1 gelukkige toevallen, kon de combinatie in gemoderniseerde vorm in Leiden tot stand komen. Wat de vroegere stadsarchitect Schaap in de vorige eeuw tot stand heeft gebracht, is uniek te noemen in de reeks Westeuropese Schouwburgen: nergens vond ik tot nu toe de gelijke van dit prachtige theatertje. Het broertje van Leiden stond in Utrecht en werd zonder veel omhaal (en met vreugde) gesloopt toen de schouwburg van Dudok gereed was. Waarom werd de schouwburg in Leiden ge spaard? Omdat hij intensief bespeeld bleef tot het ogenblik dat de brandweer het bevel tot sluiting moest geven - er waren in Lei den wel plannen voor een nieuw cultureel centrum, maar deze werden te duur bevon den door de overheid, terwijl intussen door de Rijkscommissie van advies voorde bouw van schouwburgen en concertzalen in toe nemende mate aandacht gevraagd werd voor het unieke theater dat Nederland nog bezat in Leiden (vooral Wirn Vesseuren W. Sutherland hebben zich daarvoor steeds in gezet, terwijl ir. W. Kuyper uit Leiden met zijn belangrijke studie, gepubliceerd in sep tember 1974 (Bulletin KNOB), opnieuw de aandacht vestigde op het fenomeen) en ten slotte de Ministeries van CRM en van So ciale Zaken over de brug kwamen met sub sidie en- hulp in de sector „aanvullende werken". Nadat in 1968 begonnen was met het ver- bouwingsprojekt voor K O, de Leidse Volksuniversiteit, kon met de schouwburg plannen gestart worden in 1969, werden deze gereed gemaakt in 1970-1972 en uit gevoerd in 1973-1976, waarbij wij werden geadviseerd door Wim Vesseur, theaterad viseur en de Rijksdienst voorde Monumen tenzorg. Dank zij de miljoenen van de dienst ACW en ook CRM kon de reddingsactie door gaan. Aanpak in vier delen Bij de restauratie en verbouwing van de schouwburg kunnen we de aanpak in vier hoofdstukken verdelen: a. nauwkeurige restauratie van de zaal b. het totaal wegsnijden van het oudste stuk, het toneel, en het bouwen van een nieuw toneelhuis met optimale moge lijkheden c. het restaureren, verbouwen en zo gun stig mogelijk inrichten van de om de zaal gelegen ruimten d. de restauratie van de voorgevel. Meest spectaculair is uiteraard de restaura tie van de zaal; boewei menigeen die de schouwburg vroeger heeft gekend, wellicht zal denken dat er toch weinig is veranderd, gaf de zaal ons grote problemen. Behalve de twee balkonranden en het koe pelvormige plafond, die steeds bleven zwe ven in een gigantische bouw, bleef letterlijk geen stukje van de zaal op zijn plaats: alles moest tijdelijk verdwijnen of werd vervan gen. De toneellijst, waarvan het voor mij een vraag blijft of ze nu van 1865 is of dat zij in 1902-1904 werd veranderd, werd geheel weggenomen en opgeborgen; de zaal stond, na het slopen van het toneel, als de helft van 231

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 11