Heemschut in actie Maak van lege Zuiderkerk een wijkcentrum Voorstel Amsterdamse werkgroep: In veel steden en dorpen zit men met de grote vraag wat men moet beginnen met een kerkgebouw dat voor de dienst niet meer wordt gebruikt. Hoe vind je voor zo'n vaak ruim gebouw weer een nieuwe en zinvolle bestemming? Een werkgroep, voortgekomen uit het wijkcentrum d'Oude Stadt te Amsterdam, heeft zich die vraag aangetrokken wat betreft de Zuiderkerk en als oplossing aan de hand gedaan: Maak van die grote, lege kerk een wijkgebouw. Daarmee worden dan twee vliegen in één klap gevangen: de kerk heeft weer een functie en het deel van de oude stad rondom, dat zit te springen om zo'n accommodatie, heeft een betekenisvol trefpunt. nument dat in deze tijd een waardevolle rol speelt? De Werkgroep Zuiderkerk heeft dus z'n antwoord al gereed: maak van het gebouw een centrum van sociaal-culturele en medi sche voorzieningen voor de omgeving. In het bijzonder valt daarbij het oog op de ont takelde Nieuwmarktbuurt waar de metro bouwers hun diepe sporen hebben getrok ken, maar èök een buurt die straks her bouwd gaat worden. Juist ook in de fase van de opbouw, waarin het leven weer op gang moet komen en allerlei activiteiten ont plooid moeten kunnen worden, zal er in de buurt dringend behoefte zijn aan een ge schikte ruimte. Stadshal En de Zuiderkerk biedt die geschikte ruim te, vindt de werkgroep. In zijn lijvig rapport ,,De Zuiderkerk, een wijkgebouw voor de De toren van de Zuiderkerk. Straks via I de torentrap naar het dakterras? De Zuiderkerk, met z'n intieme omge ving. De Zuiderkerk, die al bijna vijftig jaar niet meer voor de eredienst haar deuren opent, wordt momenteel onder directie van Pu blieke Werken ingrijpend gerestaureerd. Dat werk zal zo'n twee jaar in beslag nemen en een bedrag van circa zeven miljoen gul den vergen. De schepping van de grote meester Hendrick de Keyser, voltooid in 1611, zal er dan weer glorieus bij staan. Maar wat dan? Staat daar dan uitsluitend een fraai (èn kapitaal) omhulsel of staat daar een gebouw dat lééft? Wordt de Zuiderkerk een „zinloos" monument öf juist een mo- 138

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 20