Heemschut in actie Dreiging in Veendam Plannen Vught Kasteel Amerongen Schuur te Bathmen 1. Veendam: het fraaie huis rechts wordt bedreigdomdat het nodig zou zijn voorde uitbreiding van het naastgelegen postkantoor. 2. Veendam: het zeer opvallende, beeldbepalende huis in de Kerkstraat 10 dat het veld zou moeten ruimen voor nieuwbouw. ,,In het streven naar het meer zorgvuldig omgaan met de ons overgeleverde ge bouwde omgeving, zoekt men in bestuurs- kringen allerwege naar oplossingen die lei den tot een grotere leefbaarheid in stad en dorp. Het ligt dan ook voor de hand dat er steeds meer stemmen opgaan om het tot nu toe gevoerde planologisch en stedebouw kundig beleid om te buigen tot een beleid dat meer aandacht schenkt aan het bouw kundig erfdeel dat in zo hoge mate bepalend is voor ons leefklimaat. Herkenbare stra- tenpatronen, gevel wanden, huizen, mar kante hoeken en torens, zij zijn onmisbaar om zich thuis te kunnen voelen. In de toch al zo aangetaste veenkoloniale woongebieden is zéker uiterste zorg voor de streekeigen bebouwing geboden". Aldus Heemschut tot B en W van Veendam, in welke plaats drie karakteristieke panden met sloop wor den bedreigd. Het gaat hierbij om het mo numentale pand aan het Beneden Ooster- diep 63 dat het veld zou moeten ruimen om uitbreiding van het naastgelegen postkan toor mogelijk te maken, het pand met een zelfde hoofdvorm aan het Beneden Ooster- diep 209 dat, juist op een hoek gelegen, ook al sterk beeldbepalend is en 't pand Kerk straat 10. Dit laatste pand, met z'n zeer plastische gevelbehandeling, maakt een markant punt in de Kerkstraat uit en mag, vindt de Bond, in geen geval door karakter loze nieuwbouw worden vervangen. Ver zoek van Heemschut aan B en W: stel een gemeentelijke monumentenverordening vast en zorg voor een stuk bescherming van de drie bedreigde panden. Heemschut blijft bij z'n bezwaren tegen het ontwerp-bestemmingsplan ,,De Vughtse Hoeven" van de gemeente Vught, en heeft dit in een uitvoerige brief aan GS van Noord-Brabant laten weten. De kern van die bezwaren is dat de gemeente beslag legt op een fraai natuurgebied, terwijl er wel andere mogelijkheden zijn om nieuwbouw te ple gen. Heemschut verwijst in dit verband naar het zeer grote landbouwgebied „De Vughtse Gement", waar bouwen veel min der schadelijke gevolgen voor het natuurlijk milieu zal hebben dan in „De Vughtse Hoe ven". De Bond: „De Vughtse Gement" ligt bovendien vlakbij Den Bosch. Vught, dat deel uitmaakt van het centraal stedelijk gebied van het stadsgewest Den Bosch, heeft tot taak dit centrum te versterken en zou dit in de „Gement" behoren te doen. Bouw in „De Vughtse Hoeven, op ruim zes km van het centrum van Den Bosch, kan niet als een bijdrage aan die versterking worden gezien". Het is zo dat de bevol kingsontwikkeling van Vught, hoe die ook uitpakt, in de „Gement" kan worden opge vangen. In het geval van „De Vughtse Hoeven", waar zo'n 1300 woningen zijn gepland, is dat niet zeker zodat het er nog altijd in zit dat men in een later stadium toch ook nog in de „Gement" moet gaan bou wen. In een brief aan de minister van CRM heeft Heemschut grote bezorgdheid geuit over wat er met het kasteel Amerongen gaat ge beuren. Dit kasteel, dat een van de gaafste cultuur-historische monumenten van ons land is, dreigt verkocht te worden aan der den, nu de onderhandelingen met het rijk zo moeizaam verlopen. Daarmee zou dan ook het plan om van dit kasteel, met zijn unieke en onvervangbare inboedel, een rijksmu seum te maken komen te vervallen. De vrees is bovendien gegrond dat de erven kasteel, inventaris, park en landgoed aan elke gegadigde zullen verkopen (voor de inboedel zou zich al een buitenlandse be langstellende hebben aangediend), met het gevaar dat 't bijzonder fraaie complex uit eenvalt. De Bond vindt dat alles gedaan moet worden om het kasteel Amerongen te handhaven zoals het er staat. Heemschut vindt dat de schuur naast de kerk te Bathmen moet blijven staan, en heeft in die zin advies uitgebracht aan de raad van die gemeente. „Het zou", aldus de Bond, „ten enen male ontoelaatbaar zijn als de oude schuur wordt afgebroken om plaats te maken voor een garage, met in de tuin van de al eerder afgebroken boerderij parkeer plaatsen. Dat zou een totale ontluistering van het plekje betekenen". De schuur, die dateert uit de tweede helft van de 19e eeuw, heeft weliswaar geen monumentale waarde, maar wèl zeer sterke stedebouwkundige kwaliteiten aangezien het dorpsgezicht in hoge mate wordt bepaald door het silhouet van kerk en schuur. Die kerk wordt op het ogenblik gerestaureerd, en Heemschut is van mening dat meteen ook de schuur dient te worden opgeknapt. Een nieuwe bestem ming voor de schuur zou kunnen worden gevonden in relatie tot de kerk of in de vorm van een oudheidkamer. 122

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 30