Boerderij in Goudriaan f'M Ufflll men dan tot een zestal conclusies, waaraan we ontlenen: De villa Honthorststraat 9 maakt deel uit van de architecturale omlijsting van het Mu seumplein, dat een boeiende ontstaansge schiedenis heeft en qua aanleg en functie uniek is voor de stad Amsterdam. Deze om lijsting mag niet worden aangetast door detonerende elementen; er zou afbreuk worden gedaan aan de attractiviteit van en de sfeer in een stadsdeel, dat ook door vele buitenlanders bezocht en bekeken wordt. De villa heeft een belangrijke, hoekafslui- tende functie binnen een rechthoekig blok van elf villa's en herenhuizen, die alle in de jaren 1897-1912 werden gebouwd. Met dit zeer opmerkelijke blok vormt de villa één onverbrekelijk geheel. Iedere vervangende bouw zou hier een (architectuur) historische eenheid verstoren. Vooraanstaande bouwmeesters De villa werd gebouwd door de architecten A. L., A. D. N. en J. G. van Gendt. Ston den zij reeds lang bekend om hun indruk wekkende technische kundigheid, naar steeds duidelijker naar voren komt uit ver schillende onderzoeken, die thans gaande zijn naar hun activiteiten, moeten zij gere kend worden tot de meest vooraanstaande Nederlandse bouwmeesters. Vele van hun ontwerpen behoren tot de hoogtepunten van de Nederlandse architectuur in de tweede helft van de 19e en de eerste decennia van de 20e eeuw. De villa vertegenwoordigt in het oeuvre van A. L. van Gendt en zonen de kortstondige fase, waarin de versoberende invloed van het werk van Berlage het duidelijkst zicht baar is en Engelse en Art Nouveau- elementen op de tweede plaats stelt. Als vroeg voorbeeld van Berlagiaanse invloed neemt de villa een bijzondere plaats in bin nen de Nederlandse (en Amsterdamse) ar chitectuurgeschiedenis. Het woord is aan de gemeenteraad Van ambtelijke, niet-Amsterdamse, zijde is aan het Amsterdamse gemeentebestuur in tussen kenbaar gemaakt het in wezen wel met de Monumentenraad eens te zijn, maar eerstgenoemde functionaris verklaarde toch dat slopen wel een verschil betekent met nieuwbouw. Hij noemde de villa geen uit zonderlijk architectonisch pand en vond be scherming inderdaad wel wat te ver gaan; bescherming zou nauwelijks in wezen in de geest van de Monumentenwet zijn. Het is duidelijk, genoemde functionaris aarzelt over de zaak en dat blijkt ook uit zijn waarschuwing aan B. en W. om bij het verlenen van een bouwvergunning toch wel in het bijzonder op de omgeving te letten. Zie toe op schaal en bouwtrant van de om geving, zo liet hij B. en W. weten en tenslot- .4i3? te: Zorg bij eventuele nieuwbouw dat deze met de omgeving harmonieert, maar laat liever de villa staan! Het is te hopen, dat B. en W. èn de gemeen teraad van Amsterdam deze woorden ver staan en niet die alleen. De eerdergenoemde nota is een uitstekende bewijsvoering voor de stelling dat de villa niet gesloopt dient te worden. Zo denkt tenslotte ook NRC- Handelsblad erover, welk blad onlangs De bedreigde villa in de Houthorststraat. schreef: „Wij zijn van mening, dat de villa een typerend voorbeeld is van de bouw van het begin deze eeuw en dat sloop het gezicht van het Museumplein onherstelbaar zou aantasten"! v. d. W. In Goudriaan werd, zoals we in een vorig nummer meldden, door de heer F. W. de Groot een niet meer in functie zijnde boer derij met een monumentaal voorhuis en een achterstalgedeelte, waarvan de hoofdvor men nog vrij intact waren, met een heftruck in elkaar geramd. De heer De.Groot wilde ter plaatse uitbreiding geven aan zijn drukkerij-uitgeverij De Bond Heemschut was van mening, dat deze boerderij en zeker het monumentale voorhuis voor plaatsing op de ontwerplijst van beschermde monumenten diende te worden geplaatst. Te dien einde richtte Heemschut zich tot de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en tot B. en W. van Goudriaan. Hoewel geen sloopvergunning was verleend, ramde de heer De Groot de boerderij in elkaar. De sloopvergunning was nog niet verleend, omdat het bouwplan voorde uitbreiding van de drukkerij nog niet was goedgekeurd. In middels is die bouwvergunning wél ver leend. Hiertegen heeft de Bond Heemschut zich verzet in een brief aan de minister van CRM. Deze heeft nu het besluit van B. en W. tot het verlenen van een bouwvergun ning geschorst. 166

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 30