HA 1< 1 \GrACK ER A TOOJÏ.V -a-:a„,.:. m-'V >«,5, van bepaalde gebeurtenissen en historische feiten. Hij roemt zijn collega's Pontanus, Dapper, Von Zesen, Van Domselaer en Commelin als geschiedvorsers, die echter niet bij de bronnen konden komen die hij mocht raadplegen. Op eenvoude wijze cor rigeert hij hun fouten en merkt er bij op „maarzij hadden dan ook geen inzage in de Resolutiën der Vroedschap, de Keurboeken en de grote Memoriaalen". Het is de grote verdienste van de Amster damse uitgeverij Buyten en Schipperheyn, dat zij in samenwerking met Repro-Holland te Alphen aan den Rijn in 1972 een volle dige facsimile-uitgave van Wagenaars werk opnieuw het licht deed zien. En van de man, over wie Wagenaar eens schreef dat diens werk alles overtrof wat tot 1683 over Am sterdam was gepubliceerd; Olfert Dapper, verscheen in 1975 eveneens een reprint bij dezelfde uitgeverij. Lijndraaierszoon werd historicus Volgens mr. J. H. van den Hoek Ostende, adjunct-gemeente-archivaris, die achter in de heruitgave van Dappers stadsbeschrij ving iets over de auteur en zijn werk ver meldt, werd Olfert Dapper op 6 januari 1636 gedoopt in de Oude Lutherse Kerk te Amsterdam en aldaar begraven in de Noorderkerk op 26 december 1689. In deze drie en vijftig jaren speelde zich het leven af van een buitengewoon actieve Am sterdammer, die negen talen (Frans, Duits, Engels, Grieks, Latijn, Italiaans, Portu gees, Arabisch en vermoedelijk ook Ethio- pisch) kende, een groot aantal boeken op aardrijkskundig gebied schreef en een van de beste boeken over Amsterdam publi ceerde. En toch was hij „maar" de zoon van een eenvoudige lijndraaier Gerrit Gerrits, die op een der lijnbanen van de familie Witsen werkzaam was. De Haringpakkerstoren, voor 1578 Heilige Kruistoren geheten, droeg een haring als windwijzer. Zij stond aan het eind van het Singel en werd in 1829 gesloopt, (ill. uit Dapper) Zijn zoon werd daar ook te werk gesteld, maar vermoedelijk door tussenkomst van een der Witsen kreeg hij gelegenheid te gaan studeren. Op 22-jarige leeftijd werd Olfert onder de naam Dapper ingeschreven als student aan de universiteit te Utrecht. Reeds anderhalf jaar later was hij doctor medicinae, keerde terug naar Amsterdam en wierp zich op de studie van oude folianten. Van 1660 af bestudeerde hij de geschiedenis van Amsterdam en reeds drie jaar later kwam zijn stadsbeschrijving van de pers. De volledige titel van dit vijfdelige werk, in één band door Van Meurs uitgegeven, luid de: „Historische Beschryving der Stadt Am sterdam waerin De voornaemste geschiede nissen (na een kort verhael van gansch Hol- lant en d'omleggende Dorpen, als Ambachts-heerlykheden, onder deze Stadt gelegen) die ten tyde der Herdoopers, Ne- derlandtsche beroerten, en onder Prins Wil- lems, de tweede, Stadthouderlyke Regeer ing, hier ter Stede voor-gevallen zijn, ver handelt en Al de Stadts gemeene, zoo Gees- telyke als Wereltlyke, Gebouwen, in meer als tzeventigh kopere Platen, met haer ne- venstaende Beschryving, vertoont worden door dr. O. D.". Voor dit boek mocht hij niet, zoals Wage naar de archieven bestuderen, maar oud burgemeester Comelis Witsen en diens zo nen gaven Dapper oude papieren en ge denkschriften ter inzage. Vandaar dat de opdracht vóór in het boek gewijd was aan Den Edelen Gestrengen en Groot Achtbaren Heere Komelis Witsen. Dappers beschrij ving van de stadsgeschiedenis begint met een historische kenschets van Holland, in het bijzonder van Amstelland en de ambach theerlijkheden Amstelveen, Sloten, Osdorp en Sloterdijk. Het tweede boek behandelt de ontwikkeling van Amsterdam tot de regeringsafstand van Karei V in 1555. Het derde boek trekt de stadsgeschiedenis door tot 1652. In het vierde deel worden de gebouwen van de stad uitvoerig aan de orde gesteld. Het laatste deel is gewijd aan de stedelijke regering, aan schutterij, poorters en vreemdelingen en enige beroemde Am sterdammers, zowel geleerden als oorlogs helden. Een korte schets van de eilanden Urk en Emmeloord - aan Amsterdam toebehorende ambachtsheerlijkheden - besluit het De Kloveniersdoelen, gebouwd in 1522, aan de Binnen-Amstel. Rechts de toren Svijch Wtrecht (d.i. Zwijg Utrecht). Op de achtergrond de Munt of Regulierstoren, (ill. uit Dapper) mvlïllll K ..D O ti 1, B-K.. rnrrrTrr 153

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 17