Kareol moet worden gered verlies aan levensvreugde. Het moet wor- Mergelland, een potentieel nationaal land den geaccepteerd dat iedere tijd, dus ook de schapspark. onze, zijn eigen uitdrukkingsvormen moet Foto: Jan v. d. Kam. vinden voor een passend leefmilieu. Voor waarde daarvoor is de erkenning van.de veelzijdige functie van het buitengebied met daarnaast de noodzaak van een moderne stand houden van de produktieomstandig- landbouwkundige bedrijfsvoering. Het heden die er toe hebben bijgedragen dat een spreekt vanzelf dat de kringen van land- bepaald gebied nu zo'n waarde heeft en het bouwers en van de beheerders van natuur en aanpassen van de bedrijfsvoering aan de landschap tot elkaar moeten komen. De een voorwaarden die voor het behoud van na- kan niet meer werken zonder de ander, tuur en landschap zouden moeten worden Daarvoor zijn de relaties te veel en te inge- vervuld. wikkeld. De Minister van Landbouw en De drie groene nota's zijn in vele toonaar- Visserij, de Staatssecretaris van Cultuur, den positief, maar er is ook kritiek." Recreatie en Maatschappelijk Werk en de Tot zover het jaarverslag van Staatsbosbe- Minister van Volkshuisvesting en Ruimte- heer. De kwestie van nationale parken en lijke Ordening hebben daarom een derde nationale landschapsparken zal, voor wat de nota uitgebracht die over die relaties gaat en regeringsvoomemens betreft, nog veel aan- die dan ook de relatienota wordt genoemd, dacht vragen. Zij maken daarin het voornemen kenbaar om op een oppervlakte van ongeveer 200.000 ha (dit is ongeveer 10% van de oppervlakte landbouwgrond in ons land) een agrarische bedrijfsvoering te bevorde ren die is afgestemd op de doelstellingen van het patuur-en landschapsbeheer. Dit is grotendeels dus landbouwgrond die in de Amsterdam in de put hierbovengenoemde landschapsparken ligt. Van deze oppervlakte, die nog maar globaal is gemeten, komt 100.000 ha (de helft) in Onder bovenstaande naam is in het Amster- aanmerking voor reservaatvorming (o.m. dams Historisch Museum een tentoonstel- landschapsreservaten en ganzen- en weide- ling geopend, gewijd aan opgravingen rond vogelreservaten). In de andere 100.000 ha het Damrak. De expositie geeft een archeo- zal het gewenste beheer worden gereali- logisch inzicht in de vroegste geschiedenis seerd door beheersovereenkomsten waarbij van de hoofdstad. De nadruk valt op de de landbouwers bepaalde vergoedingen archeologische vondst als bron van onze kunnen krijgen voor de beheersactiviteiten, kennis van de geschiedenis. De tentoonstel waarop de relatienota van toepassing is. Dit ling is geopend tot en met 24 oktober a.s. kan bijvoorbeeld zijn het verrichten van on derhoudswerkzaamheden (aan sloten, heg gen en houtwallen, singels e.d.), het in 164 Het is bijna verbazingwekkend, dat er voor het behoud van voor het nageslacht belang wekkende bouwwerken en landgoederen telkens weer strijd moet worden gevoerd. We schrijven „verbazingwekkend", omdat we dachten dat het Europese monumenten jaar de ogen van onverschilligen had geopend. Helaas blijkt M 75 nog niet vol doende bij een ieder te hebben doorgewerkt, zoals bijv. nu het geval is met het landgoed Kareol, in 1908 door Julius Carl Bunge in de zgn. Weense Sezession-stijl, in Aerden- hout, gebouwd. Landhuis en het omlig gende park beslaan zo'n zeven ha. Toen de heer Bunge de grond indertijd kocht, kwam er een servituut op te rusten, bepalende, dat er, afgezien van de voorge nomen bebouwing, niets aan het landschap mocht worden veranderd. Kareol kwam een aantal jaren geleden leeg te staan en toen sloeg de EMS (van Zwols- man) er een begerig oog op. Kareol werd aan de EMS verkocht maar deze deed er niets mee. Was het een miskoop, zoals vele andere objecten, die de heer Zwolsman in handen kreeg? Toen de EMS in ernstige financiële moeilijkheden kwam, stootte deze maatschappij het landgoed af. Koper werd de CV Park woning Kareol, die het plan heeft het markante landhuis te slopen en op het landgoed 24 bungalows te bou wen. Volgens dit heilloze plan zou het park echter bespaard blijven. Particulieren met het lot van Kareol begaan, richtten een stichting op met het doel het landgoed te kopen. Dit voornemen werd doorkruist door de verkoop door de EMS aan genoemde CV. Op het moment van de verkoop beschikte de stichting helaas nog niet over voldoende middelen. En ook nu nog is er onvoldoende geld om Kareol te kopen. Intussen heeft de gemeente Bloe- mendaal zich tot de minister van CRM ge wend met het resultaat dat het landgoed met het huis op de voorlopige lijst van be schermde monumenten is geplaatst. Dat is een gelukkige ontwikkeling, maar het be houd van Kareol staat daarmee nog niet vast. Op verzoek van de minister van CRM heeft de stichting een rapport uitgebracht, waaruit blijkt, dat men verwacht het land goed voor een half miljoen te kunnen ko pen. Het landhuis zal evenwel gerestaureerd moeten worden; daarmee zal naar schatting drie miljoen gulden gemoeid zijn. Dit laat ste bedrag vormt voor de stichting niet de grootste barrière; voor de restauratie zal,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 28