Staatsbosbeheer maakt zich zorgen over ons Bomen in de zon. cultuurlandschap. Dat blijkt uit het jaarver slag over 1975, waaraan we hier het een en ander ontlenen, beseffende, dat vele van onze lezers dit verslag niet onder ogen krij- selend, schilderachtig en op vele plaatsen gen. ook biologisch zeer rijk cultuurlandschap In het landschap van Nederland neemt de kunnen ontwikkelen, ruimte of zo u wilt het „platteland" tussen Tot het midden van de vorige eeuw vorm de dichtbewoonde gebieden een heel andere den stad en land afzonderlijke werelden, plaats in dan vroeger, zo lezen we en het ieder met een duidelijk begrensd gebied. De verslag vervolgt dan: industriële revolutie heeft die grenzen ech- Terwijl in de steden al vroeg sprake was ter laten vervagen. Het nieuwe technologi- van een zekere stelselmatigheid in de aanleg sche tijdvak waarin we nu leven, heeft stad van straten, pleinen en grachten werd het en land veel dichterbij elkaar gebracht. Dat landelijk gebied overgelaten aan het vrije geldt zowel voorde mensen zelf, als voorde spel van krachten. Alleen in de buurt van manier waarop zij de ruimte gebruiken, dorpen, kastelen en buitenplaatsen was van Maar zonder problemen verloopt die sa- enige aanleg volgens plan sprake. In het mensmelting zeker niet! algemeen werd het platteland gezien als een We zijn er misschien een beetje laat achter gebied voor de voedselvoorziening en als gekomen wat er allemaal is gebeurd. De een ruimte waarop iedereen vrijelijk een ongerepte, natuurlijke gebieden zijn schaar- beroep op kon doen voor wat betreft stede- ser en schaarser geworden en het landelijk bouw, de aanleg van wegen, de ontginning gebied dreigt langzamerhand in een groot van natuurterreinen en wat al niet meer. Van woongebied te veranderen met daartussen bewust ontworpen plannen was in het alge- grootschalige enclaves voor agrarische meen geen sprake en het aanzien van ons doeleinden. Dit tenminste zou het beeld zijn land werd door los van elkaar staande acti vi- wanneer het niet meer mogelijk was nog in teiten bepaald. Ondanks het feit dat de in- te grijpen. grepen door de mens vrijwel altijd waren Dit probleem in de toekomst van het lande- ingegeven door materiële overwegingen en lijk gebied, vormt stellig een van de meest ongebruikte natuurgebieden langzamer- dringende vraagstukken waarmee het rege- hand wel heel schaars geworden zijn, heeft ringsbeleid te maken heeft. Er is een steeds ons landelijk gebied zich toch tot een afwis- heviger strijd gaande om het gebruik van de 162 overblijvende ruimte tussen de stedelijke gebieden. Als gevolg daarvan komen er meer en meer maatregelen die de bedoeling hebben om een evenwichtige bestemming van die open ruimten te verkrijgen. Die be stemming moet dan aan de verschillende gebruiksmogelijkheden van de grond zoals wonen, werken, verkeer, landbouw en na tuur elk een zodanig gewicht geven dat het geheel voor zoveel mogelijk mensen een zo intens mogelijk leefgenot kan opleveren. Wie de oplossing weet mag het zeggen, aldus staatsbosbeheer, dat vérder schrijft: Steeds lelijker Toch moet er een oplossing komen, want anders gaat het gegarandeerd verkeerd. Er is nl. een verstedelijking van het platteland aan de gang en de neiging de open ruimte te vullen met bouwcomplexen lijkt haast niet te stuiten. Die open ruimte wordt bovendien steeds meer in stukjes gesneden door tel kens weer nieuwe wegen. En het intensieve gebruik van het water en de nog open lig gende grond heeft ten gevolge dat voor ons gevoel het landschap steeds lelijker wordt. Met behulp van de zogenaamde derde nota over de ruimtelijke ordening wordt gepro beerd te komen tot een betere ontwikkeling van het buitengebied. Ook het Staatsbosbe heer heeft ruimschoots zijn deel aan dit Bloemen keren in de wegberm terug. werk. Van het welslagen van deze poging om greep te krijgen op de totale ontwikke ling van het Nederlandse landschap zal in grote mate de leefbaarheid van Nederland in de toekomst afhangen. Men zou zich kunnen afvragen waarom er vroeger zonder al dit soort maatregelen, een mooi landschap kon ontstaan, terwijl men tegenwoordig bang is voor verschraling van ons platteland als er niet beter wordt opge let. Nu was er vroeger natuurlijk ook wel bederf van het landschap, maar dit was plaatselijk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 26