li lil to: Wiifs- w SS tWjlrffgSM het werken op straat te gevaarlijk werd. Ook kwam kort daarna het onderwijs geheel tot stilstand. In afwachting van betere tijden borg men de tekeningen op een veilige plaats op. Na de bevrijding werd het werk van de Poor ters tevoorschijn gehaald en tentoongesteld in het Stedelijk Museum. Kort daarop nam de commissie het besluit dat het nieuwe boek over de Herengracht (over de Keizers gracht werd niet meer gesproken) uitgege ven zou worden. De directeur van de Aca demie van Bouwkunst, B. T. Boeyinga, die in de plaats van F. J. IJzerinkhuysen zitting in de commissie had genomen, zorgde er voor dat het afwerken van de tekeningen opgenomen werd in het lesprogramma. Desondanks wilde het werk niet bijster vlot ten, maar in september 1948 waren de teke ningen toch gereed. Een halfjaar later wer den ze in de aula van de Academie overge dragen aan Amstelodamum. De commissie, hoe dankbaar ook, was echter nog niet ge heel voldaan. Zelf wilde zij nog een laatste controle uitvoeren. Het was vooral Mieras, wiens gezondheid steeds meer te wensen overliet, die zich hiermee belastte. In 1953 was eindelijk alles gereed voor de uitgave. Alras bleek, dat een volledige re- produktie van de tekeningen voor het ge nootschap veel te kostbaar zou worden. In arren moede werden de tekeningen - een grote rol papier van 75 m lang - in bruikleen gegeven aan de Gemeentelijke Archief dienst. Voor Mieras, die meer dan tien jaar voor het nieuwe grachtenboek had gestre den, was dit een bittere teleurstelling. Enkele jaren na het overlijden van Mieras deed C. A. van Swigchem bij de voorberei ding van zijn proefschrift een verrassende ontdekking. In de bibliotheek van de Kon. Akademie van Wetenschappen trof hij de oorspronkelijke tekeningen aan, die ge diend hadden voor de gravures in het grach tenboek van Caspar Philips. Het bleek dat de tekeningen in details dikwijls veel duide lijker waren dan de gravures. Ook waren in de jaren die lagen tussen het teken- en het graveerwerk, de laatste veranderingen in de gevels nauwkeurig bijgewerkt. Kort na de ontdekking door dr. Van Swig chem besloot de gemeenteraad het grach tenboek van Caspar Philips opnieuw uit te geven. Op initiatief van ir. H. A. J. M. Weller, hoofd van het gem. bureau voor Monumentenzorg, werden in deze nieuwe uitgave de oorspronkelijke tekeningen op ware grootte in lichtdruk gereproduceerd, naast de tot de helft verkleinde gravures. Verzorgd door de Stadsdrukkerij verscheen dit grachtenboek in 1962. Nieuw grachtenboek Voor Amstelodamum bleef het te betreuren, dat de tekeningen van De Poorters in archief rustten. Men trad in contact met een uitge verij, maar die moest het bij de reeds gevor derde voorbereiding van een nieuw grach tenboek, zoals Mieras vo'or ogen had ge staan, laten afweten. Met die voorbereiding belastte zich mr. H. F. Wijnman, oud- adjunct-bibliothecaris van de Amsterdamse Universiteitsbibliotheek, die daarmee een omvangrijke en tijdrovende arbeid op zich nam. Om een lang verhaal kort te maken en alle tegenspoed nu maar verder ter zijde te laten, uiteindelijk kwam met financiële hulp van het Prins Bemhard Fonds en de gemeente het grachtenboek, zoals het nu voor ons ligt, bij de Stadsdrukkerij tot stand. Een met lief de, vakmanschap en enthousiasme ver zorgde uitgave, waarvoor burgemeester Samkalden een woord vooraf schreef, prof. de la Fontaine Verwey de totstandkoming van dit nieuwe grachtenboek beschrijft, en Isabelia H. van Eeghen, adjunct-archivaris van de Gem. Archiefdienst een studie bij draagt over ontstaan en groei van de Heren gracht. Verder treft men in dit boek een stijlkritische analyse aan van de gevelarchi tectuur in de loop der eeuwen door drs. G. Roosegaarde Bisschop van de Rijksdienst, en de geschiedschrijving van elk huis en zijn bewoners, bijgewerkt tot 1975 door mr. Wijsman, aangevuld met bouwhistorische bijzonderheden door drs. Roosegaarde Bis schop. Om dit bijzondere boek ook voor buitenlan ders toegankelijk te maken is het voorzien van een Engelse vertaling van de inleidin gen. Uiteraard zijn alle tekeningen van De Poor ters er in opgenomen, alsmede alle gevels naar de gravures van Caspar Philips (schaal 1:500), recente foto's en historische prenten en reprodukties naar oude foto's. De grafi sche verzorging is van Harry N. Sierman. We herhalen: een uniek boek overeen uniek brok Amsterdam. Met een gelukwens aan Amstelodamum 's bestuur voor zijn vast houdendheid, en aan allen die er zoveel tijd en zorg aan hebben besteed. Een kostelijk boek, maar ook kostbaar, want de prijs be draagt 595,- (tot 31 maart 1977), daarna 675,-. v.d.W. Illustraties uit het Herengrachthoek; be schikbaar gesteld door de Stadsdrukkerij van Amsterdam. V lrofiTipC11jlljjl).f,il,'l!!'Tr| I MUI U li» Ml irr juaS; 223

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 31