Heemschut in actie Flat in Den Bosch Plan Poortvliet Buitens in Zeist JWii Panden te Spijkenisse En Verder Den Bosch wil, met.toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, de bouw toestaan van een flatgebouw met 52 bejaardenwoningen aan de Hekellaan, als uitbreiding van het bejaardencentrum Sint Anthoniegaarde. In de eerste plaats is Heemschut het bepaald niet eens met de procedure die hier gevolgd wordt: er dient, waar het gaat om een forse ingreep in de historische binnenstad, aan de hand van een bestemmingsplan in alle rust en openheid overlegd te worden. Ook al, omdat de ste- debouwkundige opvattingen en de inzichten over de bejaardenhuisvesting zich snel wij zigen. In de tweede plaats heeft Heemschut bezwaren tegen het bouwplan zelf: het grootschalige flatgebouw past niet in de kleinschalige omgeving en vormt al even min een harmonische eenheid met het be staande Sint Anthoniegaarde. Waarom zou Den Bosch eigenlijk geen aparte bejaar denwoningen in de binnenstad bouwen? Dat is, aldus Heemschut, stukken beter dan het neerzetten van een wezensvreemd flatge bouw. Bovendien vindt de bond dat het bouwplan nu niet bepaald past in het streven van Den Bosch om de héle binnenstad tot beschermd stadsgezicht te maken. In een brief aan GS van Zeeland heeft Heemschut speciale aandacht gevraagd voor het ontwerp bestemmingsplan voor de kom van Poortvliet, in de gemeente Tholen. De bond kan zich wel voorstellen dat er in Poortvliet planologisch het een en ander wordt geordend, maar vindt aan de andere kant dat daartoe zo weinig mogelijk moet worden afgebroken (en gesloopt is er). Als de voorgestelde nieuwbouw doorgaat zal, aldus Heemschut, de verscheidenheid in bebouwing die zo kenmerkend is voor de kom van Poortvliet, verloren gaan. Zo zou den twee originele boerderijen en een oude smederij ook nog moeten verdwijnen terwijl een monumentale boerderij aan de Zuid straat ernstig in de verdrukking zou komen als pal daarachter een modem gymnastiek lokaal wordt gebouwd. Dat lokaal, dat vol ledig uit de toon zal vallen, kan toch veel beter bij het sportpark worden gebouwd? Heemschut maakt zich ongerust over wat er in de gemeente Zeist aan de hand is, en heeft dit in een brief aan B en W benadrukt. Het gaat om de sluipende verwording van het in het verleden buitengewoon fraaie buitenplaatsen-landschap aan weerszijden van de Utrechtseweg. Villa's en buitens zoals „Lenteleven", „De Brink", „Schaerweyde", „Ma Retraite" en „Liv- land" zijn er het slachtoffer van. Heemschut tot B en W: „Wij zijn van me ning dat het uw gemeente zal sieren als deze cultuur-historisch en landschappelijk zeer waardevolle bebouwing in haar geheel zo gaaf mogelijk voor het nageslacht behouden blijft". Aan het Noordeinde in Spijkenisse staat het voormalige uit 1886 daterende gemeente huis. En dat huis verkeert in slechte staat. Heemschut heeft zich dat aangetrokken en een brief aan B en W van Spijkenisse ge stuurd. Hoewel de bouwkundige waarde van het oude raadhuis niet erg hoog is, zou het toch jammer zijn als het pand zou ver dwijnen omdat het een karaktervol element aan het Noordeinde is. Hetzelfde geldt voor enige schuren vlakbij. „Ofschoon wij ons er terdege van bewust zijn", aldus Heem schut, „dat het behoud van dergelijke bouwkundige objecten niet altijd even ge makkelijk is, menen wij toch dat een oplos sing zich stellig zal aandienen. Te denken valt ondermeer aan een werfje voor materia len van gemeentewerken. Ook is een derge lijke schuur erg geschikt voor het uitoefenen van ambachtelijke, creatieve activiteiten". De raad van Den Bosch is gevraagd alles in het werk te stellen om het waardevolle gebouw van het Brabants Dagblad aan het Emmaplein, dat voor nieuwbouw zou moe ten wijken, te behouden. Bij B en W van Oldenmarkt is bezwaar ingediend tegen een plan voor de bouw van bedrijfsloodsen bij Blokzijl „omdat een dergelijke ontwikkeling in hoge mate bij draagt aan de sluipende verwording van het landschap". Eveneens met het oog op die verwording is bij de raad van Hattem bezwaar aangete kend tegen het ontwerp-bestemmingsplan „Koeweg". Bij GS van Noord-Holland heeft Heem schut de bezwaren herhaald die 't heeft tegen het bestemmingsplan „Zuid-West 1976" van de gemeente Naarden, omdat de daarin voorgestelde.bebouwing het karakter en het aanzien van de vesting zal schaden. De redactie deelt mee dat in de voor gaande aflevering van deze rubriek een fout is geslopen: daar stond een foto in van, althans volgens het bijschrift, het huis Zee- burgerdijk 321 te Amsterdam. Het betrof in dit geval echter een ander pand.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 35