Heemschut in actie of foto, maar vaak ontbreken er ook veel gegevens en moetje in stijl toevoegen. Het leukste vind ik nog de dingen die je tijdens de restauratie op het werk aantreft, zoals een briefje uit lang vervlogen tijden waarop de steenhouwer z'n opzichter voor Joep Me loen uitmaakt Ook dat is een stukje geschiedenis, en daar vermaak ik me mee" Henk Bakkeren hij deze foto's: ,,Dit zijn twee kieken van het Centraal Station in Am sterdam. De ene laat zien hoe uitgevreten het beeldhouwwerk van het station er uit zag, de andere (rechts) toont wat het na de restauratie is gewordenDe foto rechts stelt de .Aankomst" voor. Wat ornamenteel beeldhouwwerk betreft is het Amsterdamse CS in kwantiteit in Nederland een absolute topper. Acht man hebben er destijds aan gewerkt om het allemaal te maken. Maar er was, toen ik aan de restauratie begon, niet zoveel meer van over. Tachtig procent van hel beeldhouwwerk was kapot: öf het was helemaal vergaan öf er waren nog maar schamele resten van. De oorzaken? Dat zijn er twee geweest: de uitlaatgassen van het drukke verkeer rondom het station èn de aanslag van de chemische industrie aan de overkant van Het IJ. Het heeft me in totaal vijf jaar gekost om de ornamentele uitstal ling aan en op het CS te herstellen, van het aanzeilen van een armpje tot het hakken van een kop. Het is een groot werk geweest, en voor mij vooral ook verrassend. Niet zodra was je over een kap geklommen of je ont dekte dat de dieren er weer anders uitza gen Slangenbosje Soest Heemschut heeft er bij B en W van Soest voor gepleit alles in het werk te stellen om het Slangenbosje volledig te behouden. De gemeente heeft plannen om een strook van het bosje (dat nog altijd vijf hectare groot is) te kappen om de bouw van tien bungalows mogelijk te maken. Op de weide in het bosjè zouden nog eens acht bungalows moeten komen. Vorig jaar hebben drie deskundigen op het gebied van de milieukartering het natuurgebied op zijn botanische waarde on derzocht. Met deze experts is Heemschut van mening ,dat een gröte waarde aan het Slangenbosje moet worden toegekend en dat het behoud van het bosje niet alleen uit recreatief oogpunt, maar met name op land schappelijke gronden dient te worden nage streefd Het gaat hier in ieder ge val om een natuurgebied dat onvervangbaar is. Het Slangenbosje te Soest: Onvervangbaar. Plannen Wijchen „Het karakter van het geheel wordt nog sterk bepaald door de oorspronkelijke ruim telijke structuur van het dorp Wijchen, waarin een aantal zeer karakteristieke ele menten voorkomt. Het is echter, gezien de recente ontwikkelingen, zeer noodzakelijk om het plan zodanig in te richten dat deze karakteristiek ook in de toekomst behouden kan blijven". Dit staat in de inleiding op het bestemmingsplan „Centrumplan" van de gemeente Wijchen - een plan dat Heem schut heeft bekeken, met als resultaat een uitvoerige brief aan de raad van Wijchen met een aantal bezwaren. Heemschut is het eens met het uitgangspunt voor het plan, maar begrijpt dan weer niet dat in de uitwer king al de karakteristieke gevels langs Kas teellaan, Sterrenbosweg en Burchtstraa(. zijn verdwenen. Een belangrijk punt is ook de vorm, het volume, de schaal en de situe ring van het nieuw te bouwen Stadskantoor tegenover het speelse kasteel-raadhuis. Heemschut is van mening dat het Stadskan toor volledig aan het kasteel-raadhuis on derworpen dient te blijven. Maar zoals het er uitziet wordt het eerder een tegenstander. Heemschut vraagt de raad alsnog de drie schetsontwerpen, die voor het stadskantoor zijn gemaakt, aan een nieuwe beoordeling te onderwerpen. 159

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 23