Heemschut in actie Ondanks tegengas: Amsterdam aanvaardt plan Gaasperdam Drukkerij Goudriaan Ondanks het vele tegengas zowel in als buiten de raad is de gemeenteraad van Amsterdam accoord gegaan met het omstreden ontwerp-bestemmingsplan Gaasperdam, het sluitstuk van de Zuid- Bijlmer. Tot de zes organisaties, die met een compromis-voorstel de Amsterdamse raad tot andere gedachten probeerden te brengen, behoorde Heemschut dat al eerder bedenkingen tegen het plan uitte. In dit stadium heeft alle tegen-actie ech ter niet mogen baten, en het zit er nu dik in dat zowel Heemschut als de medestan ders - elk vanuit hun eigen interesse en discipline - bij GS hun bezwaren gaan inbrengen. Met dit alles is er de laatste tijd veel te doen geweest om het plan Gaasperdam dat de bouw van ruim elfduizend woningen omvat -een bouw, die in de aanvaarde opzet wordt gezien als een regelrechte aanslag op het rustieke riviertje Het Gein en z'n al even aardige omgeving. Ton Stork,algemeen be stuurslid van Heemschut, tegenstander van het Amsterdamse plan vanaf het eerste uur en zeer actief in het gezamenlijke protest van de zes organisaties: „Het Gein wordt door dit plan doodgedrukt. Men ziet ge woon niet in, dat juist de ruime polders langs de Gein-dijk zorgen voor zo'n mach tig stuk natuur". Stork is er erg beducht voor dat, als Amsterdam de polder aan de noordkant van Het Gein gaat ontsluiten, het landelijke gebied vlot aan de recreatieve druk ten onder zal gaan. Mevr. drs. J. Bierenbroodspot, technisch adviseuze van Heemschut en al evenzeer actief in de actie tegen het plan van de hoofdstad: „Dit plan maakt duidelijk dat Amsterdam alleen maar stedelijk heeft ge dacht: Gaasperdam wordt gewoon een ver lengstuk van de stad, zonder enig respect voor wat er was. Natuurlijk, Amsterdam heeft huizen nodig, maar dat betekent nog niet dat je die moet bouwen zoals dit plan aangeeft. Zo is bijvoorbeeld nog helemaal niet zeker hoe 't komt met de Gooiseweg en Het Gein, kronkelend door het open land. Op de achtergrond de oprukkende nieuwbouw van de Zuid-Bijlmer. Tussen die nieuwbouw en het riviertje het plan gebied Gaasperdam. OpnameCapital Press, Copyright: Het Parool. de Rijksweg 6, maar toch gaat dit plan ervan uit dat die wegen er komen. Als dat gebeurt, is de ramp niet te overzien". Zoals het plan er nu ligt blijft van de polder ten noorden van het riviertje een strook van twee- tot zeshonderd meter breed intact. De polder daarachter wordt over een gemid delde breedte van driehonderd meter veran derd in gemeentegroen, met allerlei recrea tieve voorzieningen. Op sommige punten zal de bebouwing Het Gein tot op zeshon derd meter naderen. Dat alles is veel te krap naar het riviertje toegerekend, zeggen de tegenstanders. Er blijft dan van het fraaie, agrarische landschap niets over. En wat wil men nu eigenlijk met die reservering voor een verlengde Gooiseweg - een weg die er volgens verantwoordelijke bewindslieden niet eens meer mag komen? De tegen-actie van de zes opponerende or ganisaties, dapper gesteund door „Het Pa rool", resulteerde in een groen boekje, on der het motto „Het Gein kan gered wor den" en versterkt met een kernachtige waarneming van Jac. P. Thijsse: „Nu evenwel laten we Abcoude achter ons en stappen den grintweg op langs het veelge prezen Gein', een smal watertje, maar zoo mooi begroeid en zoo dikwijls goed ge schilderd, dat bij het woord alleen al ieder een denkt aan Holland op zijn mooist'Aan „Holland op zijn smalst" heeft niemand behoefte, zo laten de organisaties er direct op volgen. Het Groene boekje bedoelde een „meeden- kertje" te zijn, een compromis tussen de tegengestelde belangen van enerzijds de noodzakelijke stadsuitbreiding en ander zijds 't behoud van het landschap. De sa menstellers: „Zoals de stedelijke afronding nu gepland is, dringt zij onaanvaardbaar diep het prachtige, open agrarische land schap langs Het Gein en de Hollandse Kade binnen". De samenstellers gaan uit van de directe samenhang tussen de polders aan weerszijden van het riviertje: wil die relatie in stand blijven, dat zal er een agrarische strook van tenminste twaalfhonderd meter breed moeten worden gehandhaafd. Dat kan ook, als men de Gooiseweg laat vallen. Door het schrappen van die weg zou een gedeeltelijke herindeling van het plangebied mogelijk zijn: het woongebied kan verder van de rivier gesitueerd worden en het stede lijk groen zal niet meer nodig zijn - en dat alles zónder dat het aantal woningen dan wel het tempo van uitvoering worden beïn vloed. Een brede agrarische strook betekent ook dat de agrarische bedrijvigheid kan blij ven èn de bestaande bebouwing langs Het Gein haar kwaliteit kan behouden. De sa menstellers van het Groene Boekje zien het al voor zich: valt het agrarisch beroep weg, dan treedt een verpaupering van het hele gebied op - in de wanstaltige vorm van autokerkhoven, opslagterreinen, wintér- bergingen voor caravans en wat dies meer zij. De raad van Amsterdam zag het, helaas, anders Heemschut heeft bij B en W van Goudriaan opnieuw een fel protest laten horen. Het eerste protest gold het slopen van het mo numentale voorhuis van de boerderij Zuid zijde 131Het verdwijnen van dit huis was op zichzelf al een zeer betreurenswaardige zaak, maar daar kwam nog bij dat het is afgebroken terwijl de eigenaar (een druk ker) nog niet eens goedkeuring had op wat hij er voor in de plaats wilde bouwen. Of liever nog: wil bouwen, want ter plekke moet een uitbreiding van de drukkerij ko men. B en W hebben nu het plan hiervoor in principe alvast goedgekeurd. Heemschut tot het college: „Wij betreuren deze gang van zaken en achten de hierdoor ontstane situa tie hoogst onbevredigend. Juist in dit geval, waar het gaat om het stichten van een nieuw bedrijfsgebouw in een qua toe te passen welstandsnormen gevoelig gebied en nog wel op een plaats die is vrijgekomen door de illegale sloop van een zeer karaktervolle boerderij, is een evenwichtig besluit op z'n plaats". Dat is één. Een tweede is dat het punt, waarde boerderij heeft gestaan, in het bestemmingsplan staat aangegeven voor klein ambachtelijk bedrijf, maar dat is een moderne drukkerij nu bepaald niet. Heel de affaire-Goudriaan zit Heemschut dermate hoog dat de Bond, als B en W bij hun princi pebesluit blijven, stappen bij de Kroon zal overwegen. 117

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 25