Inflatie ondermijnt Britse nationale monumenten pl&ff*? Inflatie is de slopende kwaal die ons vermogen uitmergelt en onze toekomst op 't spel dreigt te zetten, zo verklaart het jaarverslag van de Britse Bond Heemschut (National Trust) die juist de 80ste verjaardag heeft gevierd. Aan de ene kant heeft de National Trust - passend een ereprijs toegekend in het afgelopen Europese Monumentenjaar - het record van een half miljoen leden kunnen boeken ondanks de forse verhoging van de contributie van 15,- tot 25,- per jaar. Maar aan de andere kant moest voor 't eerst een deficit van bijna een half miljoen gulden op de balans worden geboekt. De postuitgaven", die in 1965 niet meer dan twee miljoen pond sterling vermeldde, is voornamelijk door consequenties van de inflatie gezwollen tot zeven miljoen pond sterling (met de tegenwoordige koers: 35 miljoen)Wy hebben bezuinigd waar dat kon en entreeprijzen - waar wjj die heffen - verhoogd in redelijke mate", zo gaat het jaarverslag voort. Maar het peil van behoud en onderhoud van nationale monumenten waarvoor de Natio nal Trust verantwoordelijk is, en waarvoor moet worden gewaakt zowel als doel stelling en wegens de hoge verwachtingen van de reputatie van deze instelling, doet de wjjzer van de weegschaal zorgelijk langs de grens van verlies dwalen. Maar het heeft moeite gekost en b.v. de Times publiceerde in een artikel de mening dat het beschamend moest heten voor Brit- tannië's cultureel eergevoel als bij zulk een evenement voor een historisch bezit van unieke waarde niet zonder aarzelen een be trekkelijk gering bedrag kon worden be schikbaar gesteld - wat waarachtig minder voeten in de aarde zou hebben gehad als het aan een nieuwe parkeerplaats voor auto's zou moeten worden besteed. Het departement voor milieuzaken zal er de Treasury wel op hebben gewezen dat een groot deel van het voorschot kan worden teruggewonnen door verkoop van ongeveer 200 ha van de estate: voor de helft of meer akker- en weiland, dat al sinds jaar en dag is verpacht, en voorts bos- en riviergebied (met visrechten). Er is in het gebouwen complex een bekende meisjeskostschool gevestigd, met enige ha speelvelden. Waar schijnlijk zal een stroom van bezoekers kunnen worden aangetrokken door de abdij en de omringende 50 ha terrein die in één perceel worden gehouden: het toneel van Dezelfde kwaal belaagt ook de particuliere personen - van hoog tot laag; hertogen zo wel als „cottage"-bewoners - die met toe wijding streven naar handhaving van de zorg voor kastelen, landgoederen, huizen en hutten van bijzondere historische waar de, die hun behoren. Protest Luid protest in de Britse pers ging onlangs op toen werd aangekondigd dat wéér een belangrijk nationaal monument: de abdij van Battle (met bijbehorende 250 ha grond) onder de hamer zou komen alsof het om niets meer ging dan een tweederangs mis lukte exploitatiemaatschappij van onroe rend goed. Op het hellend terrein, 10 km ten noorden van Hastings aan de Engelse zuidkust, heeft zich in 1066 wat men zou kunnen noemen de oorspronkelijke „Battle of Britain" af gespeeld - die de Engelsen verloren, zodat zij onder Frans bestuur kwamen. Willem de Veroveraar zou volgens de overlevering na zijn geslaagde landing op de kust hebben gezworen een abdij te stichten in geval hem de overwinning werd gegund. De Engelse koning Harold werd door een pijl in 't oog gedood en op de plaats waar hij sneuvelde werd het altaar gezet van de tien jaar later voltooide Benedictijner abdij van St. Maar ten. Later groeide ernaast het stadje dat zonderling genoeg „Battle" als naam kreeg. In 1538 werd het klooster als gevolg van de hervorming in Engeland onder Hendrik VIII verbeurd verklaard en de koning schonk het landgoed aan zijn opperstalmeester Sir An- 180 thony Brown. De erfgenamen van deze Brown verkochten de grond in 1719 weer aan de familie Webster, waarvan de af stammelingen (nog steeds Websters) begin van dit jaar met tranen in de ogen de beslis sing moesten aanvaarden van openbare ver koop wegens inflatoire druk op de waarlijk eeuwenoude bedrijfsbalans van het uit 26 percelen bestaande complex van ongelijk soortige onderdelen. Behouden Gelukkig voor alle betrokkenen kreeg het ministerie voor het milieu van de schatkist 200.000 bijeen in hun „Royal Oak" fonds. Dank zij deze vereende krachten zal dit monument voor altijd voor de natie be houden blijven. Battle Abbey (foto: Press association) die eerste „Battle of Britain", wat wellicht alleen met Waterloo is te vergelijken voor hen die met Engelse schoolboekjes in de hand zijn opgegroeid. Kasteel Dunster Op 't nippertje is Battle Abbey dus behou den kunnen blijven. En er is nog zo'n mee valler geweest. De National Trust kon kort geleden om zo te zeggen een tijdgenoot van Battle Abbey eveneens behouden: het be langrijke kasteel Dunster bij Minehead aan het Kanaal van Bristol. Dit is een van de zeer weinige nog in goede staat verkerende

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 24