Uniek Natuurlijk is ook de Bond Heemschut zeer sterk in het lot van het kasteel geïnteres seerd. Er werd een brief aan de minister van CRM geschreven, waarin het kasteel Ame- rongen een der gaafste cultuur-historische monumenten van ons land wordt genoemd. Juist van dit kasteel, zo schreef Heemschut, heeft de heer Jacques Dupont, Inspecteur- Général des Monuments Historiques te Pa rijs, tijdens zijn bezoek aan het kasteel ver klaard, dat zelfs in Frankrijk, met zijn rijk dom aan kastelen en paleizen, een dergelijk unicum als het kasteel Amerongen met een in de loop der eeuwen ingegroeide inboedel niet meer bestaat! Juist van dit kasteel zou deze regering de verantwoordelijkheid op zich durven nemen het integrale voortbe staan prijs te geven?" zo vroeg onze Bond aan minister Van Doom. Het eerder genoemde comité, waarvan de leden prof. dr. J. G. van Gelder en drs. J. W. Janssen, alsmede burgemeester Van den Bosch zich in het bijzonder inspannen om het kasteel en zijn inboedel voor ons land als één geheel te behouden, heeft zich o.m. tot een aantal fondsen gewend om, als het Rijk niet (voldoende) over de brug komt, gelden bijeen te brengen om verkoop te voorkomen en het kasteel een museale bestemming te geven. Oud liedje Alvorens hier iets te vertellen over de ge schiedenis van het kasteel en zijn boeiende inhoud, dient te worden vermeld, waarom een en ander met verkoop wordt bedreigd. Het is het oude liedje: het omvangrijke bezit is voor particulieren te kostbaar geworden om te onderhouden. De erfgenamen, deels in Engeland woonachtig, willen een boedel scheiding en die is alleen maar mogelijk door het bezit te verkopen. Niet alle erfge namen zijn het met dit voornemen eens en dit heeft er toe geleid, dat de kantonrechter om een uitspraak is gevraagd vergunning te verlenen voorde verkoop. De kantonrechter zag helaas geen redenen om de gevraagde vergunning te weigerenmaar hiermee werd geen genoegen genomen en er werd hoger beroep bij de rechtbank te Utrecht aangete kend. Vermoedelijk zal dit beroep in het najaar worden behandeld. Intussen is er nog tijd, zij het krap, om de door het comité ondernomen reddingsactie met succes te bekronen. In elk geval is de voorgenomen veiling voorlopig uitgesteld moeten wor den. Voor het oxaal van de St. Jans was de hartekreet van Victorde Suers te laat. Moge de actie van het comité-Grapperhaus dat niet zijn. Die actie is in elk geval meer dan de moeite waard, zoals ook wij tijdens een bezoek aan het kasteel hebben kunnen constateren. Het kasteel ligt aan de grens van de oude, fraaie kem van het dorp Amerongen. Men be treedt het park door een monumentaal hek en als men de oprijlaan is gepasseerd ligt het kasteel aan de rechterhand. Staat men op het brede terras en keert men zich om, dan heeft men een schitterend uitzicht op de oüde kerktoren van Amerongen, zich verheffend boven de oude dorpskern, en verder heeft men dan zicht op de groene met bomen omrande uiterwaarden. Opvallend Het meest opvallende van het kasteel Ame rongen is, dat het zich wel qua situering als een echt kasteel aan de toeschouwer voor- 3 doet, maar dat het uiterlijk zeker niet aan een versterkt kasteel uit de 17e eeuw doet denken. Het is eerder een statig, monumen taal en vooral evenwichtig bouwwerk, dat, omdat het omringd wordt door een slot gracht, toch terecht als een kasteel wordt aangemerkt. Het is niet zeker wie de bouwmeester van het huis is geweest, maar met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid mag worden aangenomen dat de plannen zijn gemaakt door Maurits Post, zoon van de beroemde Pieter Post, de architect o.a. van het Mau- ritshuis in Den Haag. Geschiedenis 4 Het tegenwoordige kasteel, dat voortreffe lijk is onderhouden, heeft een voorganger gehad, maar dat werd in 1673 door de Fran sen in brand gestoken en totaal verwoest. Het was aanvankelijk in het bezit van ridder Goent van Reede, gehuwd met Geertruyd van Nijenrode. En tot op de dag van heden is het tegenwoordige kasteel in het bezit van de afstammelingen van Goert van Reede gebleven. In 1676 werd het bezit in volle eigendom overgedragen aan de achterklein zoon van Goert van Reede, Godard Adriaan van Reede. Deze en volgende historische bijzonderhe den hebben we ontleend aan een studie van Aleid W. v. d. Bunt in het Belgisch- Nederlandse tijdschrift La Maison d'Hier et d'Aujourd'hui (De Woonstede door de eeuwen heen) van september 1975. Godard is de bouwheer van het tegenwoordige kas teel, maar vooral zijn vrouw, Margaretha Tumor, heeft in het bijzonderdehand in het totstandkomen van het kasteel gehad. De leiding van de bouw kwam te berusten bij twee Amsterdammers, de meestermetselaar Rietveld en de meestertimmerman Schilt, onder supervisie van de vrouwe van Ame rongen. Ze woonde met de vijf kleinkinde ren, voor wier opvoeding zij zorgde, „er gens in of bij het grote dorp" en was con stant bezig met het „grote werk". Ze klau terde noodtrappen en ladders op en drukte uiteindelijk haar stempel op het kasteel, I) De voorzijde van kasteel Amerongen, met op de voorgrond de bijgebouwen. Foto J. W. Schulte Nordholt 2De achterzijde van Kasteel Amerongen. Foto J. W. Schulte Nordholt 3) De laatste brug voor het hoofdgebouw. 4) Poort met fraaie vaas. 5) De grote zaal. 145

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 9