/r.tëk. die van de kaalslag. Als oorspronkelijk ge heel bleef de omwalde stad overeind. Een stad die, als je de pijpen van Pemis voorbij bent, als een verademing op je overkomt. Op deze oude stad, aan de punt van een gebied waar heftig het hart van de moderne wereldeconomie klopt, viel het oog der ho gere overheden: Brielle moe(s)t worden be- De Langepoort die ook in oude luister is hersteld. Het buitengebied vöör de poort is in het beschermd stadsgezicht opgenomen zodat de aanblik vrij en intact blijft. schermd. Brielle zelf ging al voorop door te iDe wallen en kunstwerken zijn compleet redden wat er, in een moeilijke tijd, te red- 11 den viel en de stad krijgt daar nu de premie voor: een beschermd gezicht, met de moge lijkheden vandien. Wethouder Vegter, altijd al in de voorste linie: „De aanwijzing tot beschermd stads gezicht is voor ons natuurlijk niet als een verrassing gekomen. Al een jaar of drie geleden kwam het overleg met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg op gang. De Dienst had zo z'n ideeën, en wij hadden de onze. We hebben een zeer open overleg gevoerd, waarbij wij een duidelijke inspraak u,*. A\i'\ I hersteld, en daarmee heeft Brielle dan al een groot stuk werk verricht. Op de foto (genomen vanaf de Kaaipoort) het Galge- bolwerkzoals het in 1575 moet zijn geweest. hebben gehad. Zo hebben wij er, en met succes, op aangedrongen het open gebied buiten de wallen bij de Langesingel bij het beschermde gezicht te betrekken, om op die manier het gezicht op de Langepoort te waarborgen. Ook hebben wij duidelijk in vloed gehad op de zone-indeling". Die in deling valt uiteen in de zones A, B en C waarbij zone A als karakteristieke totaliteit 't hoogst wordt aangeslagen en B en C in mindere mate, doch wel als zijnde van be lang. En wat heeft Brielle zelf aan inspraak toege laten en geregeld? Vegter: „Om bij het be gin te beginnen. De aanwijzing tot be schermd stadsgezicht houdt in dat je als gemeente binnen één jaar na de aanwijzing een bestemmingsplan op tafel moet leggen - een termijndie GS met nog één jaar kunnen verlengen. Nu kun je twee dingen doen: met de voorbereiding voor het bestemmingsplan wachten tot de aanwijzing officieel afkomt öf alvast beginnen. Medio 1974 wisten wij 175

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 19