Stadsherstel Harderwijk Een restauratie in Baik Harderwijk is tijdens M 75 bijzonder actief geweest, maar heeft het bij dat ene jaar niet willen laten. In navolging van andere steden met een rijk architectonisch verleden, is nu ook in deze oude Hanzestad een N.V. Stadsherstel opgericht. Harderwijk heeft een grote bloeiperiode be leefd, die teruggaat tot de middeleeuwen. In 1372 werd er een Latijnse school gesticht, in 1600 door prins Maurits tot universiteit ver heven, die geleerden heeft opgeleverd, die tot ver buiten de grenzen van Holland ver maardheid genoten. Herman Boerhaave promoveerde er in 1693 tot doctor in de geneeskunde en in 1735 promoveerde er de Zweedse botanicus Carolus Linnaeus. Als Hanzestad was Harderwijk een belang rijk handelscentrum, maar zowel de univer siteit als de handel ging er verloren. De universiteit werd in 1811 door Napoleon opgeheven. De bloeiperiode leverde veel architectonische schoonheid op, maar ook daarvan is niet zo heel veel meer over. Be kendste monumenten zijn nu nog de Vis- poort, het stadhuis, de Hervormde Kerk aan het Kerkplein (deels 14e-eeuws) en het Lin- naeustorentje. Er zijn echter ook nogal wat andere oude geveltjes bewaard gebleven. De moderne tijd heeft intussen duidelijk zijn stempel op het oude stadscentrum gedrukt en buiten dat centrum is een nieuw Harder wijk verrezen, met o.m. enige belangrijke industrieën. Het initiatief om wat nog waardevol in het oude deel is te renoveren en rehabiliteren verdient, de roemruchte geschiedenis van Harderwijk in aanmerking nemende, alle waardering. De oprichters van Stadsherstel denken daarbij in het bijzonder aan die ge bouwen, die om een of andere reden niet direct door de overheid gerehabiliteerd konden (kunnen) worden. Hierbij is de be woonbaarheid of liever het bewoonbaar houden van de binnenstad een belangrijk element. Het maatschappelijk kapitaal van Stadsher stel Harderwijk bedraagt 250.000,-, ver deeld in tien prioriteitsaandelen van 100,- en 2490 gewone aandelen, eveneens van 100,-. Bij de oprichting zijn zes priori teitsaandelen en 495 gewone aandelen ge plaatst. De algemene belangstelling voorde doelstelling blijkt uit de gevarieerde lijst van oprichters, zoals enige industrieën, een bank, een notaris, een pastoor en verder het Burgerweeshuis, de fabrikantenvereniging, de winkeliersvereniging Binnenstad en de oudheidkundige vereniging Herderewich. Uit het voorgaande blijkt, dat er aan het maatschappelijk kapitaal nog een aanzien lijk bedrag ontbreekt. De gemeenteraad heeft inmiddels voor 10.000,-toegezegd te willen deelnemen en verder zal het kapi taal door de burgerij bijeen gebracht moeten worden, waartoe een folder door huis aan huisverspreiding oproept. Een kort bezoek, dat we nog zeer onlangs aan Harderwijk brachten, bevestigde de in druk, dat Stadsherstel waard is allerwege te worden gesteund. v.d.W. Het fraai uitgevoerde jaarverslag van Hen- drick de Keyser over 1975 toont duidelijk de grote activiteiten, die door deze vereniging op restauratiegebied worden verricht. Niet speciaal om die reden echter willen we op een van de bij Hendrick de Keyser onder handen zijnde restauraties de aandacht ves tigen. Bij het doornemen van onze eigen documentatie troffen we een dagbladfoto aan van de restauratie van het pand Van Swinderenstraat 7 in Balk, in het Friese Gaasterland, een groot monumentaal woonhuis, dat op de monumentenlijst staat. Ing. Raue, directeur van Hendrick de Key ser omschreef in 1967 het woonhuis als volgt. Het heeft een bakstenen gevel met een ingezwenkte halsgevel met een rijk be werkte natuurstenen bekroning met aanzet- voluten - waaronder de datering „Anno" en 1789" - en een gebogen afdekking met in het veld voorstellingen die betrekking hebben op de boterhandel. In de oorspron kelijke lichtopeningen in het gevelvlak la tere ramen met een storende roedeverde ling; de bovenlichten van de ramen van de hoofdverdieping bevatten nog de oorspron kelijke roedeverdeling. De geblokte in gangspartij bevat een fraai snijraam XVIII, waarachter een smeedijzeren rooster uit de 18e eeuw. De voorkamer heeft een fraaie schoorsteenpartij; de achterkamer een goed plafond en raamblinden. In de bovenkamer bevinden zich een fraaie bedsteepartij en schoorsteen. De restauratie van dit belangwekkende pand geschiedt onder leiding van de architect Th.G.Verlaan. Blijkens het jaarverslag vormde hierbij een van de problemen de consolidering van de uiterst fijn en zorgvul dig gemetselde bakstenen 18e-eeuwse voorgevel, die door scheurvorming als ge volg van roestende ankers ernstig waren be schadigd. De top van de gevel was zelfs zeer bouwvallig. De oplossing voor het herstel van de gevel is gevonden in een betonnen corset achter de gevel waaraan het baksteen is verankerd. Op deze wijze versterkt kon het fraaie metselwerk worden behouden en behoefde dit slechts incidenteel te worden ingeboet. Een interessante vondst tijdens de restaura tie was de beschilderde 17e-eeuwse balk laag met geprofileerde consoles tussen de hoofd- en eerste verdieping ter plaatse van de voorkamer. Met de 18è-eeuwse verbou wing zijn deze oude balken 90 gr. gekanteld zodat de onderkant van de balken met' de bewerkte consoles aan de zijkant kwam te liggen. Ook onder de latere pleisterlaag van de achtergevel zijn met betrekking tot de vroegere gevelindeling nog aardige vond sten gedaan; zo is gebleken dat ter plaatse van het meest westelijke raam op de hoofd verdieping in de gevel een deur heeft geze ten. De restauratie is inmiddels vrijwel gereed. v.d.W. 179

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 23