en niet zo 11 lm ciNiiiii i Het Loo Plan-Van Asbeck afgewezen iSe SBr - In het bulletin van de K.N.O.B. heeft ir. J. B. baron van Asbeck, de architect van de restauratie van Het Loo zijn plannen voor het paleis en de tuin uitvoerig gemotiveerd. Wij ontlenen er het volgende aan. Waarom, zo kan men zich afvragen, wordt bij voorbeeld de bestaande toestand, het witte paleis in het landschapspark, niet ge conserveerd. Dit aspect is in zijn volle om gang bezien.* Ter toelichting waarom de keus op het restauratieplan is gevallen kan het volgende dienen. De regering besloot in 1969 dat Het Loo niet meer zou functione ren als vorstelijk woonverblijf der Oranjes, doch een museum zou worden. De wijziging van deze bestemming heeft grote gevolgen voor het paleis, de bijgebouwen en het pa- lei spark. Vóór 1969 is Het Loo een oase van rust met een paleis en een park waar stilte heerst. In dit park een middeleeuws Jachtslot, ergens verscholen bij een möoie waterpartij de theetent en badtent en tenslotte westelijk van de oprit het grote stallencomplex uit het begin van deze eeuw, een gebouw zoals in heel Nederland niet te zien is. Al met al een complex gebouwen daterend uit verschil lende eeuwen, verspreid gelegen in een fraai park. Na 1969 kwamen de grote veranderingen. In hetzelfde jaar begon de restauratie van het Jachtslot, in 1971 werd het in 1909 ge bouwde stallencomplex gerestaureerd en bestemd als rijtuigmuseum. In 1973 volgde de restauratie van de badtent en de theetent uit de 19e eeuw en in 1974 werd besloten het 17e-eeuwse paleis te restaureren met be houd van de 19e-eeuwse kunstzaal en bil jartzaal en de vrij omvangrijke 20e-eeuwse uitbreiding van de oostelijke vleugel. Uit deze korte opsomming blijkt de grote aan dacht die vooral de 19e- en 20e-eeuwse ar chitectuur in het geheel van Het Loo heeft gekregen. Hieraan is toe te voegen dat 99% van het in hoofdzaak 19e-eeuwse paleispark naar aard en omvang ongerept blijft. Waarom 99% van dit park en niet het be houd van 100% en waarom niet voor 100% Achterzijde van het paleis. Nadat in het mei- en juni-nummer van ons tydschrift twee artikelen zyn verschenen over de voorgenomen restauratie van het voormalige Koninklijk Paleis Het Loo, plaatsen we in dit nummer beschouwingen, waarin resp. een verdediging van de voorgenomen plannen en de bezwaren daartegen worden verwoord. Het artikel: „Waarom zo en niet zo?" is een weergave van de motieven van de restauratie-architect, ir. J. B. van Asbeck, zoals hy die heeft geschreven in het bulletin van de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond. Als tegen stander van de plannen laten we aan het woord prof. dr. ir. C. L. Temminck Groll, hoogleraar restauratie aan de Technische Hogeschool te Delft. Zyn bezwaren tekenden we op tijdens een gesprek, dat we met hem mochten hebben in tegenwoordigheid van de heer W. C. J. Boer, tuin- en landschapsarchitect B.N.T., tevens lector geschiedenis tuin- en landschapsarchitectuur afd. Bouw kunde van de T.H. te Delft. De bezwaren van laatstgenoemde heeft deze neergelegd in een uitvoerige brief aan de minister van CRM. Ook aan de inhoud van deze brief besteden we in dit nummer aandacht. Voorts geven we een overzicht van de parlementaire behandeling van deze gewichtige zaak, voor zover die in de jongste tijd heeft plaats gehad. Bij de afsluiting van dit nummer van ons tijdschrift bereikte ons het bericht, dat de Tweede Kamer de restauratie volgens de plannen van ir. Van Asbeck, ondanks verzet van minister Van Doorn, heeft afgewezen. In ons volgend nummer komen we op deze beslissing terug. het bestaande paleis. Als de functie van het paleis niet gewijzigd zou worden, zou deze vraag relevanter zijn: A. het gebruik van het paleis zou dan im mers hetzelfde blijven; B. de toe te laten belasting van de vloeren zou geen rol spelen; C. de als eenheid geschapen landschaps tuin zou niet in drieën gedeeld behoeven te worden, doch als eenheid kunnen voortbe staan. Het Loo functioneert echter inmiddels als museum. Bussen voeren dag in dag uit pu bliek aan. Nu reeds zijn er dagen met 3.500 bezoekers, in 1982 worden op drukke dagen 5 a 6 duizend mensen verwacht. Na het De kosten van uitvoering zijn circa 200.000 gulden hoger dan van het restau ratieplan. De kosten van onderhoud van Het Loo vol gens het conserveringsplan zijn aanmerke lijk hoger. Het gebouw is circa 26% groter; het wit gepleisterde muuroppervlak is 8000 m2; het moet iedere drie jaar gewassen worden a 3,- /m2 en iedere tien jaar ge saust a 10,-lm1. 340 zonneblinden dienen iedere 5 jaar ge schilderd te worden. 101

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 9