Restauraties in Beetgum Nederland restaureert Beetgum, een westelijk van Leeuwarden ge legen terpdorp bezit drie „officiële" mo numenten. Het pand Slachtersrige 6 is een eenvoudig woonhuis uit 1726 met een za deldak, gevat tussen twee topgevels met muur-vervlechtingen. Er is twee jaar aan gerestaureerd waardoor het herschapen is in een aantrekkelijk woonhuis. Verder zijn herstellingen uitgevoerd aan de pastorie, Buorren 28, een nog gaaf neoclas sicistisch bouwwerk, daterend uit het tweede kwartaal van de 19e eeuw. Deze pastorie ligt zeer fraai gesitueerd in een royale, boomrijke tuin. Bij de opknapbeurt van de pastorie zijn de hoekschoorstenen hersteld, evenals de deurpartij en de forse dakkapel. Het derde monumentmet de restauratie waar van men overigens nog bezig is, is de Ned. Herv. Kerk. Men hoopt tegen het einde van 1977 met de restauratie gereed te zijn en de kerk weer in gebruik te kunnen nemen. Men denkt voor de totale restauratie een bedrag van ca. twee miljoen gld. nodig te hebben, een bedrag, dat het gebouw alleszins waard is. De kerk neemt in het laaggebouwde dorp een beeldbeheersende plaats in, waarvan de betekenis nog wordt vergroot door de hoge ligging op het ommuurde kerkhof. De robuuste laat-gothische toren, verleven digd door siemissen, bezit een sierlijke spits, waarop een haan op een hoogte van 41 m. De kerk is gebouwd tussen 1669 en 1672. Uitwendig kan men het gebouw sober noe men. Het interieur getuigt van een ingeto gen voornaamheid. Opvallend zijn het pro testantse meubilair en de opstelling daar van. Men treft in het interieur een uitbundig renaissance-achtig epitaaf aan. Voorts val len op twee met frontons gedekte poortjes, een sierlijk ladder-afdak en een eenvoudige tegen de toren aangebouwde consistorie. Het geheel is beslist niet spectaculair, maar zeker de moeite waard om intact te blijven. Voor het dorp is het kerkgebouw, ruimtelijk gezien, zelfs onmisbaar te achten. Al bezit Beetgum dan maar drie monumen ten, een zekere bevalligheid kan aan het dorp niet worden ontzegd door het opwaart se verloop van enkele straatjes en oude radialen, die alle bij de kerk samenkomen. Plannen om de oude dorpskern tot be schermd gebied aan te wijzen, zijn voorlo pig in de ijskast geplaatst. Het is daarom te hopen, dat dooreen strak vergunningenbe leid de kern in architectonisch oogpunt niet '■"tmiiiïsi verder wordt aangetast. Het zou zelfs aan beveling verdienen waar dit mogelijk is het totale dorpsgezicht te rehabiliteren. Wordt de kern niet rechtstreeks bedreigd, dat is wel het geval met het zuidwestelijk, tegen het dorp aanliggende buitengebied. Opvallende elementen daarin zijn een fors terp-restant met glooiingen, de kronkelende dorpsvaart en een hersteld burchtterein. De bedreiging van dit gebied bestaat uit het plan tot aanleg van een provinciale, secun daire verbinding Marssum-Berlikum. Tegen deze weg worden ernstige bezwaren gemaakt, omdat daardoor een aantrekkelijk gebied op een uiterst grove en gevoelloze wijze zou worden doorsneden. Soms, zoals in dit geval, moet men blij zijn dat „het geld voorlopig op is". Uitstel van de aanleg ver groot de mogelijkheid, dat de provinciale autoriteiten tot een ander en beter inzicht komen met betrekking tot deze weg. R. W. van Tuinen Bredevoort. Het oude stadsboerderijtje in dit Achterhoekse plaatsje wordt, na jaren lange voorbereiding, eindelijk gerestau reerd. Het staat bekend als „Het Kuper- huusken"; het ligt aan de Markt. Architec tenbureau Heineman te Velp heeft het res tauratieplan gemaakt. Spanbroek. In dit Westfriese plaatsje wordt het oude raadhuisje (1598) gerestau reerd. Er zal een bedrag van ca. drie ton mee gemoeid zijn. Aanvankelijk had men het plan het gebouwtje, dat dicht aan de rijweg ligt, te verplaatsen, maar hieraan kon de Rijksdienst v.d. Monumentenzorg geen medewerking verlenen. Nu wordt het, om nadelige trillingen van het verkeer te voor komen, onderheid. Edam. De gemeenteraad besloot tot de res tauratie van verscheidene oude panden. Daarbij is het oudste huis van Edam (ca. 1450) en het uit 1740 daterende Evangelisch Lutherse zaalkerkje. Maastricht. Het wachthuisje aan de Graanmarkt, vroeger toebehorende aan het Corps de guarde en dat in 1786 werd ge bouwd naar een ontwerp van Mathias Soi- ron, zal na een desbetreffend besluit van de gemeenteraad, worden gerestaureerd. Het wachthuisje ligt bij een van de toegangen tot het bekende Stokstraatkwartier. Rosmalen. De St. Lambertuskerk moet no dig worden gerestaureerd, maar voorlopig ontbreekt er nog het geld voor. Feitelijk behoort deze mededeling niet in deze ru briek thuis, maar laten we wel wezen, wan neer men zich met de pastoor aan het hoofd, geweldig inspant om de benodigde finan ciën bijeen te krijgen, dan mag er toch wel melding van worden gemaakt. Het oor spronkelijk uit tufsteen gebouwde kerkje da teert uit de late middeleeuwen. Bij latere verbouwingen en uitbreidingen bezigde men echter baksteen. De bouwgeschiedenis is te interessant om er niet iets over te vertel len. Na de reformatie ging de kerk over in handen van de Hervormden. Uit een teke ning van Hendrik Verhees uit 1792 blijkt, dat het gebouw door middel van schotten of dunne muren in drie delen was opgesplitst. Het priesterkoor en de noordelijke kruisarm dienden toen tot Herv. kerk, de zuidelijke arm en een aanbouw deden dienst als raad huis, terwijl de rest van de kerk niet werd gebruikt. In 1823 kregen de katholieken hun kerk terug. Men heeft er toen nogal het een en ander aan veranderd. In 1911 werd het kerkgebouw voor de laatste maal verbouwd en gerestaureerd. Dokkum. Stadsherstel gaat „Ut witte Hüs- ke" restaureren.' Het oude pand is door de gemeente aan de stichting Stadsherstel overgedragen. Grubbenvorst. Het uit de 14e eeuw date rende kasteel Kaldenbroek wordt, na restau ratie, ingericht tot restaurant. Bergen op Zoom. De herberg De Draak aan de Grote Markt, waarvan de geschiedenis teruggaat tot de 14e eeuw of mogelijk nog vroeger, is in „oude stijl" gerestaureerd, met het ernaast gelegen eveneens oude pand St. Joris. 235

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 15