Heemschut in actie Huis te Amsterdam Straat in Eindhoven Plan Mijnsheerenland Plan Goes Plan Hellendoorn Heemschut heeft zich geschaard achter een actie om het dubbelhuis Omval 29-31 te Amsterdam te behouden. Volgens het be stemmingsplan voor het gebied moet het pand t.z.t. verdwijnen, om plaats te maken voor openbaar groen. Het betreft hier een laat-19de eeuws huis dat aan een bocht in de Amstel ligt. Die bocht is weliswaar ge schonden, maar nog niet bedorven. De oe verbebouwing vormt er met de Amstel één geheel en gééft een beeld van een historisch gegroeid gezicht. In dit geheel vertegen woordigt het bedreigde dubbelhuis een voorbeeld van de „welvarende" woonhui zen met tuinen zoals de gegoede burgerij die aan het eind van de vorige eeuw liet bou wen. De hele oeverbebouwing ter plaatse geeft aan dat men zich daar in de stad be vindt - reden waarom het terugbrengen van een stuk „natuur" niet de aangewezen op lossing is, zo vindt Heemschut. Aan het niet te verkiezen groen zou dan een neo- renaissance bouwblok worden opgeofferd, dat zich in nog vrijwel oorspronkelijke staat bevindt en bouwkundig zeer goed is. worden. Overigens zijn wij van mening dat zowel de bebouwing aan de oostzijde van de 's Heer Hendrikskinderenstraat als die aan de zuidzijde van de Stoofstraat geheel be houden dient te worden". Heemschut heeft B en W van Eindhoven gevraagd zich nog eens te bezinnen op het nu vijf jaar geldende bestemmingsplan 't Hofke, en daarbij gaat het de bond in het bijzonder om het behoud van de rustieke Loostraat. Deze karakteristieke Brabantse dorpsstraat, die loopt vanaf 't Hofke tot aan Huize te Coll, is volgens de plannen ge doemd om te verdwijnen. Bij het recht trek ken van de laan sneuvelen de bomen en de oude pandjes. Heemschut vindt dat de laan moet blijven, als natuurlijke overgang van de bebouwde kom naar het buitengebied. Daarom: maak er een wandelstraat van. Dat zou inhouden dat Eindhoven terugkomt op een eerder genomen besluit, en dat is ook wel terecht nu de opvattingen over het leef milieu de laatste jaren zo ingrijpend zijn veranderd. „Wij zijn van mening dat het uit een oog punt van karakterbehoud van groot belang is dat Mijnsheerenland zoveel mogelijk vrij blijft van technische en economische ont wikkelingen die schaalvergrotend wer ken", aldus luidt een van de kanttekeningen die Heemschut in een brief aan B en W van Mijnsheerenland heeft geplaatst bij het ontwerp-bestemmingsplan ,Binnenbans". Het gaat hier om een zeer globaal plan en de opmerkingen van de bond slaan daarom in het bijzonder op de uitwerking die nog moet komen. Bij die uitwerking zal veel aandacht moeten worden besteed aan de stedebouw- kundige en architectonische vormgeving, zodat de nieuwe bebouwing harmonisch aansluit bij de historische bebouwing van het dorp. In dit verband heeft Heemschut al direct moeite met het plan voorde bouw van een aantal winkels achter de hervormde kerk - een uiterst kwetsbare plek die nooit mag worden blootgesteld aan modieuze ontwikkelingen. En die zitten toch wel in het bouwplan voor de winkels. Via een besloten prijsvraag wil Goes een bestemmipgsplan ontwikkelen voor het ge bied Goes-Noord. Daartoe is een pro gramma van eisen opgesteld. In een brief aan B en W heeft Heemschut daarop com mentaar gegeven. De bond is van mening dat de strekking van het bestemmingsplan moet zijn: het harmonisch aansluiten van stratenplan en bebouwingswijze bij de be staande, kleinschalige structuur van het aangrenzende stadsdeel. Dat betekent óók dat er variatie in de bebouwing moet ko men. Gezien echter de eis van tweehonderd woningen per hectare is Heemschut bang dat er in uiterlijk en type niet voldoende verscheidenheid zal optreden. Het zou daarom beter zijn de bebouwing minder dicht te maken. Ook is de bond het niet eens met de eis van een constante bouwhoogte: die kan gemakkelijk tot een zekere eento nigheid leiden. Wat meer vrijheid op dit punt is dan ook gewenst. Nadrukkelijk be zwaar bestaat ertegen de voorgestelde sloop van de panden 's Heer Hendrikskinderen straat 10 en 12. Heemschut: „De grote vi suele waarde van deze panden dient door een gedegen restauratie veeleer verstrekt te De gemeente Hellendoorn heeft een struc tuurplan op tafel gelegd, en daarbij heeft het Heemschut nogal verbaasd dat voor het kerngebied Nijverdal - Hellendoorn de hoofdwegenstructuur is losgemaakt van het totale plan. Dat stelsel van hoofdwegen zal door een speciale werkgroep worden beke ken. Een wonderlijke manier van werken vindt Heemschut dit, omdat het structuur plan nu nauwelijks valt te beoordelen. De hoofdwegen zijn tenslotte de pijlers waarop de structuur rust en dus zullen de aanbeve lingen van de werkgroep, die nog moeten komen, konsekwenties hebben voor het hele plan. Wel bevat het structuurplan een voorstel tot vaststelling van het tracé voor de rijksweg Zwolle - Almelo, en als daar zondermeer van wordt uitgegaan is dat voor Heemschut aanleiding tot grote bezorgd heid. En dit temeer, omdat er zeer bruikbare alternatieven zijn geopperd zoals het ver zinken van de weg in een tunnel of bakcon- structie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 34