Boekbesprekingen bijdragen onze financiële positie wederom te versterken. De balans per 31 december 1975 geeft aan activa en passiva een totaal van 321.311, 1974: 272.812,-). Het nadelig saldo be droeg 16.313,- tegen 7.293,- in het boekjaar 1974. De balans van het Restauratie Hulpfonds gaf per 31 december 1975 aan activa en passiva een totaal van 328.508,-. Bij de discussie over de jaarcijfers deelde de voorzitter nog mede, dat het inmiddels ver kochte arsenaal in Woudrichem binnenkort, volgens plannen die zijn goedgekeurd door Heemschut, zal worden gerestaureerd ten behoeve van het Zalmvisserij-museum. Onder redactie van J. E. Van der Wielen Rivieren, dijken, polders en overzetve ren. Een lange titel voor een curieus boekje. Het geeft informatie over fietsroutes in ons ri vierenlandschap, maar daarmee is lang niet alles gezegd. Het is ook en vooral een milieu-boekje en dat wil dan zeggen: een warm pleidooi tegen dijkverzwaring en tegen het verdwijnen van de boeiende stof fering van het unieke en boeiende landschap ook binnen en buiten de dijken van onze rivieren. Het boekje geeft veel documenta tie en kent het fietstoerisme een rol toe, dat veel te weinig wordt beoefend. Dat is na tuurlijk een rare zaak, want Nederland was eens het land van de fiets bij uitstek. Toe risme op de fiets brengt een veel nauwer contact met het landschap, het natuur schoon en de bebouwing, alsmede met de bewoners van dat landschap tot stand. Mevr. Meta De Visser-Ameling heeft haar „eenvoudige boekje over eenvoudige ge noegens" (ondertitel) met warmte geschre ven en milieu-bewust als zij blijkt te zijn, maakt zij zich nogal eens kwaad over het geen de mensen in de laboratoria en achter de tekentafels uitdokteren met verontacht- zaming van het gevarieerde landschap, dat enig in de wereld is. Warm aanbevolen met slechts één aanmerking: de foto's zijn van niet al te beste kwaliteit. (Uitg. „Sari" B.V. Dordrecht). Vfertellers uit de Liemers. Voor wie het niet mocht weten: de Liemers is ruwweg de streek tussen Zevenaar, Di- dam, Zeddam, 's Heerenberg en Elten. De bundel bevat een aantal vertellingen in het streekdialect en is een uitgave van het Ne derlands Volkskundig Genootschap. (Drukkerij-Uitgeverij „Neerlaqdia", Mep- pel; prijs 12,-). Uit de vergadering kwam de opmerking, dat vele 65+-ers eigenlijk best in de omstan digheid verkeren het volledige contributie bedrag te betalen. Anderzijds werd opge merkt, dat vele leden plaatselijk en in de provincie veel arbeid om niet ten bate van de bond verrichten. Dat betekent toch ook een belangrijke financiële bijdrage. Contributie Besloten werd voor 1977 de contributie on gewijzigd te laten. Tot voorzitter van de provinciale commissie Noord-Holland werd benoemd de heer A. Barendregt. Hij werd tevens benoemd tot lid van het Ontgrinding. Dit boekje gaat over een vraagstuk, dat de leefbaarheid en het natuurbehoud raakt; dus een onderwerp, dat ook Heemschut nauw aan het hart gaat. De milieugroep Heel e.o. deed er goed aan alle aspecten van het ont- grindingsprobleem in Limburg eens op een rijtje te zetten. Geïnteresseerden worden verwezen naar de Milieugroep Heel e.o. Dr. E. Verstraelenstraat 11, Heel. Historische landhuizen. In dit voortreffelijk uitgevoerde boekwerk zijn meer dan 170 historische landhuizen opgenomen, verspreid over het gehele land. Dr. F. H. M. Grapperhaus gaf het een intro ductie mee. A. I. J. M. Schellart, die