Heemschut in actie Nog mèër omstreden plannen in Amsterdam 7 II "'-.^*4~£SslS fase is nu dat B en W, vooruitlopend op de goedkeuring van het ontwerp door GS, met gebruikmaking van artikel 19 WRO alvast met de bouw van 1433 woningen willen beginnen, in het deelgebied „Nellestein". Heemschut heeft hiertegen prompt bezwaar aangetekend bij B en W, met als motivering: „Met de bouw van .Nellestein' wordt een deel van de structuur van het plangebied vastgelegd. Wij hebben tegen deze structuur bezwaar gemaakt, met name ook tegen re servering van een brede strook voor de Gooiseweg. Daar de situering van .Nelles tein' mede door deze ons inziens onnodige weg wordt bepaald, maken wij bezwaar tegen het gebruik van artikel 19 voor een dergelijk bouwplan dat zijn stempel op het hele plangebied drukt". Met grote regelmaat duikt Amsterdam in deze rubriek op, en ditmaal zelfs in sterke mate. Achtergrond en motivering hier van zijn dat er in de zo monumentale en karakteristieke hoofdstad veel aan de hand is - veel gevoeligs. In de visie van Heemschut gaat het nogal eens de ver keerde kant uit of dreigen de zaken al thans verkeerd te lopen. Dat leidt voort durend tot acties van de zijde van Heem schut, om aldus het eigen standpunt in de discussies over de omstreden plannen te laten doorklinken. Behalve het plan- Gaasperdam spelen er op dit moment in ieder geval nog drie andere plannen waar Heemschut moeite mee heeft en die re centelijk nogmaals bij de autoriteiten zijn aangesneden. Er is al veel te doen geweest over het plan-Bouwes voor een grootschalig project aan Kleine Gartmanplantsoen en Wetering schans. Volgens een besluit zal er begin volgend jaar een voorstel moeten komen om de grond in erfpacht uit te geven. Een plan was er al, maar dat wordt nu gewijzigd. Maar ook al wordt het gewijzigd, dan nóg zal het Paradisogebouw moeten verdwij nen. Heemschut is het daar beslist niet mee eens en heeft B en W opnieuw laten weten dat Paradiso, dat zo belangrijk is voor het stadsbeeld ter plaatse, veeleer een plaats op de monumentenlijst verdient. Door zijn functie is het gebouw bovendien een leven dig element in de omgeving van het Leidse- plein en daarbij past, als er gebouwd gaat wordeneen levendige oplossing en aanpas sing en niet „een brok van Bouwes" die de bestaande waarden opslokt. Heemschut heeft CRM gevraagd niet mee te werken aan de afbraak van twee stenen schuren (monumenten) aan Raam- dwarsstraat en Raamplein. De beide schu ren maken deel uit van een rijtje van drie, met daarachter enkele luisterrijke, oude bomen. Het gaat hier om een laatste stukje V r\ ^"V. - [AUINHMr.'K'SSÏ k "Tl Inf ÜN'N'HHliNE, zi-mui imENRICÓ landelijke bouwcultuur, op de plek waar eens de stadsmetseltuin lag. Tot het gezicht behoort ook het kloekmonumentale gebouw op de hoek van de Raamdwarsstraat. Dit gebouw blijft dan wel staan, maar als de plannen doorgaan moeten schuren en bo men verdwijnen om plaats te maken voor een groot kantoorgebouw 17 m hoog. Heemschut heeft er geen bezwaar tegen dat er, als afronding van de daar verwaarloosde Mamixstraat, in het gebiedje nieuwbouw wordt gepleegd, maar de Bond is het er niet mee eens dat daaraan waardevolle, oude bebouwing wordt opgeofferd terwijl het hoekpand van de Raamdwarsstraat visueel wordt doodgedrukt. Inmiddels heeft CRM geweigerd vergunning te verlenen tot het slopen van de loodsen. Nog altijd is het al lang beloofde be stemmingsplan voor Rembrandtsplein en omgeving niet verschenen, maar in het blok Rembrandtsplein - Bakkerstraat - Amstel - Paardenstraat wordt wel driftig gesloopt om Bedreigde schuren aan Raamdwarsstraat- Raamplein te Amsterdam. de komende nieuwbouw van de Amro bank mogelijk te maken. Eerst zou daar een nieuw hotel komen, maar het is nu de Amro die voor het blok een compleet nieuw plan uitwerkt. Met het oog hierop heeft Heem schut B en W een aantal eisen voorgelegd waaraan de nieuwbouw moet voldoen wil er sprake zijn van een aanvaardbare inpassing. De Bond is overigens blij met het uitgangs punt dat de monumenten in het blok (wo ningen) gerestaureerd zullen worden en dat de niet-monumentale bebouwing langs de Amstel daaraan wordt aangepast. Tegelijk moet uitgangspunt zijn dat het Gouden Hoofd, op de hoek van plein en Bakker straat, blijft staan en weer een horeca functie krijgt ter versterking van de leven digheid op het plein. Voor Heemschut is het erg belangrijk dat de nieuwbouw van de Amro aansluit bij de architectuur van het Gouden Hoofd. 141

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 23