Schepenzaal uit 1448. Foto: Cent. Zwolle. winnaars. Tot het laatste toe bleef er ver schil van mening over materiaalgebruik en te forse plastiek. Zelfs toen het betonskelet al klaar was bleek men het in het z.g. bin nen stadsberaad nog niet eens te zijn over de beoogde bekleding met Italiaanse kalk steenplaten. Er zijn behalve het Welstand stoezicht en Monumentenzorg wat commis sies en adviseurs aan te pas gekomen! Van wege de toch al fel bestreden „schijven" voor de gevel aan het Grote Kerkplein ont stonden weer nieuwe problemen toen bleek dat deze in een witte kleur zouden worden bespoten. Na weer enkele vergaderingen in de bouwkeet heeft men tenslotte, begin 1975 de tegenwoordige oplossing weten te bereiken. Met dat al blijft het te betreuren De hal met halie voor de secretarieafdelin gen. Foto: Het O ver sticht. alleen nog maar ruimte voor vertragende achterhoedegevechten om te redden wat er nog te redden viel. Er kwam een werkgroep-stadhuis, Han Prins werd een bijna nationale figuur: met zijn tekeningen - vele in vogelvlucht - deed hij vele oogjes opengaan, het stroomde adressen aan de Gemeenteraad, Heemschut kwam voor en na in 't geweer, ingezonden stukken in de kranten kregen lawineneigingen en de nes tor der schrijvende architecten J. J. Vriend had maar één oordeel: „een planologisch- architectonische tijdbom die de 13e eeuwse kem van Zwolle zal doen exploderen". Een voorlichtingsavond liep op groot tumult uit, vooral toen de architect moest toegeven, de stedebouwkundige aanwijzingen voor de bouw in 1963 nooit te hebben gezien. Strijdbare vrienden De Vrienden van de stadskern, een vereni ging omstreeks 1950 opgericht om met het dat in de laatste fase van de bouw de com municatie in het binnenstadsberaad heeft gefaald; mede hierdoor hebben de aanleg van het Grote Kerkplein - dat heel vroeger autovrij bedoeld was! - en de kleuren van de oude stadhuisgevels tot ontsporingen ge leid. Alternatief plan Had in al die jaren de burgerij stilgezeten? In 1964 toen de gemeenteraad over plaats en keuze van architect ja had gezegd en nog enige jaren daarna, eigenlijk wel. Begin 1969 kwamen de Vrienden van de stadskern Zwolle echter met een alternatief plan, be geleid door een felle Open Brief in de plaat selijke pers: men bepleitte een nieuw stad huis op het vrijkomende gasfabriekterrein, nog net binnen de stadsgracht in het noorde lijk stadsdeel met het oude stadhuis alleen voor trouwen en officiële ontvangsten. De gemeenteraad verwierp een aanhoud-motie, waarop de verontruste Zwollenaren einde lijk pas goed loskwamen al was er eigenlijk Het Huis met de Hoofden, de hoofden zijn binnen als balkdragers. Het is het oudste stenen woonhuis in Zwolle, lange tijd de tweede woning" van een Havezathe- bewoner. Foto: Het Oversticht. gemeentebestuur in alle vriendschap mee te denken over de toekomst van de binnenstad, waren inmiddels een strijdbare actiegroep geworden die velen mee wist te krijgen in de burgerstrijd: Zwolse architecten en kunste naars, kerkbesturen en vele anderen, ook weer Heemschut uiteraard. Dat was alles in 1972 en toen G.S. overschrijding van het bestemmingsplan ontdekt hadden en on juiste financiering, kreeg de Gemeenteraad te oordelen over een aangepaste wijziging van het binnenstadsplan. Tweemaal staak ten de stemmen en dus was het voorstel verworpen. Tussen de twee raadsvergader ingen had een der felste bestrijders van het stadhuisplan zijn rug zeer ernstig bescha digd, 'maar een daverend applaus van de paar honderd in Schepenzaal en hal verza melde belangstellenden was zijn deel toen hij, geheel in het gips, door twee zieken broeders de trap naar de raadzaal werd op gedragen. Het leek er op, dat na zo veel jaren opnieuw begonnen zou moeten worden; gelukkig wist de nieuwe wethouder ir. P. Loos een „doorbraak" te forceren en daar konden ook de Vrienden en hun medestanders zich mee verenigen. Drie maanden later had Ko nijnenburg een kant en klaar nieuw stad huisplan gereed en dat is toen vlot gebouwd. Bij de officiële ingebruikstelling door mi nister De Gaay Fortman is de bouwmeester voor zijn soepele, slagvaardige medewer king van meer dan één zijde geprezen. Hoe denkt Zwolle nu over zijn nieuwe stad huis? Tijdens vijf open huisavonden zijn meer dan 30.000 mensen komen kijken - goed voor 50.000 glaasjes prik of wijn - en echt kritiek is er daarna niet meer verno men. Dat geeft de burger moed, zullen we maar zeggen. Met zaklantarens Nog even iets over de Vrienden. Vooral door hun toedoen en in grote lijnen zoals zij het door Han Prins hebben laten tekenen, zal in de naaste omgeving hersteld of weer opgebouwd worden wat historisch van be tekenis moet worden geacht. De eerste fase van het z.g. Celecomplex is al gereed even als het Langhuis en de Emmanuëlshuizen; in de naaste toekomst is o.m. in de Praub- straat aan de beurt de Domus Clericorum met zijn oorspronkelijke achtergevel uit 1516 en een dubbele, gewelfde gothische kelder van 26 meter lengte. En dan er tegen over het,Huis met de Hoofden dat even eens in de jaren zestig van de monumenten lijst was afgevoerd. Het is nu voortreffelijk gerestaureerd, zij het op het nippertje en daar moet men nog wel iets meer van weten Op een dag lekte uit dat de volgende week maandag met de sloop zou worden begon nen. 's Nachts zijn toen enige Vrienden er binnengedrongen en hebben bij het licht van zaklantarens voorlopige opmetingen ge daan, genoeg om vast te stellen dat hier een cultuur-historische ramp dreigde. Een tele foontje naar burgemeester Drijber was vol doende voor een tegenorder. Ga nu eens kijken hoe het er staat te pronken: het oudste stenen woonhuis van Zwolle in Lübecker stijl. Er zijn genoeg mensen in Zwolle die haast niet kunnen wachten tot deze gehele omgeving is opgeknapt. Heemschut zal er dan nog wel meer van horen. J. C. de Wit 129

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 11