Heemschut Lastig zijn Jaargang 53 no. 8 - aug. 1976 Maandelijkse uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe 11.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen Vaste medewerker: G. Woudsma Alle correspondentie betreffende de redactie vwi liet blad. richte men tot het secretariaat van de Bond Heem schut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Postbus 10525 - Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende ad vertenties: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf. Nieuwe Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21 Uit de inhoud: Het kasteel Amerongen pag. 145 Wereldsteden en hun oude wijken pag. 150 Olfert Dapper schreef boek pag. 153 Henk Bakkeren: beeldhouwer pag. 157 Heemschut in actie pag. 160 Stad en landschap pag. 163 Foto omslag Durgerdam getypeerd. Foto: C. Banton van Flymen SISO 700.3 - UDC 331 .SS3 In een interview in de „Toeristenkam pioen" heeft de vice-voorzitter, tevens se cretaris van de Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming, mr. C. T. de Bijll Nachenius, de minister van CRM ge waarschuwd, dat de NCM „best lastig" zal zijn. En hij vervolgde: „Als Hendrick de Keyser (de heer De Bijll Nachenius is ook voorzitter van deze vereniging) zijn we wel eens erg lastig geweest en we hebben daar vaak wat mee bereikt. We zullen vasthou dend zijn, anders zal de zin aan deze com missie (NCM) ontnomen worden". Een krachtige waarschuwing, die als men kennis neemt van de inhoud van dit nummer van ons tijdschrift, maar al te noodzakelijk blijkt. Zelfs een overheidsdienst als Staatsbosbe heer kan niet nalaten in zijn jaarverslag zor gelijke woorden te spreken. Trouwens in de lezing, die de hoofddirecteur van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg, de heer J. Jessurun, op de Monumentenstudiedag in Utrecht heeft gehouden, is de bewindsman van CRM ook duidelijk voorgehouden, dat de middelen, die de Overheid ter beschik king stelt voor het behoud van ons architec tonisch erfgoed ten enenmale onvoldoende zijn. Nu mag men de minister van CRM daarvoor niet alleen verantwoordelijk stellen. De mi nister van Financiën heeft een belangrijke invloed op het beleid van zijn collega's en dus ook op dat van CRM. Dat blijkt zonne klaar uit de gang van zaken met kasteel Amerongen, waarover men in dit nummer kan lezen. Het is bijna onvoorstelbaar, dat het Rijk gemeend heeft ervan te moeten afzien ruim vier miljoen gld. op tafel te leggen om dit 300-jarige kasteel van onge mene grandeur, met zijn ongekende verza meling kunstschatten, voor de gemeen schap te behouden. Nu behoeft er over het behoud van het kas teel zeker minder zorg te bestaan dan over de inboedel. Kasteel Amerongen staat op de definitieve lijst van beschermde monumen ten. Maar de in de loop van drie eeuwen bijeengebrachte collectie kunstschatten ge niet die bescherming niet en kan dus geheel of grotendeels voor ons land verloren gaan. Die kunstschatten worden namelijk met een veiling bedreigd. Zouden de erven of air thans een deel daarvan hun zin krijgen, dan zou dat een wellicht nog groter schandaal betekenen dan de verkoop van het beroemde oxaal uit de St. Jan in Den Bosch, de vorige eeuw, waarover Victor de Stuers indertijd zo'n felle aanklacht heeft geuit. We leven in een andere tijd dan in de 19e eeuw, toen men meende, dat kunst geen overheidszaak is. Ook in ander opzicht le ven we in een andere tijd. Kon het oxaal van de St. Jan in 1871 vrijwel ongemerkt uit ons land verdwijnen, voor het behoud van de verzameling van kasteel Amerongen wordt wel degelijk de noodklok geluid of met an dere woorden: er wordt openlijk en krachtig actie gevoerd om de verzameling voor ons land te behouden. Het is hartverwarmend, dat een groot aantal vooraanstaande Nederlanders zich inzet voor kasteel Amerongen en zijn kostbare, unieke collectie. Het is verheugend, dat het Comité dat deze Nederlanders hebben ge vormd, nu reeds over een bedrag beschikt om bij te dragen in de poging tot behoud van kasteel en collectie voor ons land te behou den Het is te hopendat het Comité er in zal slagen fondsen bereid te vinden bijdragen te geven. En mocht dit onverhoopt niet vol doende zijn, dan zal de stichting naar onze mening niet moeten schromen een nationaal beroep op ons volk te doen. Er wordt vaak van ons volk geld gevraagd om nood te lenigen, soms voor noden binnen de eigen grenzen, maar meer nog voor noden elders. Verschillende acties hebben miljoenen op geleverd. Het siert ons volk, dat het met materiële noden van mensen hier en elders in de wereld, begaan is en daarvoor ruim in de beurs tast. Maar laten we wel wezen, we mogen ook wel eens vooreen culturele nood in eigen land een stukje van onze welvaart afstaan, zeker als de regering meent, dat de schatkist in deze ontoereikend is. Men moet beseffen, dat het bij kasteel Amerongen gaat om een zaak van nationale orde. Het schan daal van het Bossche oxaal mag geen herha ling krijgen door uitverkoop van een brok kunstbezit, dat zijn weerga in de wereld niet heeft. We willen niet lastig zijn, maar we worden er soms, zoals in dit geval, wel eens toe gedwongen, wanneer zij, die geroepen zijn over ons culturele erfgoed te waken, nalatig en wat misschien nog erger is, onverschillig zijn. Arm is een volk, dat alleen op zijn welvaart bedacht is en onvoldoende oog heeft voor onvergankelijk kunstbezit. v. df W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 7