Actie behoud Herman Gorter-huis I Er wordt hard gewerkt om het geboortehuis van de dichter Herman Gorter- Zaanweg 36 in Wormerveer- te behouden, te restaure ren en in een waardige omgeving te bren gen. Het zijn zeer ambitieuze plannen, maar de verwezenlijking ervan staat nog niet vast. Dit laatste ligt bepaald niet aan de inmiddels opgerichte stichting Herman Gorter-Huis, in het bestuur waarvan o.a. zitting hebben drs. D.S. Gorter, prof. dr. G. Stuiveling, dr. D. van Leeuwen en J.A. de Zwaan (Bond Heemschut). Om nog even de problemen in herinnering te brengen: in 1973 werd het „Herman Gorter"-huis, oorspronkelijk in 1836 als pastorie gebouwd, op de voorlopige lijst van beschermde monumenten geplaatst. De gemeente Zaanstad (waartoe Wormerveer behoort) besloot echter tot sloop en daarmee werd in november van het vorige jaar be gonnen. Onmiddellijk kwamen de Stichting Zaans Schoon en anderen tegen deze sloop in het geweer; ook Heemschut. De sloop was onrechtmatig en moest worden stilge zet. Medio dit jaar besloot de minister van CRM het pand op de definitieve lijst van beschermde monumenten te plaatsen. De gemeenteraad ging tegen dit besluit in be roep. Afgewacht moet worden welk resul taat deze procedure oplevert. Een beslissing kan lang op zich laten wachten en dat bete kent, dat het huis en zijn omgeving aan verder verval onderhevig zullen zijn. Daarom heeft de jonge stichting zich met een adres tot de gemeenteraad gewend, waarin er op wordt aangedrongen het be zwaarschrift in te trekken. Daarvoor wordt een reeks van o.i. doorslaggevende argu menten aangevoerd. We zullen die hier niet opsommen. Interessanter is, dat de stichting haar verzoek om intrekking van het raads besluit schraagt met een uitgewerkt restau ratieplan, waarvoor de Amsterdamse archi tect G. Prins tekent. In dit plan zijn behalve een bedrijfspand, twintig woningen opge nomen, waarbij het te restaureren Herman Gorterhuis. Van de overige 19 kleine tot middelgrote woningen zullen er vijf volle dig nieuw gebouwd moeten worden, terwijl bij de overige veertien gebruik kan worden gemaakt van bestaande funderingen en/of bouwmuren. De plannen zijn door architect Prins uitgewerkt op de hem bekende ma nier: aangepaste bouw/restauratie. Geld op tafel De gemeente Zaandam heeft als argument voor haar afwijzende houding o.a. haar fi nanciële positie in het geding gebracht. Dat is natuurlijk in deze tijd een. argument, dat bij sommige lieden aanslaat. Maar de stich ting Herman Gorter-huis heeft gemeend het ten aanzien van dit belangrijke punt niet op een principiële discussie te moeten laten aankomen en derhalve gezocht naar midde len om de restauratie van het huis geheel in eigen beheer te kunnen uitvoeren. En dat is nu het aardige van het plan: de stichting is er in geslaagd zich te verzekeren van zodanige financiële hulp dat zij de restauratie van het pand zelfstandig kan realiseren. Bovendien werd het bestuur onlangs benaderd dooreen adspirant-koper, die graag op korte termijn over het gerestaureerde pand zou willen be- Het Herman Gorterhuis in Wormerveer midden (Foto: Rijksdienst v.d. Monumentenzorg) schikken. Van de gemeente zal geen andere bijdrage worden verwacht dan zij krachtens de z.g. Verfijningsregeling van het Rijk zal ontvangen, zelfs wanneer deze bijdrage over een langere tijd gespreid zal worden. Hier hebben we nu een voorbeeld hoe de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 28