Sierbestrating in Haarlem indrukwekkende geschrift. Uit enkele onre gelmatigheden in de paginering mag men opmaken dat de drukker grote haast met de aflevering van het werk had. Niet kinderachtig De uitgever Jacob van Meurs, boekverko per en plaatsnijder in de Nieuwestraat in „de Stad Meurs" (een stadje aan de Rijn tegenover Ruhrort) was bij de verzorging van het boek bepaald niet kinderachtig door meer dan zeventig kopergravures in Dap pers boek op te nemen. Deze illustraties zijn beter en waardevoller dan in Wagenaars werk. De reprint van dit 650 pagina's tellende boek werd op crème kleurig papier in een kunstlederen band, met goud bestempeld en voorzien van rug schild in een oplage van 800 exemplaren door bovengenoemde uitgever op de markt gebracht. De winkelprijs is thans 135,-, een fractie van de antiquarische waarde en het eerste exemplaar werd door de heer A. Sneep, directeur Van Buyten en Schipper- heyn, aan burgemeester Samkalden aange boden. Tot de intekenaren behoorden o.a. drie le den van het geslacht Dapper, die allen in Heemstede wonen en zeven leden van de Amsterdamse familie Sneep. Wie gedacht heeft, dat dr. Olfert Dapper na de uitgave van zijn Amsterdamboek ging rentenieren, heeft het mis. Want in 1665 verscheen Dappers vertaling uit het Grieks van de Historiën van Herodotus, opgedra gen aan Nicolaas Witsen, burgemeester en ambassadeur der Republiek. Vrijwel zonder Amsterdam te verlaten pu bliceerde Dapper beschrijvingen van Afrika (1668), Azië (1670,1672,1677 en 1680)en de eilanden in de Middellandse Zee (1688). Hij zou nog veel meer willen schrijven, maar zijn dood, in december 1689, maakte aan dit vruchtbare leven een einde. Tijd om te trouwen heeft Dapper niet gehad; want hij woonde alleen in zijn huis aan de Leidsegracht bij de Prinsengracht. Hoewel Wagenaar zijn collega veel lof heeft toegezwaaid, wist Dapper beter dan wie dan ook, dat er aan zijn werk heel wat ontbrak. Hij kon toen nog niet doordringen tot de „goudmijn" die de Amsterdamse gemeente-archieven bevatten. Dat neemt niet weg, dat Van Domselaer in 1665, twee jaar na Dapper met een stadsbeschrijving kwam, waarin hij zonder blikken of blozen de beschrijving van het stedelijk bestuur vrijwel geheel uit Dappers boek over nam J. H. Kruizinga In onze rubriek Heemschut in actie schreven we over de sierbestrating in de Haarlemse binnenstad. Naar aanleiding hiervan ont vingen we van mr. P. Robert een artikel, waaraan we hier gaarne plaatsruimte geven Nadat in Haarlem het besluit was gevallen dat grote delen van de binnenstad in een wandeldomein zouden worden herschapen deed zich de vraag voor hoe die nieuwe bestemming van met name de voornaamste winkelstraten in de vormgeving zou kunnen worden uitgedrukt. Voor de hand zou het hebben gelegen indien aan het bedrijf Openbare Werken was opgedragen die vraag te beantwoorden. Onder de artistieke leiding van de stadsarchitect zou dan een plan - eventueel met alternatieven - zijn ontworpen. Haarlem koos echter voor een andere weg. Een delegatie uit de raadscommissie voor openbare werken, vergezeld van de stadsar chitect, alsmede van twee bestuursleden van de Stichting City Haarlem (een organi satie van winkeliers in de binnenstad), ging zich oriënteren in München, Osnabrück (één van de jumelage-partners van Haar lem), Utrecht en Eindhoven. Het gezel schap - met uitzondering van één raadslid en de stadsarchitect - koos op grond van het genotene voor Osnabrück: gewassen- grindtegels en afwatering via langgerekte goten in het midden van de straat - zij het op iptuw+hopeh Barteljorisstraat. gezette afstanden willekeurig verspringend. De bevindingen van het reisgezelschap wa ren voor de raadscommissie voor openbare werken aanleiding strikte uitgangspunten conform Osnabrück op te stellen, aan de hand waarvan het bedrijf Openbare Werken een plan diende te ontwerpen. Aldus ge schiedde. Drie beelden van de Grote Houtstraat. A 154

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 18