Middeleeuws kerkje in Leur Herman Gorterhuis De Stichting Oude Gelderse Kerken heeft onlangs haar eerste kerk kunnen overne men. Het betreft de middeleeuwse Ned. Herv. Kerk te Leur, gem. Bergharen, in het Land van Maas en Waal. De datum van overneming noemt de stichting een gedenkwaardige dag en daarmee kunnen we het volkomen eens zijn, in aanmerking ne mende, dat de stichting nauwelijks VI2 jaar bestaat en haar geldmiddelen beperkt zijn, al mag zij er trots op zijn nu reeds ruim 1200 begunstigers te tellen. Al van verre is deze uit ca. 1400 daterende kerk op het verhoogde kerkhof aan de Dorpsstraat te zien. Opgravingen hebben uitgewezen, dat het tegenwoordige kerkge bouw al een voorganger moet hebben ge had. De oudst bekende oorkonde, waarin dé aan de Moeder Gods toegewijde kerk te Leur wordt genoemd, is het „Liber procu- riationum et petitionum" van de aartsdia ken van Xanten uit 1291Van dit vermoede lijk tufstenen kerkje zijn de funderingen ge deeltelijk teruggevonden. Hierop is rond 1400 het bakstenen schip van de tegen woordige kerk gebouwd. Vooraf had het oude kerkje al een westelijke uitbreiding gekregen, waarop later vermoedelijk, na de bouw van het schip, de tegenwoordige bo venbouw van de toren is gebouwd. De rij zige spits van deze toren stamt uit het einde van de 16e of het begin van de 17e eeuw. De opgravingen hebben ook aangetoond, dat het huidige schip aan de zuidzijde een zij beuk gekend moet hebben. Ook aan de noordzijde van het schip moet een aan bouwsel hebben gestaan. Iets breder en veel hoger dan het schip is het uitwendig door tufstenen banden doorregen laat- gotische koor uit het begin van de 16e eeuw. Dit koor is overkluisd door een fraai netgewelf. Tevens is de fundering terugge vonden van een bijbehorende kapel of sa cristie aan de zuidzijde van het koor. Om streeks 1780 is op deze fundering een ka- pelvormige grafkelder voor de familie Van Balveren, heren van Leur, gebouwd. Tus sen 1907 en 1912 heeft mr. W. E. J. baron van Balveren, de laatste heer uit het geslacht (dat sinds 1748 de heerlijkheid Leur had bezeten), het kerkgebouw laten restaureren door architect F. A. Ludewig uit Nijmegen. Muurschilderingen Bij deze herstelwerkzaamheden kwamen in het koor op de noordmuur belangrijke muurschilderingen uit het begin van de 16e eeuw tevoorschijn. De sinds de blootleg- 148 Het middeleeuwse kerkje in Leur, het eerste bezit van de Stichting Oude Gelderse Ker ken. ging sterk achteruitgaande muurschilderin gen stellen de Mannaregen in de woestijn tijdens de uittocht van de Israëlieten uit Egypte voor: boven God de Vader, die het Manna uit de hemel doet regenen, en daar onder de knielende Mozes en het Volk Is raël, die dit hemelbrood vergaart. Terzijde van het sacramentshuisje twee hogepries ters; geheel links de dans om het gouden kalf. Op het gewelf treft men omamentaal schilderwerk aan, alsmede de H. Maagd en drie Heiligen. Ook zijn teruggevonden de 22 verdienstelijke Iaat-gotische panelen uit de eerste helft van de 16e eeuw. Deze zijn bij de restauratie in de huidige banken ver werkt. In het koor staat een hardstenen doopvont uit de 13e eeuw. De preekstoel stamt uit de tweede helft van de 18e eeuw. Links van de preekstoel is in de muur, ongeveer een me ter boven de begane grond, een gedenksteen aangebracht met het opschrift: „Tot dezen steen stond het water bij den hooge over stroming van den XXII Februari M.D.C.C.X.C.I.X (1799)". Tegen de zuidwand van het koor staat een grafsteen, waarop de wapens voorkomen van de bis schop en van Van Masseme en Van Belle. In het torenportaal ligt een altaarsteen. Deze in 1970 herontdekte steen heeft meer dan drie eeuwen als stoep voor de westingang gediend. De overname door de stichting maakt het de kerkvoogdij mogelijk het kerkgebouw te handhaven voor het houden van gods dienstoefeningen Uit het voorgaande zal het duidelijk zijn geworden, dat het alleszins de moeite waard was dit zeer oude monument in stand te houden. De historische gegevens voor dit artikel zijn ontleend aan een bijdrage van H. J. van Capelleveen, geschreven voorde begunsti gers van de stichting. B. en W. van Zaanstad hebben meegedeeld, dat er voorlopig geen sloopvergunning kan worden gegeven voor het Herman Gorter huis in Wormerveer. Naar men zich herin nert, werd de feitelijk illegale sloop van het Gorterhuis in november 1975 stopgezet, nadat hiertegen protesten waren gerezen. Het Herman Gorterhuis staat nu op de voor lopige lijst van beschermde monumenten. De Monumentenraad zou de minister van CRM inmiddels hebben geadviseerd het huis van de letterkundige op de definitieve lijst te plaatsen. Hierop heeft de minister nog geen beslissing genomen. Een wethouder van Zaanstad heeft intussen meegedeeld, dat mocht het Gorterhuis op de definitieve lijst worden geplaatst, de ge meente daartegen in beroep zal gaan, „om dat de gemeente niet over de financiële middelen beschikt om dit huis te restaure ren." Dit kan natuurlijk geen doorslaggevend ar gument zijn. Zo al het Rijk niet bereid zou zijn de nodige financiën voor de restauratie te fourneren, dan zijn er allicht andere we gen te vinden om het geld daarvoor op te brengen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 12