Uitbreiding Amsterdam Bedreiging in Voorthuizen Torensilo's Losser Boerderij Ankeveen In een brief aan GS van Noord-Holland heeft Heemschut nog eens z'n bezwaren tegen het ontwerp-bestemmingsplan „Gaasperdam" van de gemeente Amster dam uiteengezet. Het plan „Gaasperdam" beoogt de afronding van de Zuid-Bijlmer. Heemschut over dit plan: „Het plangebied heeft de mogelijkheden in zich voor het rea liseren van een aantrekkelijk woongebied. Hieraan leveren - naast de mogelijkheden van de Gaasperplas en omgeving - verschil lende karakteristieke, landschappelijke waarden zoals de riviertjes het Gein en de Gaasp, in samenhang met het waardevolle agrarische landschap en de ruig begroeide Hollandse Kade, een grote bijdrage". Het kernbezwaar is nu dat met deze waarden te weinig rekening wordt gehouden. Zo wil Heemschut langs het Gein een bredere agra rische strook, evenals trouwens langs de Gaasp. Vooral voor het Gein is dat erg be langrijk. Wat de Gaasp betreft: het plan gaat ervan uit dat het gebied langs dit riviertje in z'n geheel voor recreatie wordt bestemd, maar Heemschut vraagt zich af of dit niet zal leiden tot een nodeloze verarming. Dan is er het probleem van de Gooiseweg waarvoor veel ruimte is gereserveerd - en dat, terwijl helemaal niet vaststaat of die weg er ooit zal (moeten) komen. Het reserveren van een brede strook voor deze primaire weg drukt sterk z'n stempel op het plan. Dat plan zou, met handhaving van het geplande aantal huizen, beter kunnen worden ingericht als men de Gooiseweg schrapt. Dan zitten er voor Gein, Gaasp en Hollandse Kade inder daad mogelijkheden in om deze aantrekke lijkheden meer de ruimte te laten. B en W van Bameveld is gevraagd be schermende maatregelen te willen nemen ten opzichte van het 19e-eeuwse pand aan de Hoofdstraat 160 - 166 te Voorthuizen dat bekend staat als „Blankenberents- goed". Dit pand wordt met sloop bedreigd. Heemschut tot B en W:Wij betreuren deze gang van zaken ten zeerste omdat het een pand betreft dat, indien opgeknapt, zeer ka rakteristiek is en samen met de oude gere formeerde kerk en de daarachter gelegen smederij een waardevol element in het dorpsbeeld vormt". De Bond adviseert de gemeente om op korte termijn een gemeentelijke monumentenver ordening in te. stellen waarmee aan panden als „Blankenberentsgoed" een zekere be scherming kan worden gegeven. De gemeente Losser heeft haar bestem mingsplan „Losser-Buitengebied" veran derd, en wel in die zin dat onder bepaalde voorwaarden de bouw van torensilo's (voor de opslag van ruwvoeder) tot een hoogte van 30 meter kan worden toegestaan. Al in eerdere stadia heeft Heemschut hiertegen bezwaren ingediend, eerst bij de raad van Losser en later bij GS van Overijssel. Beide colleges konden echter niet met de Bond meegaan en deze is nu bij de Kroon in be roep gegaan om alsnog een principiële uit spraak te krijgen. Heemschut stelt dat toren silo's, zo zij al aanvaardbaar zijn, minder extreem hoog moeten zijn (bijv. tot 20 m) en alleen kunnen worden toegelaten in die gebieden die niet van grote landschappelijke waarde zijn. Kwetsbare gebieden, zo vindt ook de minister van Landbouw en Visserij, moeten van silo's verschoond blijven. Met kwetsbare gebieden doelt de minister op de potentiële landschapsparken, en daartoe mogen de natuurgebieden in de gemeente Losser bepaald wel gerekend worden. Heemschut: „Aangezien in het algemeen in een kwetsbaar gebied de hoogte van de be bouwing afloopt al naar gelang de mate van kwetsbaarheid, zou in het geval-Losser bij de oprichting van silo's van dit principe worden afgeweken door een hoogte van 30 m niet volledig uit te sluiten". Heemschut heeft de Monumentenraad ge vraagd zich ervoor te willen inzetten dat de boerderij „Den Blanken" aan het Stichts End te Ankeveen op de monumentenlijst geplaatst wordt. Op een schilderij uit 1700 komt de boerderij al voor. Op dit moment is het pand hard aan herstel toe. Heemschut voegt hieraan toe: „In verband met het feit dat het een centraal gelegen pand betreft, in de nabijheid van de kerk op de vroegere dorpsterp, zullen vele bestemmingsmoge lijkheden zich aandienen als de boerderij eenmaal in oude luister hersteld zal zijn". 185

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 29