ff r J t r saluut van 1776!), de voormalige synagoge en hervormde kerk (beide ruïnes), het huis Doncker, doorgaans aangeduid als huis Jo- hannes de Graaff, het Government Rest- house en de bibliotheek. Buiten de stad zijn er nog - in een zeer gevarieerd landschap - enkele plantage huizen en vele resten van forten en suikerfa brieken; vooral de laatste zijn uiterst fasci nerend. Zeker geen wereld voor vele hon derden toeristen, maar enige tientallen lo pen elkaar niet voor de voeten (tussen 1000 inwoners!) en zullen het eiland niet beder ven, terwijl ze toch een economische in breng hebben die voor het eiland van groot belang kan zijn. Men zou er drie dingen wensen: 1De echt-historische elementen zóver consolideren, dat ze niet verder in puin uit eenvallen. Dit veronderstelt niet alleen een behandeling nu, maar ook een bescheiden, maar blijvende, „nazorg". 2. Die huizen, die in het totaalbeeld van Oranjestad (boven) een rol spelen en een duidelijk karakter vertonen, een goede on derhoudsbeurt geven en enkele restaureren. BI) Een van de verlaten huisjes", die langzaam in plantaardige staat overgaan (Saba) tioneel doorgewerkt. En het meest bijzon dere is, dat men nog steeds veel zorg be steedt aan het onderhoud. Het wat onderkomen aanzien, dat zovele gebouwen in het Caribisch gebied ken merkt, ziet men hier alleen bij de buiten bewoning geraakte huizen (die dan ook langzamerhand geheel tot de plantaardige staat kunnen overgaan!). Doordat de situatie zo anders is dan op Sta- tia, komt men - naast het uitspreken van de hoop dat de bewoners zélf de zorg die ze aan hun „unspoiled Queen" steeds hebben be- 3. Een vorm van bouwtoezicht introduce ren, dat er op toeziet dat wat nieuw wordt gebouwd niet alleen aan redelijke construc tieve eisen voldoet, maar ook aan aestheti- sche eisen van „passen in de totaliteit". Voorts kan dit voorkomen, dat bij verbou wingen datgene wat karakteristiek is, onno dig wordt aangetast. Saba Saba is een droom. In een onvoorstelbaar rijke natuur liggen de verzorgde dorpjes, van een fijnheid van schaal en detaillering die uniek is, veelal met kostelijke tuintjes (waarin dikwijls de karakteristieke „fami lie-begraafplaatsen") langs de smalle om muurde straatjes. Echt „geschiedenis" heeft Saba niet. Al thans niet in de zin, dat er gebeurtenissen 212 II) De fraaie ruïne van de 18e-eeuwse sy nagoge (St. Eustatius) IV) Saba: een mooi gedetailleerd huisje in Windwardside voorvielen, die elders de aandacht trokken. Er gebeurde natuurlijk van alles; vgl. J. Har- tog, St. Maarten, Saba, St. Eustatius, Aruba 1974 en J. Hartog, History of Saba, Aruba 1975. Het eiland is altijd uiterst moeilijk bereik baar geweest en daardoor nooit een object om over en weer te veroveren, zoals Statia. Zeer vele van de huizen, huisjes en kerkjes zijn 19e-eeuws, maar tot diep in de 20e eeuw is er - mede tengevolge van het ge ringe contact met de buitenwereld - tradi-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 20