Uit alle windstreken naar Utrecht Heemschut heeft de voorzitter van de NCM de heer H. J. L. Vonhoff de das omgedaan! En de natuurelementen deden op hun beurt Heemschut de das om. Voor wie er op de Heemschutdag van 4 september jl. niet wa ren, zal de eerstgenoemde uitspraak nogal raadselachtig overkomen. Wat de natuure lementen betreft, men zal het wèl hebben begrepen. Juist op onze Dag heeft het in en om Utrecht uren achtereen geregend, en niet zo'n klein beetje ook. Jammer, maar de stemming onder de 270 leden met enkele introducés heeft er niet onder geleden. Over Vonhoff en de das komen we hierna nog te spreken. Nu eerst constateren, dat we weer een geslaagde Heemschutdag hebben beleefd. Voor de organisatie was een andere opzet gekozen dan de trouwe bezoekers van deze Heemschut-manifestaties in het verle den gewend waren. Er was nl. een sterrit georganiseerd met als einddoel Utrecht. Er werd gestart uit Alkmaar, Eindhoven, Utrecht (2 tochten), Den Haag, Amsterdam en Bergen op Zoom. In de meeste plaatsen hadden we niet over het weer te klagen, alleen Utrecht werd in een niet afhoudende stortregen binnengereden. De deelnemerslijst liet zien, dat onze leden werkelijk uit alle windstreken voorde sterrit hadden ingeschreven. En dit betekent, dat velen er eerst een min of meer lange reis naar hun startpunt voor over hebben gehad en 's avonds nogal laat moeten zijn thuisge komen. Het verkeer rond en in de stad Utrecht zat omstreeks het middaguur danig in de knoei, zodat sommige bussen ver over tijd het Cen traal Museum bereikten, de inzittenden wat hongerig uiteraard, maar daarom lieten de broodjes en de koffie zich des te beter sma ken. Langs kastelen, dijken en boerderijen Een van de Utrechtse routes ging langs de Stichtse lustwarande, een reeks van kas telen en buitenplaatsen. Van Den Haag uit werd naar Voorschoten gereden naar het landgoed Berbice, naast de Zilverfabriek. Een bijzonder fraaie buitenplaats en merk waardig genoeg voor velen, die in deze omgeving wonen, totaal onbekend. Een door mogelijke wegenaanleg bedreigde bui tenplaats. Maar dat is een onderwerp waar over we misschien nog wel eens schrijven. Van Voorschoten naar Koudekerke, waar een gerestaureerde, oorspronkelijk 14e- eeuwse kerk werd bezichtigd. De Alkmaarse bus-reizigers zagen zich ge confronteerd met de kwestie van de brug in Rustenburg, met de Zak van Hauwert en met de problemen van Zuiderwoude, alle maal onderwerpen waarmee onze Bond zich bezig houdt. Zij die uit Eindhoven waren gestart, namen het zo fraai gerestaureerde kasteel Ammer- soyen in ogenschouw, brachten een uit voerig bezoek aan het pittoreske Buren en deden in plaats van Wijk bij Duurstede Cu- lemborg aan. restauratie) viel letterlijk in het water. Des- temeer hebben vele bezoekers genoten van de vele kostbare schatten die het Centraal Museum herbergt. Catharijnekerk Later in de middag kwam men bijeen in de prachtig gerestaureerde Catharijnekerk, waar de heer Vonhoff als burgemeester van Utrecht ons gezelschap verwelkomde na mens het gemeentebestuur. Zeer in het kort schetste de burgemeester de moeilijkheden waarmee zijn stad op het stuk van monu mentenzorg en stadsvernieuwing te kampen heeft, een proces, waarbij z.i. het particulier initiatief niet gemist kan worden. Als voor zitter van de NCM verklaarde de heer Von- hpff, dat hij deze samenbundeling van ver enigingen in het bijzonder ziet als een strijd vaardige organisatie. Over de toekomst van De noordelijke route van Utrecht uit schonk o.m. nogal wat aandacht aan de Gelderse Bandijk (IJsseldijk). De Amsterdammers kregen een goed inzicht in de plannen van het hoofstedelijk stadsbestuur met Gaasper- dam; ook werd aandacht gevraagd voor 't Gein en voor de bouwplannen voor een raadhuis in Mijdrecht, eveneens zaken waarmee Heemschut zich intensief bezig houdt. Voor hen die in Bergen op Zoom startten, werd genoten van de oude vestingstad Wil lemstad, werd in Slikkerveer de oude boer derij Het Kleine Donck bezichtigd en werd in Ammerstol aandacht gevraagd voor de dijkverzwaringen met alle bezwaren daar aan verbonden. Ook een deel van de Utrech tenaren werd gewezen op dijkproblematiek en bedreigde dijkwoningen (ter Wolde). Dit is natuurlijk maar een beperkte samen vatting van alles wat de bezoekers van de Heemschutdag te zien hebben gekregen. Voor velen was het soms een openbaring, voor anderen was het een duidelijke visuele toelichting op hetgeen over allerlei onder werpen in de publiciteit is gekomen. Zo werd het nuttige met het aangename ver enigd. Het bezoek aan het Catharijne Convent (in Burgemeester HJ. L. Vonhoff doet zich zelf de das om." het kasteel Amerongen sprekende, zeide de heer Vonhoff te hopen, dat er een positieve oplossing voor de hangende problemen zal kunnen worden gevonden. Actie Onze Waardering De initiatiefnemer van de AOW-actie (Ac tie Onze Waardering), de heer J. H. Bou wer, deed vervolgens de verheugende me dedeling, dat reeds 7520,- bijeen is ge bracht. Mogelijk is bij vele niet AOWers de indruk gevestigd, dat het hier uitsluitend om een actie ging van leden boven de 65 jaar. Niets is minder waar. De actie was en is gericht op alle leden van onze Bond, van jong tot oud. Zij die dus nog niet hun steentje hebben bijgedragen kunnen dit als nog doen; bijdragen kunnen nog tot het einde van dit jaar worden gestort (ten name van de heer M. J. Weymarhausen, Amstel veen, postgiro: 4937 onder vermelding 65 jaar Bond Heemschut). Men bedenke ove rigens, dat de actie er ook op gericht is nieuwe leden te werven. 169

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 13