Kasteel Amerongen: uniek en onvervangbaar *1 Ruim honderd jaar nadat Victor de Stuers zijn toom uitstortte over het Bosche schan daal - de verkoop van het beroemde oxaal uit de St. Janskathedraal naar Engeland - dreigt zich een soortgelijk drama te voltrek ken. Het ca. 300 jaar oude kasteel Ameron gen met zijn unieke inboedel, met zijn park en landerijen zal mogelijk worden geveild. Over het lot van dit cultuur-historische mo nument en de kostbare kunstschatten zal men dan niet meer behoeven te twijfelen. Kunstverzamelaars uit de gehele wereld zul len er zich meester van maken en speculan ten zullen wel raad weten met het onroerend goed. Een ongelofelijke zaak, als men in aanmerking neemt, dat het kasteel mèt in boedel vier jaar geleden aan het Rijk is aan- 144 voor Nederland behouden blijven. In april jl. hebben een zevental Nederlan ders zich met een brief tot de leden van de Nationale Contactcommissie Monumen tenbescherming gewend, waarin zij schre ven: ,,Na afsluiting van het Monumentenjaar 1975 en de vele goede voornemens die toen allerwege zijn geuit, blijkt het reeds begin 1976 mogelijk, dat één van de gaafste cul tuurhistorische monumenten van Nederland onherstelbaar zal worden aangetast. Het ar chitectonisch uiterst belangrijke kasteel Amerongen, in de jaren 1674 - 1680 ge bouwd, met de voor ons land historisch, .kunsthistorisch en archivalisch unieke en onvervangbare inhoud, zoals deze sedert de 17e eeuw door de graven Van Reede en Bentinck werd verzameld en behoed, dreigt zeer binnenkort onder de hamer te komen. Een verkoop door onze generatie van kas teel Amerongen met zijn voor Nederland onvergelijkbare inhoud zal stellig in de naaste toekomst op één lijn worden gesteld met de veel gesmade verkoop van het oxaal van de St. Jan in Den Bosch in 1871 naar Londen. Ook voor de inhoud van Ameron gen zou zich, naar verluidt, reeds een bui tenlandse koper hebben aangediend". In de brief deed het zevental een dringend beroep op de NCM alles in het werk te stellen om geboden voor de „luttele" som van 4,2 miljoen. We spreken van een „luttele som", omdat insiders ervan overtuigd zijn, dat kasteel en inboedel op een veiling aan zienlijk meer zullen opbrengen. CRM was (is?) bereid het kasteel en inboedel te kopen voor genoemd bedrag, maar de minister van financiën, de heer Duisenberg, heeft ver klaard er geen geld voor te hebben, terwijl hij ook bezwaren heeft tegen de bestemming van het kasteel tot museum, omdat dit nog weer eens een bedrag aan exploitatiekosten zou vergen. Minister Van Doom heeft in de Tweede Kamer de deur nog niet definitief dichtge gooid. Als er nieuwe gezichtspunten wor den geopend, kan het kasteel waarschijnlijk kasteel Amerongen met zijn inhoud als een heid voor Nederland te behouden. Nauwelijks twee weken na het schrijven van de brief vormde zich een omvangrijk comi té, dat eventueel als voorloper kan worden beschouwd van een op te richten stichting. Voorzitter van het comité is prof. dr. F. H. M. Grapperhaus, secretaris is de heer H. Goudsmit te Leersum en ondervoorzitter jhr. mr. O. R. van den Bosch, burgemeester van Amersfoort. Met laatstgenoemde heb ben we dezer dagen het kasteel bezocht, waar we gastvrij werden ontvangen door mevr. De Brauwere-Bentinck, bewoonster van het kasteel, en haar zoon, die ons rond leidde. We komen aanstonds op dat bezoek terug.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 8