dachten: met dit visitekaartje is Maastricht er wel. Maar dat is nog maar een klein begin geweest. En eigenlijk had daar al sneller een vervolg op moeten komen". Intussen is het wel zo dat er een herbezinning op gang is gekomen. De bezinning betreft nu niet één onderdeel, maar de binnenstad als geheel. Dat geheel is het nieuwe uitgangspunt. Wevers legt uit: „Nog dit jaar beginnen we met de bouw van 750 woningen in het Boschstraat-kwartier en dat is dan wel het project dat de eerste prioriteit heeft. Het zal veel van ons vergen, maar dat wil nog niet zeggen dat we ons de komende jaren uitslui tend tot de herbouw en rehabilitatie in dit kwartier beperken. Als je iets van de stads vernieuwing wilt laten zien zul je op meer punten aan de slag moeten". Behalve dat Maastricht werkt aan bestemmingsplannen voor andere kwartieren kent de stad een vijftiental „actiehaarden", verspreid door het oude hart. Die actiehaarden zijn groepjes beeldbepa lende panden die overigens erg verwaar loosd zijn. Wevers: „Zo willen we op ver schillende punten in de binnenstad de reha bilitatie aanpakken. Ergo: van de actiehaar den moeteen uitstraling uitgaan, het moeten de kapstokken worden om de rest aan op te hangen". Een van die haarden is het Bassin waar een oud pakhuis nog net gered kon worden. In dat pakhuis komen nu mogelijk wooneenheden. Dit accentueert een van de uitgangspunten van het Maastrichtse beleid van nu: versterking van de woonfunctie in de binnenstad. Anders Daar is in Maastricht wel eens anders over gedacht, en de wethouder verwijst opnieuw naar het Boschstraat-kwartier. Hij: „In de vijftiger jaren is het binnengebied van dit kwartier kaalgeslagen. Daar hoeft niemand om te treuren want de woningen, die er stonden, waren erbarmelijk slecht. Wat er, volgens bepaalde plannen, voor in de plaats moest komen was een stuk city vorming (het gebied ligt direct achter de Markt). Dat heeft veel verzet opgeroepen. En nu? Nu komen daar toch weer woningen". Er ko men ook drie grote parkeergarages, dat wel, maar die worden goeddeels onder de grond gestopt. Daarbij: de schil van het kwartier (de Boschstraat zelf, Van Hasseltkade, Bas sin), die nog altijd heel aardig sluit, zal worden gerehabiliteerd. Om met Wevers te spreken: „We willen er een voorbeeld situatie van maken". Gaat het in het Boschstraat-kwartier vooral om nieuwe woningen, in andere kwartieren zoals Wijck en het Jeker-, Staten- en Kom- melkwartier gaat het primair om rehabilita tie en aanpassingen'. Een extra inspanning zit in het feit dat de binnenstad liefst veer tienhonderd (beschermde) monumenten telt. Wevers: „Het is duidelijk dat er in Maastricht ontzettend veel moet worden voorbereid. Tenslotte: het opvijzelen van een hele binnenstad, waar de bouwtechni sche kwaliteit van de historische bebouwing over het algemeen slecht is, is een grote en ook ingewikkelde zaak. Een van onze pro blemen is dat de stedelijke diensten er nog niet het apparaat voor hebben". Te traag Er is overigens nog iets dat de wethouder niet lekker zit. Wevers: „Medio septem ber liepen er bij de ministeries van VRO en CRM zeventig aanvragen om subsidie op een rehabilitatieplan. Een aardig be wijs dat ook de particulieren gaan inspe len op wat wij met de binnenstad voor hebben. Het vervelende is nu dat de mi nisteries zo traag die subsidie-aanvragen afhandelen. Veel te traag. VRO heeft er nog maar zestien goedgekeurd, CRM acht. Dat is niet erg bevorderlijk voor het enthousiasme onder de mensen. Ze willen - gelukkig - aan de slag, maar als er zó langzaam op hun plannen wordt gerea geerd gaan ze de moed verliezen. En dat kunnen we nu net niet hebben". GW 217

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 25