Heemschut Verantwoord Jaargang 53 no. 6 - 1976 Maandelijkse uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen Vaste medewerker: G. Woudsma Vormgeving en lay-out: Henk Heijnis Alle correspondentie betreffende de redactie van het blad, richte men tot het secretariaat van de Bond Heem schut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Postbus 10525 - Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende ad vertenties: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nieuwe Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21 Uit de inhoud: Meningen over de ratie van Het Loo Zwolle, oud en nieuw H. in A.: Gaasperdam. Wat gebeurt er in Slikkerveer? restau- pag. 101 pag. 110 Stads- pag. 114 pag. 116 Nationale Maatschappij en dorpsherstel Foto omslag: Karakteristiek beeld aan de rivierdijk te Hardinxveld - een zonnig beeld, maar toch hangt ook hier de dreiging van de dijkverzwaring. Mèèr over die verzwaring in „Heemschut in actie". (Foto C. Barton van Flijmen) SISO 700.3 - UDC 351.853 Voor de derde achtereenvolgende maal is een nummer van ons tijdschrift gewijd aan de komende restauratie van het voormalige koninklijk paleis Het Loo. We menen, dat er alle reden is voor de ruime aandacht, die we aan deze restauratie schenken. Het lijkt niet overdreven te stellen, dat de zeer ingrij pende plannen met Het Loo in de monumen tengeschiedenis van ons land later zullen worden beschouwd als de grootste en meest ingrijpende restauratie van de 20e eeuw. Zeker, er zijn en worden meer restauraties van belangrijke monumenten verricht en of schoon ook die veelal van nationaal belang mogen worden geacht, mag die van Het Loo ongetwijfeld als een nationale aangelegen heid van uitzonderlijke betekenis worden genoemd. Die betekenis wordt niet alleen ontleend aan het feit, dat het hier gaat om een eeuwenoud paleis, jachtslot of lustoord, maar ook en bovenal om een gebouw, dat in de toekomst een monument zal zijn, waarin de geschiedenis van de Oranje-dynastie ge stalte krijgt. We maken ons niet aan overdrijving schul dig - het is eerder het constateren van een onweerlegbaar feit - wanneer we zeggen, dat ons land in de letterlijke betekenis van het woord in Het Loo een uniek monument bezit, enig vanwege het gebouw, de tuin èn het park. Zeker, we weten, dat er elders in Europa paleizen en kastelen zijn van wel licht grotere architectonische schoonheid, groter ook dan Het Loo en gelegen in een omvangrijker park. Maar daarom gaat het niet in dit geval. Waarom dan wel? Het antwoord kan kort zijn: Het Loo is een na tionaal symbool met geen ander te vergelij ken. In dit licht gezien, is het begrijpelijk, dat er voor de restauratie-plannen in brede kringen grote belangstelling is ontstaan, een belang stelling vooral van deskundigen, die heftige emoties heeft verwekt. Begrijpelijke emo ties, omdat over de restauratie van Het Loo een strijd is losgebarsten over de vraag: res taureren of renoveren. Er is, zoals bekend door de regering, daarbij geadviseerd door een brede commissie, en aan de hand van een aantal zeer deskundige rapporten, beslist voor restauratie. De keuze voor restauratie is bepaald door een eerder genomen beslissing, nl. die om Het Loo te bestemmen tot museum van de histo rie van de Oranje-dynastie, die meer dan vier eeuwen met ons land, met ons volk verbonden is. Renoveren, zo is langdurig en ernstig overwogen, zou een te sterke nadruk leggen op één lid van het Oranje-huis: ko ningin Wilhelmina. Velen, zeer velen on getwijfeld, zouden dit niet als een bezwaar hebben gevoeld. Immers, na Willem de Zwijger, is er door de eeuwen heeri zeker geen Oranje-telg geweest, die zo'n uitzon derlijk stempel op het leven en het voortbe staan van ons volk heeft gedrukt. Zo bekeken, was er een heel goed argument voor renoveren, maar dan zou wél in ern stige mate tekort worden gedaan aan de historisch-museale opzet. Het is één argument in de losgebarsten dis cussie. Elders in dit nummer treft men de meningen van voor- en tegenstanders van de restauratie-planhen aan. Ze behoeven geen toelichting. Het zijn meningen van deskun digen; oprechte meningen, die diametraal tegenover elkaar staan. Het enige bezwaar, dat men tegen de opvattingen van voor- en tegenstanders van de huidige plannen kan aanvoeren, is, dat misschien hier en daar de uiteindelijke bestemming van Het Loo wat uit het oog is verloren. Dat neemt niet weg, dat we alle begrip hebben voor de aange voerde argumenten. Het zal niemand van onze leden en lezers verwonderen, dat ook de Bond Heemschut zich geroepen heeft gevoeld zijn standpunt te bepalen. Dat standpunt is begin juni van dit jaar vastgesteld op een wijze, die waar schijnlijk uniek is in de geschiedenis vgn onze bond. Het is namelijk niet bepaald door het dagelijks bestuur, geadviseerd door onze eigen deskundigen, maar door het al gemeen bestuur; een veel bredere groep dus dan in andere gevallen. De leden van het algemeen bestuur hebben zich intens in de problematiek verdiept en zij hebben zich ter plekke van de situatie op de hoogte gesteld, daarbij hun eigen denkbeelden toetsend aan de omstandigheden waarin paleis èn tuin verkeren, alsmede aan de achtergronden, d.w.z. aan de geschiedenis van het com plex. Welnu, het algemeen bestuur is tot de over tuiging gekomendat het zeker verantwoord is de plannen van de regering, zoals die door architect ir. J. B. van Asbeck zijn uitge werkt, uit te voeren. In deze conclusie heeft het algemeen bestuur mede overwogen, dat het opofferen van een betrekkelijk klein aan tal bomen in de tuin - een van de ernstige argumenten tegen het restauratie-plan en vóór het renovatieplan - niet van doorslag gevende betekenis kan worden geacht. De restauratie van Het Loo en de inrichting daarvan tot nationaal museum van de 99

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 7