Leidse schouwburg gerestaureerd ntiuiirtiiiHiiifiimin Op 15 oktober jl. is de Leidse schouwburg, in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin, na een grondige restauratie weer in gebruik genomen. Wie, zoals wij zo'n kleine vijftig jaar geleden, in gezelschap van een „Elle" deze schouwburg bezocht en daaraan herinneringen bewaart van een ietwat krikkemikkerig theater, zal verrast zijn over het resultaat van de restauratie, die geschiedde onder leiding van de Amsterdamse architect Onno Greiner HBO BNA, die onderstaand artikel voor Heemschut schreef. Leiden, met de oudste nog bestaande uni versiteit van ons land, mag ook prat gaan op zijn schouwburg aan de Oude Vest. Die schouwburg is nl. ook de oudste in Neder land. Het oorspronkelijke gebouw dateert uit 1705, maar is sedertdien wel verschei dene keren gerestaureerd. De belangrijkste veranderingen onderging de schouwburg in 1865 bij een restauratie in neo-barok-stijl, ontworpen door de toenmalige stadsarchi tect Jan Willem Schaap. Restauratie en verbouwing van de schouw burg en de renovatie van het er omheen liggende Carmelitessenklooster, waarin nu de Volksuniversiteit K. en O. huist, konden leiden tot een gelukkig samengaan, dat in een eigentijdse opzet onder de naam „so ciaal cultureel centrum" wordt gepresen teerd. Dit samengaan mag gerust bijzonder worden genoemd, omdat we dit alleen vin den in een opzet van een nieuw cultureel centrum. Vaak is dan nog de plaats van zo'n centrum een groot probleem in de oude stadskernen, want meestal is er geen plaats meer, is de grond te duur of kan de buurt zich moeilijk met de schaal van de plannen verenigen. Dank zij de vooruitziende blik van enkelen en zeker ook dank zij een reeks 230

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 10