Behoefte aan chaos betekent een en ander een inzet van ruim 4500 man per jaar. Met het inlopen van de achterstand op basis van het stuwmeer in bv. tien jaar zouden zeker nog eens twee a drie duizend arbeid splaatsen per jaar beschikbaar komen. Achterstand toch groter Dat scheen een optimistisch geluid van de hoofddirecteur van de Rijksdienst, maar hij moest meteen de domper zetten op zijn voorgaande woorden: Indien men de werk gelegenheidsgelden buiten beschouwing laat dan betekent dit dat de achterstand op basis van de hoogte van het huidige budget, nog vergroot wordt! De heer Jessurun pleitte vervolgens voor een gedegen meerjarenplanning met garan ties voor provincies en gemeenten om de meerjarenplanning ook te kunnen uitvoeren zonder dat een der betrokkenen in financiële ademnood komt. In zijn betoog betrok de heer Jessurun eveneens het vraagstuk van de onderhoudsplicht. Zonder de particuliere eigenaar/gebruiker ook maar enigszins van zijn normale onderhoudsverplichtingen te willen ontheffen, is het ongetwijfeld zo dat de gemeenschap zich in de toekomst veel geld zou besparen indien zij in het heden tot het onderhoud bijdraagt. Goed en regelma tig onderhoud zou in zijn uiterste conse quentie er toe kunnen leiden dat het begrip restauratie uitsterft. Berekeningen hebben aangetoond, dat zeker voor grote monumen tale objecten, zoals kerken, uitgesteld on derhoud de grootste kostenconsequenties heeft. Restauratie als bouwproces Tenslotte kwam de heer Jessurun te spreken over de restauratie als bouwproces. Ten ge volge van de relatieve kleinschaligheid en het variabele karakter van restauratie leent het bouwproces zich op dit gebied moeilijk voor rationalisatie. De onbekendheid van de opdrachtgever met de materie enerzijds en de specialisatie van de restaurerende archi tecten en aannemers anderzijds leiden ge makkelijk tot onaanvaardbare kostenverho gingen. Dit geldt des te meer, waar de con currentiegevoeligheid in deze sector weinig ontwikkeld is. Een meer uniforme aanpak en een hardere marktbenadering in de toe komst lijken dan ook geboden. De heer Jessurun besloot zijn betoog als volgt: Laten wij tenminste één les trekken uit ons architectonisch erfdeel. Dat is net als onze voorouders wat meer met de hand op het hart bouwen en wat minder met de hand op de portemonnaie. Wij houden dan nog één hand over om een vuist te maken, die we hard nodig hebben! v. d. W. Bovenstaande woorden had de bioloog dr. D. Hillenius gekozen als titel voor zijn ori ginele voordracht op de nationale monu mentenstudiedag van de NCM. Hij ging daarbij uit van de dierenwereld. De moderne stedenbouw lijkt in zijn heldere overzichtelijkheid nog het meest verwant aan de verouderde hygiënische manier van dierentuinbouw, volstrekt ongeschikt voor die ingeboren behoefte om een plek op chaos te veroveren en om te zetten tot iets eigens. Op het eerste gezicht, aldus dr. Hil lenius, lijkt de restauratiedrift, de toene mende neiging om oude huizen en wijken te bewaren en in oude stijl te herstellen, een goed geneesmiddel. Juist de oude, indivi dualistische manier van bouwen heeft ge leid tot een chaotisch - zij het na studie duidelijk organisch - geheel, waar ieder in dividu de kans krijgt zijn eigen web van relaties op te zetten. Maar veel restauratie is een puriteinse acti viteit, een verstrakkende ordening in plaats van een organische koestering, aldus dr. Hillenius. Volgens hem is een nieuw huis niets, hooguit een kiem voor verder leven, dat dan wel de kans moet krijgen. Een huis dat eeuwen heeft geleefd, dat uitgegroeid is en doorbroken, verweerd, hersteld, opge lapt, dat wordt langzamerhand een huis dat iets van een natuurlijke chaos gaat vertonen, voor levende bewoners - ouders met kinde ren - het mooiste wat er is. Wanneer zo'n De vijf van het forum. Dr. D. Hillenius: Chaos. huis gerestaureerd wordt in de absolute zin, brengt men het terug tot een staat van nieuw, hooguit een kiem. Vaaak zijn er dan nog strenge regels dat men aan zo'n geres taureerd huis niets mag veranderen. Het moet blijven tot in lengte van dagen zoals het ooit ontworpen is: een dode kiem. Nieuwbouw en restauratie samen maken - als ze op deze puriteinse, zintuigloze manier doorgaan - de steden tot dode opbergplaat sen. De behoefte aan chaos zal, wanneer er niet aan wordt voldaan, zich steeds meer uiten in agressie en vandalisme, dat is een ondoordachte manier om alsnog chaos te maken, zo besloot dr. Hillenius. Op deze zo geslaagde monumentenstudie dag is voorts nog een forum gehouden en een film vertoond; de laatste het aanzien alleszins de moeite waard. v. d. W. 135

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 17