iimtf m |1 een belofte voor de toekomst in: ze zijn karakteristiek eigentijds, maar harmoniëren met het oude. Enkele speelse binnenhofjes tonen aan, hoe dit resultaat met een rustige maar verzorgde detaillering is te bereiken. Andere nieuwe gebouwen staan in hun eentje hele straatgedeelten uit elkaar! 2. In aanvulling hierop zou ernaar ge streefd moeten worden goed onderhoud te garanderen voor die panden, die in boven bedoeld „stadsgezicht" de historie- bepalende bijdrage leveren. 3. Meer mogelijkheden van toezicht en controle op het bouwen in gebieden die nu nog landschappelijk gaaf zijn en waarin zich soms nog een enkel met dit landschap har moniërend object bevindt. De juridische en financiële mogelijkheden om een beleid als hier beschreven te voeren zijn uiterst be perkt, maar het is goed zich te bezinnen op verbetering, want wat er op de eilanden nog te zien is, is in hoge mate de moeite waard, maar uiterst kwetsbaar! C. L. Temminck Groll steed, ook in de toekomst zullen willen blij ven besteden - ook tot andere uitgangspun ten voor conservering van wat waardevol is. V) St. Maarten: de Methodistenkerk van 1851Voorstraat, Philipsburg. Restauratie is dringend noodzakelijk 1Het zijn op Saba in mindere mate de individuele gebouwen als de totaliteit die het gezicht bepalen. Een vorm van be scherming van het geheel, natuur èn be bouwing, zou de basis moeten vormen, een bescherming die garandeert dat elke wijzi ging die wordt voorgesteld, met zorg wordt overwogen. 2. Bij nieuwbouw en verbouwingen zou den adviezen gegeven moeten kunnen wor den, hoe dit zó zou moeten geschieden, dat wat wordt toegevoegd harmonieert met wat er is. 3. De verlaten huisjes - veelal onderver deeld eigendom van een groot aantal ver spreide nazaten van een vroegere bewoner- zouden van eilandswege overgenomen moeten kunnen worden, opgeknapt en ver huurd aan mensen die een wat langere tijd (b.v. voor natuuronderzoek) op het eiland willen doorbrengen. Ook hier geldt: geen grote aantallen toeristen, (hier ligt het in wonertal zelfs onder de 1000), maar geïnte resseerde bezoekers, die ook in tientallen al een bijdrage tot de economie kunnen leve ren. St. Maarten St. Maarten is bouwkundig wat uit de hand gelopen. Hoewel er nog mooie natuurge bieden zijn, zijn er ook gebieden die zo rommelig zijn, dat er nauwelijks gave totali- teiten meer van zijn te maken. (Een van de ongeordenste gebieden is wel de aange plempte strook achter de Achterstraat, Phi lipsburg.) De gedachten zouden kunnen uitgaan naar de volgende richtlijnen: 1Een deel van de Voorstraat van Philips burg vertoont nog voldoende samenhang om het de moeite waard te maken door een „beschermd stadsgezïcht"-regeling, die strengere voorschriften t.a.v. wijzigingen en nieuwbouw kan inhouden, een betere historiciteit voor de toekomst veilig te stel len. Sommige nieuwbouwcomplexen houden VI) St. Maarten: traditionele tweelinghui zen in de Voorstraat, Philipsburg. fcC.v', iwmi'i*1 213

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 21