Vijfenzeventig jaar Vereniging „Haerlem" rr c m Dit jaar, om precies te zijn op 2 november 1976, bestaat de historische vereniging in Haarlem vijfenzeventig jaar. Vanaf 27 november is ter gelegenheid van dit jubileum een tentoonstelling te zien over de stad Haarlem in deze vijfenzeventig jaar. Deze tentoonstelling, door het Frans Hals Museum gemaakt, en getiteld „Groeten uit Haarlem", wordt gehouden in de Vleeshal op de Haarlemse Grote Markt en blijft daar te bezichtigen tot 13 maart 1977. Naast een respectabele serie publikaties, waaronder het sedert 1929 verschijnende Jaarboek „Haerlem", het organiseren van excursies, lezingen, tentoonstellingen, het aanleggen vaq een topografische atlas, enz., heeftHaerlemin deze 75 jaar ook een en ander gedaan voor de monumenten en het stadsschoon van Haarlem. Het is op dit aspect dat hieronder nader zal worden ingegaan. Reeds in de eerste prospectus die het bestuur samenstelde, gedateerd december 1901, dus een maand na de oprichting der vereni ging, schreef men „De plaats onzer inwo ning is lang bekend en beroemd geweest door de oude en fraaie gevels, welke er, meer dan in andere steden van Holland, werden aangetroffen. Maar hier gelijk alom, verandert het uiterlijk aanzien van straten, grachten, markten en pleinen met den dag". Om vast te leggen hoe Haarlem er rond 1900 uitzag en om de eigenaars van oude huizen „aandachtig" te maken op de architectonische betekenis van hun bezit, werd het plan geopperd een inventaris in boekvorm te maken van „alle oude gebou wen, huizen en gevels, geheel of gedeelte lijk, ongerept of geschonden, bij het begin der twintigste eeuw in Haarlem nog aanwe zig". Met voortvarendheid werd aan dit plan voor de „gevelcatalogus" zoals men het in die tijd noemde, gewerkt. In 1903 werd de stad verdeeld in vijf districten en vijf bestuursleden zouden ieder in een dis trict de gevels inventariseren. Bij de uitwer king bleek dit uiteraard geen werkbaar plan, waarop het bestuurslid de bouwkundig in genieur J. A. G. van der Steur zich bereid verklaarde het werk ter hand te nemen. In 1907 verscheen van hem bij de erven F. Bohn te Haarlem een lijvig boek Oude Ge bouwen in Haarlem in een oplage van 500 exemplaren, als uitgave van de vereniging „Haerlem". Deze beschrijving van 467 ge vels, gebouwd tussen de 14de eeuw en 1844, gevolgd door 110 afbeeldingen, werd een standaardwerk voor de Haarlemse bouwkunst. Het raakte in 1943 uitverkocht en is sindsdien antiquarisch een gezocht werk. Ook gaf de vereniging driemaal een boek uit over de Haarlemse hofjes; in 1904 van de hand van de „wandelende dominee" J. Craandijk, met, voor huidige begrippen, 1De gevels Botermarkt 25 en 27hersteld met advies en subsidie van Haerlem" in 1907-1909. De foto is uit 1908: nummer 25 (links) is gerestaureerd, nummer 27 (links) nog niet. nostalgische foto's en in 1951 en 1972 van de hand van mej. dr. G. H. Kurtz. Maar het was niet alleen via publikaties dat de aandacht van „Haerlem" op de monu menten in en om Haarlem werd gericht. Vele malen werden acties gevoerd voor het behoud van het stadsbeeld of werden met behulp van subsidies kleine herstellingen aan belangrijke gebouwen verricht. Een complete lijst van dit soort bemoeiingen van de vereniging „Haerlem" in deze 75 jaar zou ca 230 gevallen tellen. Enkele daarvan zullen hier worden gememoreerd. Een der eerste daden der nieuwe vereniging op dit gebied was het verzenden in 1905 van een brief aan de Haarlemse architecten met het verzoek bij veranderingen te proberen oude gevels te behouden. In 1907 werd voor het eerst actie gevoerd om in Haarlem een *- k_—r S— i, fa; 207

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 15