Heemschut in actie Pekelder Hoofddiep Plan voor Westbroek Plan Zutphen Synagoge Groningen Veerhuis te Overschie Nogmaals Gaasperdam Voor Heemschut staat het vast dat het Pe kelder Hoofddiep, dat zo sterk het karakter van Oude en Nieuwe Pekela (Gr) bepaalt, tot elke prijs open moet worden gehouden. Aldus de Bond in een brief aan GS van Groningen, naar aanleiding van het Rapport Reconstructie Stroomgebied Pekelder Hoofddiep. Weliswaar behandelt dit rap port de toekomst van het water voor zover dit in de gemeente Oude Pekela stroomt, maar even nauw is het stuk in Nieuwe Pe kela erbij betrokken. Heemschut pleit er voor zorgvuldig om te gaan met karakteris tieke bruggen en is voorstander van het be houd dan wel herstel van de wijken in Oude Pekela (wijken zijn in dit geval kleine zijar men van het hoofddiep). Het gaat trouwens niet alleen om het behoud van de charme van het Hoofddiep, even belangrijk is dat er op de beide oevers gewoond wordt in zoveel mogelijke gerestaureerde woningen en dat het water aantrekkelijk wordt gemaakt voor recreatieve functies - kortom, er moet een stuk levendigheid ontstaan, en dat binnen het patroon zoals het van oudsher is gege ven. De gemeente Maartensdijk wil Westbroek uitbreiden met 84 woningen, en met ande ren heeft Heemschut daar bezwaar tegen. De Bond vindt dat niet in 't minst is aange toond dat er behoefte is aan zo'n forse uit breiding van Westbroek. De uitbouw van het dorp is bovendien in het geheel niet in overeenstemming met het streekplan Vecht en Plassengebied. Wat z'n voorzieningen betreft hoeft, volgens Heemschut, West broek er ook al niet meer inwoners bij, om dat het dorp op nog geen drie kilometer van de Utrechtse wijk „Overvecht" ligt waar alles is te vinden. Ernstig vindt de Bond het dat met de uitbreiding van Westbroek op nieuw het open landschap wordt aangetast. Dat is in dit geval volstrekt onnodig. Heemschut heeft bij de raad van Zutphen bezwaren ingediend tegen het ontwerp- bestemmingsplan „Bult van Ketjen". Op deze bult zijn het Huis van Ketjen en het ziekenhuis afgebroken. Op een deel van de grond wil de gemeente nu 55 woningen bouwen, de rest van het terrein is bestemd voor openbaar groen. Heemschut is echter van mening dat het gebied in z'n geheel een groenbestemming moet krijgen, zodat er een open relatie ontstaat met historisch be langrijke elementen zoals de oude stads muur met Bourgonje-toren en het bolwerk met bastion op de hoek van de IJssel en de Vispoorthaven. De Bond acht het terrein bovendien te klein voor de bouw van 55 huizen. Gaat die bouw toch door, dan zou er in ieder geval iets gered kunnen worden als de straat wordt verlegd zodat het plan- soentje op het bolwerk wordt vergroot. Be zwaar heeft Heemschut ook tegen bebou wing aan de Waterstraat. Daar zou een pleintje moeten komen, zodat er vanaf 's- Gravenhof visueel contact ontstaat met de oude stadsmuur. \üe synagoge in de Folkingestraat te Gro ningen De synagoge in de Folkingestraat te Gro ningen is te koop, en dat was voor Heem schut aanleiding de raad van die stad te vragen het gebouw over te nemen omdat, als het in handen van derden komt, het ge vaar groot is dat het wordt afgebroken om plaats te maken voor nieuwbouw. Dat zou, vindt Heemschut, een dramatische ingreep betekenen. Behoud van de synagoge past geheel in het beleid dat Groningen voor z'n binnenstad voorstaat. Het betreft hier een gebouw dat een uitgesproken karakter heeft en ruimtelijk zeer goed is ingepast. Ook historisch is het van veel betekenis en in ieder geval is het zo dat er velen zijn die op een bepaalde manier een binding met het gebouw hebben. Kortom, de synagoge ver dient haar plaats in een binnenstad waarvoor het beleid behoud van het nog aanwezige karakter wil. Heemschut heeft B en W van Rotterdam gevraagd alles in het werk te stellen om het historische veerhuis te Overschie, dat ei gendom van de gemeente is, te restaureren. Het staat er slecht met het veerhuis voor, en als er niet snel wordt ingegrepen is het zelfs niet onmogelijk dat het verloren gaat. In zijn actie om verdere verwaarlozing een halt toe te roepen staat Heemschut niet alleen. Zo hebben GS van Zuid-Holland er Rotterdam op gewezen dat „niet alleen uit cultureel oogpunt, maar evenzeer om financiële re denen het noodzakelijk moet worden geacht dat tijdig en in voldoende mate onderhoud aan monumenten wordt verricht". En dat zeker als het gaat om een monument dat gemeente-eigendom is. In zo'n situatie is de gemeente wettelijk verplicht het monument in goede staat te houden. Met veel moeite is het vorig jaar gelukt het veerhuis op de monumentenlijst te krijgen - mede dank zij de inspanningen van Heemschut-en het is dan ook wel triest dat er op het punt van restauratie nog niets is gebeurd. In de vorige aflevering van deze rubriek is uitvoerig ingegaan op de plannen van Am sterdam om, als sluitstuk van de Zuid- Bijlmer, door te bouwen tot vlakbij het prachtige riviertje Het Gein (ontwerp- bestemmingsplan Gaasperdam). Met ande ren heeft Heemschut ervoor geijverd de be bouwing terug te dringen om aldus Het Gein, in relatie tot de polders aan weerszij den, in z'n originele staat te behouden. De suggestie om het plangebied deels opnieuw in te delen (dat zou kunnen door de brede strook, die is gereserveerd voor de omstre den Gooiseweg, te laten vallen) is echter niet door de raad van Amsterdam overge nomen: de raad heeft het plan-Gaasperdam aanvaard zoals het op tafel lag. De nieuwste 140

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 22