Broek in Waterland Studenten op Heemschut-excursie Oude jaargangen Heemschut In onze rubriek „Nederland restaureert" (februari-nr.'76) hébben we aandacht ge vraagd voor de noodzaak tot verdere restau ratie van het „Broeker Huis" in Broek in Waterland. Naar aanleiding hiervan schrijft mr. K. Michielsen, correspondent van Heemschut in dit Noordhollandse dorp, ons, dat er gelukkig ook wel iets positiefs te melden valt. Juist aan het einde van 1975 kwamen twee uitstekende restauraties in Waterlandse houtbouw gereed welke voor het aangezicht van het dorp belangrijk zijn en waarop de plaatselijke gemeenschap met recht buiten gewoon trots is. Het betreft hier, ten eerste, het pand Room- einde 7-13 dat na nauwkeurig en gedetail leerd onderzoek zorgvuldig gerestaureerd werd, in hoofdzaak volgens de 18e-eeuwse toestand, en door de eigenaar, de heer H. M. Hoek, in november '75 betrokken kon worden. Het pand omvat kantoor en woon huis. Ten tweede dient genoemd de boerde rij aan de Laan no. 8, die sinds december '75 weer door de eigenaar, deheerj. Spaans jr. wordt bewoond. De restauratie, eind '73 aangevangen, was ingrijpend met name aan de voorgevel; in het interieur kon veel van de 18e-eeuwse ornamentiek behouden blij ven. Architect van beide restauraties was de heer N. Philippona. In Broek is men terecht trots op beide aan winsten, schrijft mr. Michielsen en daarom schenken we er hier gaarne aandacht aan. Voor het pand Laan 18, dat doorgaat voor het oudste huis van Broek in Waterland - in elk geval was het in 1777 als boerderij in gebruik - is intussen ook een restauratieplan in de maak, eveneens door de architect N. Philippona. Foto boven Roomeinde 7—13, gerestaureerd. Foto onder Laan 18, vermoedelijk het oudste huis in Broek in Waterland, waarvoor een restau ratieplan in de maak is. In juli jl. zijn 24 Zuidafrikaanse studenten drie weken in Nederland op bezoek ge weest. Tijdens dit verblijf hebben zij te zamen met enkele gastgezinnen een door de Bond Heemschut georganiseerde excursie ge maakt. Deze excursie, met als thema oude landschaps- en woonvormen, speelde zich af in de zuidwesthoek van Drenthe en de kop van Overijssel. De groep, onder leiding van de heer P. W. A. Overdiep, hoofd voorlichting van onze Bond, bezocht o.a. in Havelte en Diever de historische kerken, boerderijen te Ruinen, Kraloo en Lhee, kreeg uiteenzettingen over de ontwikkeling van de brinkdorpen in Drenthe en de handel en havens van Blokzijl en Vollenhove-, Natuurlijk werden de hun nebedden niet vergeten. Sterk contrasterend hiermede was een rit door de weidsheid van de Noordoost-polder. Aan typische Heemschut-problemen, zoals de golfplaatdaken op karakteristieke boer derijen en silo's bij de bio-industrie- loodsen, alsmede aan verkeersperikelen en oplossingen, waarvoor ook Ossenzijl werd bezocht, is uitgebreid aandacht besteed. De excursie werd in het bezoekerscentrum „De Foeke" van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten afgesloten met een klankbeeld over het indrukwekkende moe rasgebied van de Wieden en Weerribben. Eén van onze leden is al jaren bezig een complete verzameling van alle jaargangen van „Heemschut" bijeen te brengen. Hij is met name geïnteresseerd in de jaargangen van 1924 tot en met 1944. Indien u nog beschikt over deze (evt. inge bonden) jaargangen en u bent bereid deze over te doen aan deze verzamelaar, wilt u dan zo vriendelijk zijn contact op te nemen met de heer P. W. A. Overdiep, afd. Voor lichting van de Bond Heemschut, Postbus 10525, Amsterdam. 151

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 15