HEI DEIDPED DEI MHEKSSEIfiUCH WERKT ALLEN MEDE! Aan de bewoners der Bakenessergracht, aangrenzende straten en hen die er mede van overtuigd zijn,dat de toestand aan de Bahenessergpacht, uit het oogpunt van Volksgezondheid en Verheer, schreeuwt om VERBETERING. Op U allen wordt bij deze het beroep gedaan mede te werken aan de tot standkoming van deze verbetering. De overheid heeft in deze zorgvolle tijd het recht op ons aller medewerking bij het vervullen van haar zware taak en is het onze plicht, mede door het geven van voor lichting, te zorgen, dat zij in staat zij de beschikbarefinanciën een zoo groot mogelijke rendabiliteit te verzekeren. is een object wat aan deze eisch voldoet, want het geeft werk aan velen die hier op wachten, komt de volksgezondheid en het verkeer ten goede en is een werk van blijvende waarde. De tot standkoming van deze ver betering is een DRINGENDE EISCH! DE COMMISSIE. Terug nu naar de gebouwen: Een ernstig verlies voor Haarlem was de sloop in 1937 van de Magdalenakapel (afb. 4). Sedert 1926 had „Haarlem", tesamen met Heem schut en het Rijksbureau voor de Monumen tenzorg gestreden voor behoud van deze van oorsprong 15e-eeuwse kapel, „een zeer mooi stukje laat-gotische baksteen architectuur" naar de mening van Dr. J. Kalf. Er waren plannen om er het Kunstnij verheidsmuseum te vestigen, later ook het gemeente-archief. De omringende gebou wen werden intussen afgebroken en ver vangen door bedrijfsgebouwen van de N.V. Spaamestad en zoals dat wel meer gaat, op een gegeven moment was de omgeving van de oude kapel dermate vercommerciali- seerd, dat het „gehavende middeleeuwsche gebouwtje daarbij zonderling afsteekt", zodat ook dit laatste restant van een middel eeuws klooster in 1937 werd afgebroken. Thans zijn de gebouwen van de Spaamestad op deze plaats weer afgebroken en wordt het terrein gereedgemaakt voor woningbouw. Wat zou de oude Magdalenakapel hier thans een fraai stukje stadsbeeld hebben opgele verd! Oude Slot In 1927 begonnen de pogingen het oude slot te Heemstede te restaureren. Ook dit werd een langdurige aangelegenheid - in 1942 werden de resten van de beroemde Vredes- brug op initiatief van „Haerlem" opgesla gen - maar in 1958 begon een periode van herstel die uitmondde in een volledige reha bilitatie van de zolang verwaarloosde resten van het slot van de heren van Heemstede. De fraaie 18e-eeuwse gevel van Houtmarkt 17 werd in 1932 gerestaureerd, nadat „Haerlem" hiervoor sedert 1930 had ge pleit. Architect A. A. Kok liet de gevel op twee plaatsen „scharnieren" en wist deze weer recht te zetten zondër het oude systeem van afbraak en herbouw. „Haerlem" be taalde het verschil tussen de kosten van deze restauratie en een herstel waarbij de top gevel geheel verloren zou gaan 350,-). Heemschut en Hendrick de Keyser droegen hier ieder 50,- aan bij. Een jaar na de restauratie kwam het huis te koop en door bemiddeling van ,,Haerlem'"s voorzitter J. L. Tadema ging het huis in eigendom over aan Hendrick de Keyser (afb. 5). In 1935 restaureerde „Haerlem" op haar kosten het, eenvoudige doch sierlijke, ge veltje Spaamwouderstraat 84, dat met het tweelinghuisje, nr. 86, het straatbeeld ter plaatse bepaalt. Tranen met tuiten Een belangrijke actie werd vlak voor de tweede wereldoorlog, in de jaren 1937 tot 1939, gevoerd tegen de gemeentelijke plan- 210 MANIFEST nen om de Bakenessergracht te dempen (afb. 6). De argumenten van B. en W. voor demping waren dat het een goed project voor werkverschaffing was, dat de gracht voor de scheepvaart van geen nut meer was, dat men door demping van de ratten en de stank zou worden verlost en dat de bewo ners (die allen een verzoek tot demping hadden ondertekend) een betere verkeers weg kregen. „Haerlem" ontketende een ac tie tegen de demping die door Heemschut, Hendrick de Keyser, de Nederlandsche Oudheidkundige Bond en het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap werd ge steund. „Haerlem" vroeg daarvooro.m. de mening van bekende Nederlanders als Henri Polak en prof. dr. J. Huizinga. De laatste schreef een open brief die begon met,Is er 6. Manifest'van de voorstanders van de demping der Bakenessergracht, 1938. De illustraties hij dit artikel zijn van histori sche aard. Gegeven het karakter van de Vereniging .Haerlem" meende de redactie dat nu eens niet actuele foto' s moesten wor den gebruikt. in Haarlem, dat eenmaal een der aller mooiste steden van Nederland was, nog niet genoeg bedorven? Zoo dikwijls ik er kom, huil ik tranen met tuiten om alles wat er sedert veertig jaren is geschonden, verminkt. Roekeloos opgeof ferd aan de zoogenaamde eischen van het

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 18