Oude kanalen Het achter ons liggende monumentenjaar heeft ons geleerd dat monumentenbescher ming niet té beperkt moet worden gezien. Zo begint de inleiding van een brochure over oude kanalen, samengesteld door de ANWB in overleg met het Kon. Ned. Wa tersport Verbond èn de Bond Heemschut. De inleidende opmerking vertelt ons natuur lijk niets nieuws, maar toch zijn we van mening, dat ze volkomen terecht wordt ge steld, omdat er nog altijd een zeer breed publiek is, dat bij monumentenzorg of bescherming alleen maar denkt aan oude gebouwen, boerderijen, molens en kas telen. Maar in de kring van onze bond weet men al lang, dat het milieu meer en meereen rol speelt in het geheel van de monumenten zorg. Daarom kan een brochure als de on derhavige een nuttige rol vervullen. Ze schenkt aandacht aan onze „oude kana len", hun schoonheid, hun waarde, hun oude en nieuwe functies, hun bedreiging en mogelijkheden voor hun behoud. Onder „oude kanalen" moet men vooral verstaan die kanalen, die hun functie voor de beroepsvaart hebben verloren, doordat zij slechts toegankelijk zijn voor kleine schepen. Maar al zijn ze dan voor de be roepsvaart verloren gegaan, ze vertegen woordigen niet zelden grote landschappe lijke en cultuurhistorische waarden; reden om ze te behouden. Deze kanalen kunnen bovendien van betekenis zijn voor de recrea tie, en dus nog een nuttige functie vervul len. Afsluiting van deze kanalen, of erger nog demping, kan een verlies van het milieu 224 1De sluis bij Dieverbrug; de beplanting geeft luwte. 2Linthorst Homan Kanaalde populieren begeleiden de bocht in het kanaal. 3. Dubbele ophaalbrug in Loenen aan de Vecht. 4. Rol brug van de Katerveerse sluis bij Zwolle. 5. Ontluistering van een Veenkolonie. 6. Hoogeveense Vaart. Sluizen in verval na afsluiting. De foto's bij dit artikel zijn ontleend aan Oude Kanalen, een uitgave van de ANWB, in samenwerking met KNWV en Bond Heemschut. Copyright E.J.W. Gratama van Andel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 32