I "r$5W* (Op het Maarland NZ. Daar is al heet wat gerestaureerd, maar er moet ook nog wel wat gebeuren. Voor het herstel van het pand met trapgevel op de voorgrond bestaat al een plan, en de twee bouwvallige pandjes ernaast worden niet vergeten. De Lijnbaan: het pand uiterst rechts is al opgeknapt, de panden naar links moeten nog aan.de beurt komen. Zij vormen een van de projecten die Brielle een hersteld aan zien moeten geven. T Foto's C. Barton van F lijmen zo'n 2800. Wij zullen er alles aan moeten doen om het in ieder geval zo te houden of, als het kan, het te vergroten. Wat het wer ken in de binnenstad betreft gaan we uit van beperkte werkgelegenheid: vanouds heeft Brielle kantoren en instellingen die voor de hele regio van belang zijn, en dat moesten we zo houden. Dan zijn er op het Maarland drie transportbedrijven die we liever buiten de wallen zagen zitten - uit een oogpunt van verkeershinder vooral." De rehabilitatie De belangrijkste en meest realistische con sequentie van Brielle's centrale doelstelling is dat de vesting wordt gerehabiliteerd, waarbij het primair gaat om het verbeteren van woningen en secundair om het verbete ren van de woonomgeving. Dat is mooi en in principe ook vlot geformuleerd, maar wat wordt het nog een karwei, die rehabilitatie! Een blik in de officiële stukken leert dat de Brielse binnenstad zo'n 1030 woningen telt. Ruim 40% daarvan is van goede kwaliteit, eveneens 40% is matig en de resterende 20% is slecht tot zeer slecht. Nu kan men in Brielle niet zomaar van „woningen" of „panden" spreken, want daaronder zitten er vele die het predikaat „beschermd mo nument" dragen. Op een totaal van 1348 panden gaat het binnen de wallen om bijna 400(!) monumenten die op de lijst staanDat is in verhouding erg veel, en veruit de meeste daarvan zijn woningen. Veel van die monumentale huizen zijn al hersteld (en dat is Brielle aan te zien), de rest zal moeten volgen. Bij het rehabilitatie-project gaat de ge meente uit van tien jaren (1976 - 1986). Daarbij komt het erop neer, dat - wil het project slagen - per jaar minstens 45 wonin gen moeten worden opgeknapt. Men kan ook stellen dat bijna de helft van het wo ningbestand in de vesting aan de beurt moet komen. Geen kleinigheid! Dat blijkt ook wel uit de raming van de kosten. In die raming is dan meegeteld het bedrag dat no dig is voor verbetering van de woonomge ving. De rehabilitatie-Brielle komt dan, in clusief inflatie, uit op een slordige 80 mil joen gulden. Daarvan zal de stad zelf 14,4 moeten opbrengen. Ook de burgers-eigenaars, die dan wel van alle kanten worden gesteund, zullen in de beurs moeten tasten - voor een fiks bedrag in totaal. Wethouder Vegter: „We praten inderdaad over grote bedra gen, maar dan wel over een periode van tien jaar. Inmiddels is de interesse onder de burgerij bemoedigend, zéker bij de jongeren die wel (weer) in de binnenstad willen wonen. Belangrijk voor de hele operatie is ook dat we met het complete herstel van de wallen, bastions en poor ten al een aardige aanzet tot de rehabili tatie hebben gemaakt. Juist zo'n werk maakt duidelijk wat het in Brielle kan worden". 11 178

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 22