Heemschut in actie Wat gebeurt er in Slikkerveer? Voor de zoveelste maal al (en hoe zou het ook anders) zijn bij Heemschut in de behan deling van de gevallen de problemen van de rivierdijkverzwaring op tafel gekomen. In dit geval gaat het om de vraag wat er gaat gebeuren met twee historische boerderijen aan de Beneden Rijweg te Slikkerveer, twee monumenten: de 17e-eeuwse boerderij „De Vredenburg" en de I8e-eeuwse boerderij „De Kleine Donck". In een breder verband gaat het, uiteraard, om veel meer aspecten en belangen en Heemschut's visie daarop staat dan in een uitvoerige brief aan het Waterschap IJsselmonde dat te maken heeft met „De Vredenburg" en „De Kleine Donck". Het ziet er naar uit dat deze twee, monumen tale boerderijen, die zo bepalend zijn voor het beeld aan de dijk, aan de verzwaring ten offer zullen vallen. Dat vindt Heemschut betreurenswaardig - ook al, omdat de (tot op zekere hoogte bemoedigende) praktijk elders leert dat er toch ook wel alternatieven mogelijk zijn. Daaruit put de Bond de in druk dat door gebruikmaking van alle daar toe geëigende technieken en door de aan vaardbare aanpassing van de taluds van de dijk „De Vredenburg" en „De Kleine Donck" gespaard kunnen worden. In het algemeen vraagt Heemschut zich trouwens af of niet meer bebouwing kan worden ont zien dan de huidige plannen aangeven. En wel op grond van menselijke en cultuur historische waarden. 2. ,,De Vredenburg"fraai aan de voet van de dijk. Moet dit ten ojfer vallen aan de verzwaring van die dijk? Heemschut: „Hoewel het er tot voor kort naar uitzag dat in de plannen tot dijkverzwa ring van de diverse waterschappen nauwe lijks nog wijzigingen ten gunste van natuur, landschap en oorspronkelijke bebouwing konden worden aangebracht, zijn er sinds het in werking treden van de provinciale Coördinatie Commissies Dijkverzwaring (juni '75) in verschillende dijkgemeenten bruikbare alternatieven naar voren gebracht en uitvoerbaar gebleken waardoor veel van het reeds verloren gewaande zal worden ge spaard". Bovendien heeft de Commissie-Becht (de door de minister van Verkeer en Waterstaat ingestelde Commissie Dijkverzwaring) in haar zojuist verschenen interim-rapport uit gesproken „dat voortzetting van het huidige beleid weliswaar een goede beveiliging van 1,,De Kleine Donck" te Slikkerveer: Zou dit monument moeten verdwijnen? het rivierenland tegen overstromingen bete kent, maar dat dit tevens een betekenende ingreep is in landschappelijke, natuurwe tenschappelijke en cultuur-historische waarden die des te meer wordt gevoeld als de dijkverbeteringen in een korte spanne tijds en op grote schaal worden uitgevoerd. Het is dan ook zeker zinvol", aldus adviescommissie-Becht, „te onderzoeken of een herziening van het huidige beleid mogelijk en verantwoord is". Het waterschap IJsselmonde is hier trou wens niet ongevoelig voor. Op Rotterdams grondgebied is al een zodanige wijziging van de plannen bereikt, dat de meeste pan den langs de Beneden Rijweg gespaard blij ven. Kan dit nu, zo vraagt Heemschut zich af, in Slikkerveer en wellicht in Bolnes ook niet? „De Vredenburg" en „De Kleine Donck" in Slikkerveer ontspringen dan de dans. Dat is wel erg belangrijk, maar lang niet het enige dat er op het spel staat: er is veel meer typische dijkbebouwing en vooral ook typische dijkbegroeiing. Overigens is het wel zo, dat de bodemgesteldheid een belangrijke rol speelt bij de dijkverzwaring en eventueel -verlegging. 121

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 29