Heemschut in actie ari Dijkhuis te Amsterdam CRM heeft voorgesteld het pand Zeebur- gerdijk 321 te Amsterdam de status van beschermd monument te geven. B en W van de hoofdstad voelen daar echter niet voor: het pand zou het veld moeten ruimen om de bouw van een sporthal mogelijk te maken. Heemschut heeft B en W over deze kwestie een brief gestuurd, waarin de Bond zegt volledig begrip te hebben voor het feit dat de buurt een sporthal krijgt, maar het er niet mee eens te zijn dat het oude dijkhuis daar aan wordt opgeofferd. Het omliggende ter rein is groot genoeg om een sporthal te bouwen, en het dijkhuis zou dan ook best kunnen blijven staan - ook al omdat het vrijwel aan het eind van de Zeeburgerdijk ligt. Maar er zijn mèèr argumenten. Huize „Zeeburg" is een bijzonder aardig, groot dijkhuis met nog veel 17e-eeuwse details - een waardevol historisch element dat met de omringende, oude bomen een fraaie een heid vormt. Het huis verkeert bovendien in goede staat. Heemschut tot B en W: Bewaar dit huis en maak er een café-restaurant voor de sporthal van, of een woning voor de beheerder van het complex óf een clubhuis voor de buurt. Het huis aan de Zeeburgerdijk te Amster dam dat, vindt Heemschut, moet blijven staan. Uitbreiding Uithoorn De gemeente Uithoorn heeft stappen onder nomen om een uitbreiding tot stand te bren gen ten zuiden van het dorp Uithoorn, tus sen het Zijdelmeer en de Amstel. Dit ge beurt op grond van het uitbreidingsplan in hoofdzaak van 1958, dat voor het bewuste gebied een bouwbestemming aangeeft. „Toch willen wij u". aldus Heemschut in een brief aan B en W, „vragen een andere oplossing te zoeken, zodat het bijzonder aantrekkelijke landelijke gebied gevrij waard wordt van bebouwing en de grote belevingswaarde ervan, komend vanuit het zuiden over de weg langs de Amstel, onge schonden kan blijven. Heemschut begrijpt best dat het uit stedebouwkundig oogpunt voor de hand ligt dat in het verleden voor Uithoorn werd gezocht naar een meer con centrische ontwikkeling, maar recente ge- dachtenvorming over milieu, natuur en landschap heeft bij velen de vraag doen rij zen of de plannen uit het verleden niet voor herbezinning in aanmerking' komen". Hiermee steunt Heemschut de mening van de Noordhollandse gedeputeerde W. van der Knoop die ook vindt dat het landelijk karakter van het gebied moet blijven en uit breiding van Uithoorn elders gezocht moet worden. Het landelijke gebied waar Uithoorn z'n nieuwste uitbreiding (plan Meerwijk) wil realiseren. En verder GS van Zuid-Holland hebben een verkla ring van geen bezwaar afgegeven voor de bouw van 224 woningen en 10 buurtwin- kels tussen de Oosterkerkstraat en de Nieuwe Rijn te Leiden - een plan dat Heemschut op enkele punten had aange vochten, en dan met name ook de proce dure van artikel 19 WRO waarbinnen het wordt uitgevoerd. Bij GS van Gelderland heeft Heemschut ervoor gepleit goedkeuring te onthouden aan het plan tot verbetering van de Waal dijk in Zuilichem: er zijn alternatieve en betere oplossingen mogelijk. 161

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 25