6) De belangrijke Boschstraat die deel uit maakt van de schil rondom de lege kern van een kwartier. Deze schil wordt, waar nodig, opgeknapt. 7) Het kaalgeslagen binnengebied van het Boschstraatkwartier: er komen nieuwe wo ningen. 8) Nóg een actie haard in de Maastrichtse binnenstad: het Bassin, met z'n werjkel- ders. Er moet heel wat aan gedaan worden, maar zelfs in z'n verwaarloosde toestand komt het over als een boeiend geheel. 9) De Rechtstraat in Wijck, het stadsdeel op de oostelijke Maasoever. Het is een voorname straat die voor bepaalde (zwak ke) delen tot actie haard is verklaard. 10) Galerij in de Maastrichter Smeden straat, in het Stokstraat gebied. Het is het gebied dat al in een eerder stadium is opge vijzeld en laat zien hoe het wel kan worden in een oude binnenstad. ten aanwezig - in het zuiden nog vrijwel aaneengesloten - en zij vormen op hun beurt een waardevolle afsluiting van de laat-middeleeuwse stad. In de kwartieren, die in het noorden en westen direct aan het 13de-eeüwse stads gebied grenzen, is nog veel van de oude structuur bewaard gebleven - met aan eengesloten,' monumentale bebouwing langs de uitvalswegen en vrije bebou wing, veelal met kloosters en boerde rijen, op de uitgestrekte, tussenliggende terreinen. Daarentegen heeft de 14de- eeuwse stadsuitbreiding in het zuiden een meer ineengedrongen karakter, en daar is de invloed van de loop van het riviertje de Jeker bepaald niet vreemd aan. Tot de 7 monumentale bebouwing in dit kwartier behoort een aantal industriemolens aan de Jeker. De belangrijkste openbare ruimte is er de Grote Looierstraat. In het noorden is dat het 19de-eeuwse Bassin met z'n werfkelders. Kortom: De Maastrichtse binnenstad is er een vol van historie en een opeenstape ling van waardevolle elementen, in een variatie die de oude stad tot een ware belevenis maakt - zij het dan dat er, vooral als gevolg van de verkeersontwik- keling, op die stad aanslagen zijn ge pleegd die diep hebben ingevreten. Begin Wethouder Wevers over wat er moet gaan gebeuren: „Toen de renovatie van het Stok- straatgebied klaar was, waren er mensen die 8 216

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 24