al zoveel publicaties op zijn naam heeft staan, met name op het gebied van „monumen ten" schreef een indringende historisch overzicht met veel technische bijzonderhe den. Ger Dekkers maakte de voortreffelijke foto's. Achterin het fors uitgevoerde boek een korte beschrijving van de opgenomen landhuizen. (Uitgeverij Ankh-Hermes B.V., Deventer). The Bentincks. Dit is de geschiedenis van een Europese familie met heel nauwe Nederlandse ban den; eigenlijk in de eerste plaats een Neder landse familie, die in de (buitenlandse) poli tiek van ons land een grote rol heeft ge speeld. De kastelen Middachten, Ameron- gen, Schoonheten en Diepenveen zijn on verbrekelijk met de Bentincks verbonden en wie daarin geïnteresseerd is, leert in dit boek de achtergronden van de beroemde bewoners kennen. De schrijver Paul-Emile Schazmann verrichtte voor het tot stand komen van dit werk veel naspeuringen in bibliotheken en archieven, kreeg grote me dewerking van verscheidene familieleden en verder van o.m. Mr. J. Luns en admiraal Philippe de Gaulle. Het boek is uit het Frans in het Engels vertaald door Steve Cox. (Uitg.: Weidenfeld and Nicolson, London; geïll.; 4,95). Algemeen bestuur in de plaats van de heer P. C. Smit, die wegens gezondheidsredenen hiervoor heeft moeten bedanken. Drs. J. M. Hengeveld werd als lid van het Algemeen bestuur herbenoemd. Hij blijft de functie van penningmeester van het dag. bestuur bekleden. Tot secretaris van de prov. cie. Zuid-Holland werd benoemd mr. B. Fer- man. De rondvraag leverde weinig stof tot discus sie op. Met de vertoning van de nieuwe Europa Nostra-film werd de vergadering besloten. v.d.W. De glorie van Amsterdam De geschiedenis van Amsterdam en zijn bewoners is in zo talrijke publicaties be schreven en bezongen, dat er getwijfeld zou kunnen worden aan het nut van nog weer een boek en nog wel een omvangrijk boek als dat wat nu voor ons ligt. Het is echter niet te ontkennen, dat Amsterdam en haar bevolking, zo veelzijdig van samenstelling, zo oneindig veel aspecten vertoont en tot op de dag van heden vertoont, dat een boek als dit toch alleszins gerechtvaardigd is. Han del, scheepvaart, cultuur, wetenschap en kunst, al deze uitingen hebben het karakter van Amsterdam bepaald en ook haar tole rantie ten opzichte van verdrukten elders in de wereld, die in deze stad bescherming vonden en gelegenheid hun gaven in dienst te stellen van hun nieuwe vaderland. V^n al deze aspecten vertelt dit royaal uitgevoerde boek in acht hoofdstukken. Ton Koot is de samensteller van dit boek; hij schreef niet alleen het voorwoord maar tevens het hoofdstuk over de grachtenhuizen, hun bouwers en hun bewoners. Mej. ir. J. H. Mulder beschrijft de bouw van de stad en H. J. Zantkuyl o.a. De Jordaan. Deze hoofd stukken zullen in de eerste onze lezers inte resseren maar we twijfelen er niet aan, dat ook de bijdragen van de andere auteurs hun grote belangstelling zullen trekken, zoals die van dr. JRSoetendorp over De wijk plaats voor ontheemden", de „minderhe den." Mede door de zeer ruime illustratie "kan dit boek een uitzonderlijke waarde wor den toegekend. (Uitg.: Elsevier, Amster- dam/brussel). Nijmegen in oude ansichten. Dit is het tweede deel van alom bekende publicaties. Ook hierin plaatjes en met historisch-architectonische bijschriften. (Uitg.: Europese Bibliotheek, Zaltbommel; prijs 26,90). 133

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 15