gekanteelde havezaten uit 1066, waarvan veel van het interessante oude interieur nog steeds te bewonderen valt. Dunster moet op den duur natuurlijk ook bijdragen aan de kosten van eigen onder houd: maar het is nog niet te vinden op de lijst van de circa honderd kastelen, parken, enz. in beheer van de National Trust die elk meer dan 20.000 betalende bezoekers per jaar trekken. Er is aanzienlijke concurrentie op dat ge bied. Niet alleen van honderd en meer be zienswaardigheden in staatsbeheer, met de Londense Tower verreweg aan de toeristi- Stonor Park (foto: Press association) sche top. Ook van honderden monumenten (nog steeds) in particulier bezit - al is de directie ervan om fiscale redenen nogal eens de vorm van een „trust" of stichting e.d. gegeven. De „upperten" van die kastelen, parken, en wat dies meer zij in particulier bezit, zoals die van Baron Montagu, de markies van Bath, de hertog van Marlbo- rough, tellen betalende bezoekers in 5, 4 en 3 honderdduizenden per jaar. De een heeft als speciale attractie een automuseum. De ander biedt een „safari" openlucht Artis met exotische dieren (en een passend uitge doste rivier (motor)boot voor kijkjes van dierenleven op speciaal „bevolkte" eilan den in de rivier). Blenheim (het enige particuliere kasteel dat zich officieel „paleis" mag noemen) biedt Dunster Castle (foto: Pingelo Hornak) natuurlijk herinneringen aan wijlen Chur- chill - wiens buitenverblijf Chartwell (in beheer van de National Trust) elk jaar bijna 200.000 bezoekers trekt. Aan deze lijst van imponerende nationale monumenten is zo juist weer een prachtig kasteel toegevoegd, gebouwd in 1120: Leeds bij Maidstone in Kent. Eeuwenlang was dit een koninklijk paleis. Lady Baillie, de eigenares, heeft er een stichting voor de natie van gemaakt en voor 't eerst is dit „sprookjesoord" nu voor het publiek opengesteld. Stonor Park Helaas neemt het aantal slachtoffers van inflatie nog steeds toe. Aan de catalogus die het departement van milieuzaken elk kwar taal publiceert (vaak met prijzen erbij) om kopers of huurders te vinden voor honder den gebouwen van historische betekenis is onlangs een befaamde naam toegevoegd: Stonor Park. Het besluit van de Stonors (die er van begin af aan - circa 1300 - hun zetel hebben gehad) om te verkopen heeft in de pers haast evenveel opschudding verwekt als dezelfde aankondiging voor Battle Ab- bey. Het middeleeuwse landkasteel (vijf grote zalen, tien slaapkamers) bij Henley, temidden van een 100 ha metend fraai land schap met bossen en een groot afgerasterd hertekamp, is te koop voor de meestbie dende - behalve de kapel wegens haar histo rische religieuze relatie met een aantal r.k. martelaren. Het interieur heeft veel behou- 181

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 25