Maastricht: op weg naar bescherming A, Mi. «■«WOTWHI WIBI WMI llMI^'-liiiiyi^-jg Er is een proces in volle gang om van de héle binnenstad van Maastricht een be schermd stadsgezicht te maken. En aan gezien dit proces veel waardering krijgt, zit het er dik in dat de oude stad van Maastricht het omvangrijkste be schermde gezicht van Nederland wordt. Hand in hand met de doelstellingen van de bescherming zal de rehabilitatie van de grond moeten worden getild en ook die zal, zo heeft de raad al uitgesproken, de héle binnenstad moeten gelden. Of anders: Maastricht heeft zich een zeer verstrekkende opdracht gesteld. Wethouder J. Wevers (Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting) daarover: „Wat hier in Maas tricht moet gebeuren, is zó'n grote klus over zó'n groot gebied dat het jaren zal duren 214 voordat je er op wat grotere schaal echt iets van gaat zien. Dat is het grote verschil met kleine steden die beschermd zijn zoals Thom. Als je daar maar een paar projecten klaar hebt, dan heeft dat meteen veel ef fect". Voordat we wat dieper op de plannen van Maastricht ingaan eerst iets over de motive ring die achter de voorgenomen bescher ming steekt. De grote cultuur-historische waarde van de Maastrichtse binnenstad blijkt uit een overzicht van de belangrijkste stedebouwkundige en bouwkundige ken merken ervan: Maastricht is van oudsher een dubbelstad met de Maas als binnenstedelijke ruimte. Het omvangrijkste deel van de oude stad ligt op de westoever van de rivier, met een ongeveer 1250 meter lang front van monumentale bebouwing. Op de ooste lijke oever ligt het veel kleinere Wijck, met langs de rivier een front van zo'n 600 meter, eveneens monumentaal. Halver wege verbindt de van oorsprong 13de- eeuwse Sint Servaasbrug beide stadsde len met elkaar. Vanaf de brug en de oe vers heeft men een fraaie kijk op het boeiende stadssilhouet, waarin de vele torens van kerken, kloosters en andere monumentale gebouwen domineren. Een belangrijk deel van de historische binnenstad bezit nog het stratenplan van de middeleeuwse, in de 13de eeuw ver sterkte stad. De bebouwing in dit deel is op beide oevers overwegend monumen taal, met als bijzondere accenten de ro- maanse Sint Servaas- en Onze Lieve Vrouwekerk, de gotische Sint Janskerk, de 13de-eeuwse Dominicanenkerk, het 15de-eeuwse Dinghuis, het 17de-eeuwse stadhuis en in Wijck de 19de-eeuwse Sint Martinuskerk. De belangrijkste openbare

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 22