Heemschut in actie Huis te Schiedam Al een jaar of zes is de gemeente Schiedam eigenaresse van het aloude Proveniershuis Het Proveniershuis te Schiedam, dat hoog nodig moet worden opgeknapt. aan de Overschieseweg - een van de oudste gebouwen van Schiedam en een cultuurmo nument van groot belang. Dit Proveniers huis nu lijdt aan ernstige verwaarlozing en staat letterlijk weg te rotten. En als er niet snel wordt ingegrepen zal de ontluistering van het gebouw compleet zijn. Heemschut heeft B en .W van Schiedam nu gevraagd Ontwikkeling Culemborg Een groot deel van 't centrum van Culem borg staat op het punt om aangewezen te worden tot beschermd stadsgezicht, en dat was aanleiding voor Heemschut B en W een brief te schrijven - een brief waarin be zorgdheid doorklinkt. Heemschut: „Wij willen voorop stellen dat het slopen van oude panden, die uiteraard in het geheel van de binnenstad juist de aanwijzing tot be schermd stadsgezicht rechtvaardigen, zo veel mogelijk moet worden vermeden. Als toch tot sloop van bepaalde panden moet worden overgegaan, in de plaats waarvan nieuwbouw zal worden geprojecteerd, dan willen wij aandringen op een zorgvuldige begeleiding van de plannen". En over be paalde plannen is Heemschut niet zo gerust zoals: de geplande doorbraak vooreen win- direct maatregelen te treffen om verder ver val tegen te gaan, daarbij verwijzend naar een brief van GS van Zuid-Holland aan de gemeente waarin staat dat „niet alleen uit cultureel oogpunt, maar evenzeer om finan ciële redenen het noodzakelijk geacht moet worden dat tijdig en in voldoende mate on derhoud wordt verricht aan monumenten". Als die monumenten namelijk eigendom van de gemeente zijn, is die gemeente wet telijk verplicht voor het onderhoud geld uit te trekken zodat, ook om formele redenen, hieraan hoge prioriteit dient te worden ge geven keipassage tussen de Markt en de Everwijnstraat-Herenstraat (het is beter de oude situatie intact te laten), de aanleg van grote parkeerplaatsen aan ondermeer 't Hof (hoe komt het met de verkeersafwikkeling), de plannen tot aanleg van een rondweg die gedeeltelijk is geprojecteerd langs de Oostersingel-Elisabethdreef (hoe gaat het er. uitzien in de buurt van het oude kasteel), de plannen voor bungalowbouw ten noorden van de Oostersingel en de situatie waarin het Veerhuis verkeert (kan de gemeente dit niet kopen en er een bestemming aan geven). Allemaal punten waarover Heemschut graag duidelijkheid wil hebben. Garage Silvolde De bouw van een garage achter het pand Terwoldseveld 3 te Silvolde, in de ge meente Wisch, gaat niet door. Heemschut had bij de Raad van State bezwaar aangete kend tegen de bouw, omdat een garage niet thuishoort in het ter plaatse geldende be stemmingsplan. Dat plan geeft een „agrari sche bestemming" aan. De gemeente had daarom, voordat zij zou kunnen besluiten al dan niet een bouwvergunning af te geven, een procedure tot wijziging van het be stemmingsplan moeten inzetten. Heem schut: „Het verlenen van een vergunning in een gebied waardit niet is toegestaan, is een ernstige inbreuk op de rechtszekerheid van de burger en kan bovendien een precedent scheppen". Buiten de procedurele bezwa ren achtte Heemschut de bouw van een ga rage in een stukje natuurgebied ook al niet acceptabelEr is daarna met de gemeente en andere instanties overleg gepleegd, met als resultaat dat datgene, wat er van de de ga rage al staat, wordt afgebroken en de oude situatie hersteld. Het bezwaarschrift bij de Raad van State is inmiddels ingetrokken. Heemschut zag dit geval als een principiële zaak en is er gelukkig mee dat de gemeente zijn bezwaren heeft gehonoreerd. Brgh beschermd? Naar aanleiding van zijn standpunt dat het pand Kerkstraat 17 te Burgh, in de ge meente Westerschouwen, een plaats op de monumentenlijst verdient, heeft Heemschut een brief aan B en W gestuurd. Wester schouwen zou er wel voor voelen het pand te beschermen, maar dan eerder binnen het kader van de aanwijzing van een beschermd dorpsgezicht. Het duurt echter - gezien de procedure - nog wel enige jaren voor de aanwijzing kan plaatvinden, aangenomen dan dat Burgh voor bescherming in aanmer king komt. Gezien deze onzekerheid en de lange procedure zou Westerschouwen toch alvast beschermende maatregelen kunnen nemenDeze maatregelenop basis van de WRO en de Monumentenwet, kunnen wor den verwerkt in een bestemmingsplan waar toe te allen tijde een voorbereidingsbesluit kan worden genomen. Ook is het mogelijk een gemeentelijke monumentenlijst op te stellen. Rest de mogelijkheid om de bouw verordening zodanig uit te breiden, dat voor slop toestemming van B en W nodig is na advies van het bouwtoezicht en de wel standscommissie. 160

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 24