; - de zorgvuldige detaillering van het stadsbeeld door bruggen, bestrating, straatmeubilair, beplanting enz.; En het is dit kostbare en kwetsbare geheel, dat in onze tijd onder sterke druk staat van steeds veranderende en „zich ongeremd manifesterende" gebruikseisen. 2 1Het „Open" Havenfront bij het Cen traal Station. Het is onaanvaardbaar dat een generatie Amsterdammers met de huidige ordeloze toestand geconfron teerd blijft. 2. De door de metro geteisterde Nieuw- marktbuurt. Met de bebouwing is ook de stedelijke structuur langs de Sint Anto- niesbreestraat verdwenen. categorie aanslag op de plattegrond is de situatie rond het tijdelijk dichtgegooide, eens zo magistrale, „Open" Havenfront bij het Centraal Station. Weciteren: „Verschil lende voorzieningen ten behoeve van het 237

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 17