Ontluistering in Amsterdam „De Gemeente Amsterdam moet een begin maken met de bestrijding van een ziektepro ces, dat op vele punten voortwoekert en veelal niet tijdig wordt herkend." Met dat ziekteproces bedoelt de Raad voor de Stedebouw van Amsterdam de steeds verdergaande ontluistering van de hoofd stedelijke binnenstad, waarvoor hij onlangs in een aan het Gemeentebestuur uitgebracht advies de aandacht vraagt. Wel erkent deze Raad, dat het Gemeente bestuur niet altijd voldoende middelen heeft om bepaalde negatieve ontwikkelingen tegen te gaan. Daarop volgt echter meteen het verwijt, dat het Gemeentebestuur de ter zake bestaande mogelijkheden niet steeds 236 hanteert, enerzijds omdat men zich onvol doende rekenschap geeft van de ontluiste rende effecten, anderzijds uit een gebrek aan politieke wil. Geen geringe kritiek van de zijde van een door de Gemeente zelf in het leven geroepen advieslichaam, waarin naast een aantal ambtenaren vele deskundigen uit de burgerij zitting hebben. Ook de Bond Heemschut is hierin vertegenwoordigd en heeft aan de opstelling van dit „ontluisteringsrapport" daadwerkelijk meegewerkt. Schrijnend relaas Een nota over de verloedering van één van de mooiste historische binnensteden ter we reld leent zich slecht voor een wetenschap pelijke benadering. Het is de verdienste van de Raad, dat hij in dit rapport niet is blijven steken in de formulering van sluitende, maar bloedeloze, definities van begrippen als stedelijke kwaliteit en luister of in een analyse van de verschillende processen die de oorzaak van kwaliteitsverlies en ontluis tering in deze zijn. De Raad heeft zich een voudig ten doel gesteld effectief „het in brede kring levende onbehagen over het feit dat de stad wordt ontluisterd" in woord en beeld te brengen en is daarin zeker ge slaagd. Het is een schrijnend relaas geworden van de verschillende aanslagen die bij voortdu-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 16