Brug Op zijn restauratieschets gaf Royaards de volgende toelichting: 1Het kwam mij voor, dat het karakter van het slot om een brug vraagt van een meer simpele en rankere houtconstructie dan de bestaande. 2. Typerend voor het huis is, dat het uit eenvalt in twee door de poort en de binnen plaats gescheiden delen, die op de begane grond geen communicatie met elkaar heb ben en uit hun aard reeds aanleiding geven tot verschillend gebruik. 3. De meest representatieve ruimten be vinden zich in het deel ten zuiden van de poort, nl. de „sael" (de voormalige prinse lijke kapel), waarbij zich aan de westzijde de twee vertrekken aansluiten, die destijds ,,'t Koningskwartier" vormden, en aan de oostzijde de ruimte, die zich - met deuren naar de „sael", naar de grote ronde toren kamer en naar een aan de poort grenzend en hiermede communicatie hebbend vertrek - bij uitstek tot gebruik als „hall" leent. Een trap, die van hieruit naar de verdieping leidt, vormt in mijn plan een directe, interne verbinding, die voorheen ontbrak". Royaards geeft dan verder enige aanwijzin gen voor het gedeelte van het huis ten noorden van de poort om te besluiten met de volgende opmerking: Aan de binnenplaats Romantisch kleinood Van Asbeck heeft, zoals hiervoor opge merkt, de restauratie naar de plannen van Royaards, op enkele wijzigingen na, uitge voerd. Vandaar, dat de situatie, zoals Royaards die zo'n twintig jaar geleden aan trof, zij 't in enigszins vervallen toestand, en zoals hij die - gelijk hier weergegeven heeft beschreven - bij de recente situatie grotendeels is aangehouden. In 1972 werd tussen de Koningin en het Kabinet overeenstemming bereikt over de bestemming van de onderscheidene palei zen. Zo werd paleis „Het Loo" rijksmu seum en eigendom van de Staat. „Het Oude Loo" was al staatseigendom. Als nog dit jaar de restauratie geheel voltooid zal zijn, wordt de Koningin er huurster van. Het is de bedoeling, dat het ca. 20 ha. grote parkge deelte om het kasteel, evenals de binnen plaats, gedurende een deel van het jaar voor het publiek te bezichtigen zal zijn; dit zal echter niet het geval zijn met het interieur. Maar ook, als men niet direct in het privé- park zal mogen komen, zal men van uit de tuin van het „paleis" straks toch het kleine slot kunnen zien liggen: een romantisch kleinood, een echt kasteeltje, historisch ge restaureerd. v.d.W. Het Oude Loo de binnenplaats met de toe gangspoort van „Het Loo", de Heer de Marets, ziet men de schoorsteen versierd met drie wa pens die niet gebeeldhouwd, maar met verf in kleuren zijn aangebracht; het middelste vertoont de saamgevoegde wapens van Isendoom en Voorst; het wordt geflankeerd door het wapen van Arnhem en van Stom mel. Het oostelijk van de opkamer gelegen ver trek, dat grensde aan de kamer van opperja germeester De Castigny, dient bezit een fraaie oude schoorsteenmantel van zand steen, eveneens met drie wapenschilden. Deze zijn uitgevoerd in bladmotieven, waarboven een opengewerkte lijst loopt, maar de schilden zijn blank. De ronde torenkamer op de noordoosthoek was het voormalige domein van de hof meester van Prins Willem III. Deze toren kamer heeft een stenen kruisgewelf, over dekt met ribben, die eindigden op kraagste nen met hoofden. Tot zover een stukje geschiedenis, zoals Royaards die heeft beschreven. Hij vond intussendat de restauratie door dr. Cuypers „tot weinig bevredigende resultaten heeft geleid" (en dat) „komt wel doordat hij, verder mikkend, het doel voorbijschoot". moet door herstel van de westelijke muur haar besloten karakter hergeven worden, terwijl door de nodige beplanting en een passend plaveisel, het aspect ervan, dat in sterke mate bepalend is voor de indruk, die „het Oude Loo" maakt op wie de poort binnengaat, verbeterd moet worden. Het Oude Loo na de restauratie de achterzijde, de slotgracht is nog niet ge vuld 173

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 17